На Закарпатському владному олімпі все без змін
Чи позначиться цьоготижневе підписання угод у Києві про співпрацю між БЮТ та „Нашою Україною” на роботі Закарпатської обласної ради, чи все залишиться без змін?
– ось основне питання пленарного засідання сесії ради, що відбулася в середу.
Відповідь на це питання була більш ніж неочікуваною.
Виявляється, наразі в Закарпатській обласній раді склалася унікальна ситуація – фракція блоку „Наша Україна” має підписані дві діючі угоди про співпрацю між різними депутатськими фракціями. Одна угода – „Про створення коаліції депутатських фракцій у Закарпатській обласній раді”, відома далеко за межами області, датована 16 квітням, і підписана за участю фракції Партії регіонів. Саме у відповідності до виконання цієї угоди сформоване керівництво обласної ради, обласної державної адміністрації, „Наша Україна” спільно з „регіонами” вирішує поточні справи в області. Інша угода була підписана 6 березня представниками фракцій „БЮТ” та „Наша Україна” і звучить „Про співпрацю між фракціями Блоку Юлії Тимошенко та Блоку „Наша Україна”. Угоди грубо суперечать одна одній.
Враховуючи ситуацію, під час сесії фракція БЮТ одразу запропонувала зробити перерву пленарного засідання на термін, необхідний для вияснення, якою ж угодою буде керуватися „Наша Україна”. Прагнення фракції підтримали і представники „Народників”, і СПУ. Останні одразу ж виступили за формування більшості на основі фракцій, що підтримують „антикризову коаліцію” прем’єр-міністра В.Януковича. Але проти внесення ясності виступили лідери „Нашої України” та Партії регіонів! Вони виступили проти будь-яких перерв, відмовилися розглянути зміни до регламенту ради першим питанням і навіть зняли з розгляду сесії питання щодо ринку землі в Закарпатті, оскільки дане питання було запропоноване БЮТом. Ситуація стала зрозумілою, де-факто в Закарпатті і надалі залишилася при владі „Наша Україна” та Партія регіонів, які і несуть консолідовано відповідальність за стан справ в області. Власне, саме тому жоден представник фракції БЮТ не взяв участь в роботі пленарного засідання. Та й для чого, якщо вже про все домовлено наперед?
А як же бути з тим, що все ж напередодні „Наша Україна” підписала угоду з БЮТ? Та ще й під прицілом камер журналістів та вищого партійного керівництва! Як бути з тим, що значна частина рішень, що приймаються в сесійній залі, прямо і грубо суперечить підписаному документу? При чому прикладів більш ніж достатньо! Будь ласка, в документі зазначається: „усвідомлюючи спільну відповідальність за збереження державної незалежності України”, а в цей час представники „Нашої України” голосують за розділення українців у Закарпатті на українців та русинів як окремі народи. Там же зазначається, що метою є „подолання корупції”, проте в сесійній залі голосується питання непрозорого виділення квартир чиновникам ОДА на місці колишнього гуртожитку в Ужгороді по вул. Івана Франка. Угода проголошує скасування корупційних схем та непрозорих рішень щодо майна та землі, а в цей час у сесійній залі виноситься питання про заставу під іпотеку майна комунального підприємства „Фармація”, в результаті якої в Закарпатті може зникнути єдиний аптечний склад, що сертифікований під зберігання „наркотичних речовин”. На думку спадає таке – „стара” більшість вирішила ще провести рекордну кількість шкурних питань, а далі буде переформатування і „буде видно”. Користуючись різноманітними зачіпками і прикриттям необхідності розгляду невідкладних проектів рішень, в сесійні залі кількість питань порядку денного зросла майже вдвічі, порівняно з тим, що було опубліковано для населення в пресі. Видно було, що теперішня влада поспішає.
Але загалом з таким ходом розвитку подій миритися не можна. Виборці повинні чітко знати, хто керує областю! Бо якщо завтра позачергові вибори, за які знову ж таки на папері також висловлюється і „Наша Україна”, то виборець повинен мати можливість реально оцінити стан справ у Закарпатті і ті рішення, що приймалися обласною радою. Хоча відверто кажучи, зробити це непросто – адже 99% рішень ради, звернень, заяв так і не оприлюднюються для широкого загалу громадськості.
Що ж буде далі? Ситуація змінюватиметься, і це однозначно, тому що Закарпатська обласна рада залишилася єдиною радою, де ще працює коаліція „НУ” та „регіонів”. І хоч всеукраїнське партійне керівництво НСНУ в особі Віктора Балоги максимально затягуватиме чітке визначення щодо фракції, яку очолює його брат Іван Балога, але все ж блок „Наша Україна” це об’єднання шести партій, та й без реакції зі сторони всеукраїнського БЮТ це не залишиться. І саме тоді в Закарпатті має прийти час істини. І справа буде в першу чергу не в кадрових питаннях, хоч і це далеко не останній момент, а у тому, як і для чого приймаються рішення радою. Стоятиме питання, як і наскільки ефективно витрачаються бюджетні кошти і чи реально діяльність ОДА відображає ті сподівання мешканців краю, які вони мали, йдучи на виборчі дільниці у березні минулого року.
Олександр Солонтай, депутат Закарпатської обласної ради
Трибуна
Пане Солонтай відмитися не вийде. разом з Балога-кланом-НСНУ, та "регіонокрадниками" БЮТ зараз знаходиться при владі, отже несе відповідальність.