Ужгородські лазні
Олексій Мегела, "Ужгород"
Для багатьох похід у лазню — звична справа. Для одних — це дань багатолітній традиції, для інших — спосіб оздоровлення, для декотрих — місце зустрічі з діловими партнерами і приємного відпочинку з друзями. Щоправда, сьогодні сучасні прихильники "легкої пари" не вітаються при зустрічі словами "Як пітнієш?". Можливо тому, що захоплення лазнею не настільки глибоке, щоб змусило поцікавитись історією цього питання. "Як пітнієш?" — у Римській імперії така фраза замінювала звичне для нас "Як справи?". Римляни не жартували: знатні патриції більшу частину дня проводили в банях (термах). У клубах вологої пари велись диспути, влаштовувались світські прийоми, вирішувались державні справи. В громадських термах навіть... читали, адже багато лазень були оснащені найбагатшими бібліотеками. У слов’ян лазня була практично в кожному дворі — наші предки готували цілющі відвари для шкіри і волосся, лікували ревматизм, простуду і... навіть народжували дітей. Сучасна лазня втратила частину призначень своєї історичної попередниці. І хоч при жодній лазні бібліотеки ви не знайдете, та, як відомо, і сьогодні відвідування сауни залишається одним з елементів, приміром, проведення ділових переговорів.
Пропонуємо сьогодні здійснити спільну подорож по ужгородським лазням. Спочатку короткий екскурс в історію ужгородських лазень, отже лазня — спеціально обладнане приміщення для миття тіла з одночасною дією води і пари або гарячого повітря.
Особливу популярність в Європі мала процедура відвідування лазень у римлян, а ми нагадаємо що Закарпаття входило в контактну прикордонну зону з римською провінцією Верхня Дакія. Лазня для римлян служила цілим ритуальним приміщенням, була невід’ємною частиною їх житла, а вже інші народи копіювали великий Рим і намагалися уподібнюватися римлянам. Не виключено що і наші закарпатські предки, даки та кельти, що населяли ці землі парилися в лазнях схожі на римські. А ось словянські народи, що творили ужгородську історію, створили із лазні цілий культ. Лазні тоді топилися березовими полінами, які дають великий жар (недаремно ж, чимало у Закарпатті таких місць як Великий Березний, Березники, Березово). Використовувалися березові віники, а також настої трав, квас, хміль. Березові віники виготовлялися за встановленими правилами і в певну пору року. Іноді користувалися віниками з дуба, кропиви, ялівцю. Про любов слов’ян до лазні свідчить прислів’я “Лазня парить, лазня править, лазня все поправить”. Перші відомості про використання лазень на основі мінеральних вод в Ужгороді належать до ХVІІ століття. Були це примітивні парні-"купелі"поблизу джерел мінеральних вод, які широко використовувало населення міста, особливо наприкінці ХІХ століття. В чехословацький період лазні починають масово зявлятися в туристичних притулках по всьому Закарпаттю, але все ж таки розквіт лазневих комплексів при готелях та мотелях відбувся в радянський період, а сьогодні ця традиція широко використовується як важливий супутній туристський продукт. Хоча, на жаль, саме в цей період зявляється суха сауна, що не має нічого спільного з фінською лазнею, і яка не притаманна нашій кліматичній зоні та нашому організму. Окрім того неякісні та дешеві електричні сауни (виробництва Китаю та Малайзії), які у нас прийнято називати "фінськими" не лише не допомагають, а ще й шкодять нашому здоровю. Зокрема, лікарями-дерматологами вже доведено шкідливість для шкіри суперсучасних інфрачервоних саун. Сучасні лазні-парні поділяють на такі основнні типи, в залежності від температури і від вологості повітря в парильному відділенні:
1. лазні сухо-повітряні (баня-кам’янка, російська) з температурою повітря від 60° до 120° і вологістю повітря від 5 до 25%;
2. лазні сирі (парна, римські терми, римсько-ірландська, турецька-хамам), температура в які коливається від 50 до 70 градусів, а вологість від 80 до 100 відсотків;
3. водяні, або японські лазні (сенто-офуро);
4. лазня в мішку з березовим листям або квітковим сіном.
5. піскова лазня (розігрітий на сонці пісок добре вбирає в себе піт заритої в піскову масу людини. Після чого дуже корисно окунутися в море.)
Цікаво що сьогодні у першому етно-велнес готелі в Україні, що знаходиться саме в Ужгороді (велнес-готель "УнгварЪскій" вул. Електрозаводська) створено унікальні парні зони золотими руками майстрів-банщиків традиційним закарпатським способом. Карпатські травяні чаї та олії, мінеральні води та солотвинська сіль, віники всіх чотирьох типів (березові, дубові, травяні та хвойні) та солодощі для лазні (чорнослив, волоські горіхи, родзинки в меду), трав’яні та медові настоянки. І саме тут зібрано колекцію історичних для Закарпаття лазень, тож професійні банщики нададуть вам можливість відчути що таке справжня традиційна лазня:
* Карпатська лазня (традиції угорців та словаків, румунів та українців, кельтів та даків, гуцулів та русинів, Карпатські гори та Панонська низовина, багатство лісів та рік, цілющі трави та базальтові породи, гірський лід та мінеральна вода дали змогу створити в Закарпатті, на базі всіх цих поєднань оригінальну і неповторну карпатська баню)
* Гуцульська лазня (контраст температур в гуцульській лазні чудово впливає на потовиділення та еластичність шкіри: розм’якшення епідермісу та зняття ороговілого шару, покращення дихання шкіри. . Гуцули взимку рубаючи дерева високо в горах для підтримки чистоти тіла розтоплювали ватру-вогнище в своїх колибах і влаштовували так звану гуцульську лазню, ця процедура дозволяла краще очиститися від бруду ніж традиційні обливання водою, також гуцулами було помічено очищуючий та тонізуючий ефект такого виду бані. Контраст температур в гуцульській бані чудово впливає на потовиділення та еластичність шкіри: розм’якшення епідермісу та зняття ороговілого шару, покращення дихання шкіри. Споживання під час процедури великої кількості води призводить до очищення пор шкіри, активізує роботу потових залоз та виводить токсини, шлаки і підшкірний жир, а також покращує роботу кровоносної системи. Контраст температур підвищує загальний тонус організму.)
* Мінеральна лазня (купання в чанах з мінеральною водою було відоме в Європі із давніх давен, особливо в гірських регіонах Альпи, Карпати, Піренеї. Користь від таких ванн не підлягала сумніву, адже окрім простого чищення організму, мінеральна води ще чудово впливає на загальний тонус, потовиділення, розм’якшення епідермісу, покращення дихання шкіри, та насичення через відкриті пори необхідними мінералами, а також покращує роботу кровоносної системи. Температура у чані підтримується на рівні до 40. Для витривалих клієнтів можна й до 45 градусів. Сидять люди у мінеральних лазнях так, щоб серце було над водою.)
* Кельтська лазня (цілющий ефект трав’яних ліжників та настоянок був відомий ще з часів, коли Закарпаття перебувало під владою кельтських племен. Саме тих племен, воїни яких тримали в страху всю тодішню Європу, проти яких вів безперервні війни Юлій Цезарь. Під час лікування поранених воїнів кельтські друїди-жерці відзначили, що теплі просякнуті настоями тканини краще загоювали рани. Тому з часом з’явився звичай після купелі лежати загорнувшись у травяну верету зволожену травяними настоями, який мав лікувати болячки конкретної людини. Цілющі карпатські трави для кельтської лазні запарюються на мінеральній воді і в залежності від вашого стану та побажать використовуються для фітомасажу.)
* Російська лазня (одні з наших предків – слов’яни – здавна надавали великого значення чистоті тіла, тож не дивно, що таке унікальне явище, як лазня, всюди знана як російська, з’явилася саме у слов’ян. На Закарпатті така традиційна лазня прижилася нарівні із іншими видами, деякі з них є унікальними. Російська лазня має двох різновидів: з топкою “по-чорному” і “по-білому”. Грубка “по-чорному” найдревніша, але вона збереглася до наших днів у деяких областях, наприклад у Сибіру. Грубки палять без димаря, дим виходить через відчинене вікно парильні. Коли кам’янка добре розігріта, кочегарити припиняють, баню провітрюють, стіни окатують водою, потім закривають вікна і двері і піддають воду в кам’янку для утворення пари. Така лазня має особливий дух за рахунок впливу диму на дерев’яні конструкції зрубу.Лазня з топкою “по-білому” поширена по всій території Росії. У ній дим з каменки відходить через трубу, завдяки чому атмосфера в парильні не забруднюється, провітрювання парильні й обмивки стін не потрібно. Така лазня більш гігієнічна і сучасна.)
* Дакійська лазня (даки, що довготривалий час жили у Карпатах, у своїх купелях використовували різні природні камені. Природна енергія каменю усуває напругу і стрес, ослаблює і нейтралізує негативну енергію, перерозподіляє її з областей, де вона знаходиться в надлишку в ті області, де її недостатньо. Як джерела тепла і холоду в цьому виді лазень використовуються певні камені)
Етапи походу в лазню
По-перше, потрібно привчати себе до спеки поступово. Не варто, наприклад, під час першого візиту до парної забиратись на верхню полицю. Краще посидіти нижче і як слід погрітись. А якщо важко дихати, потрібно піднести до обличчя розпарений віник — так набагато легше вдихати повітря. Перш ніж заходити до парильні, станьте під теплий душ - волога шкіра легше відреагує на жар.
По-друге не варто засмучуватись, якщо банний жар "не пробирає". З новачками таке часто буває. Вийдіть у передбанник, трішки відпочиньте і випийте теплої мінеральної води або чаю. От побачите — піт поллється струмками, а шкіра стане м’якшою. Посидіть ще декілька хвилин і тільки після цього виходьте з парної. Процедура може тривати 1-2 години, але не рекомендується заходити до парильні понад 4-5 разів. Сидіти в парильні можна доти, доки ви спроможні голосно промовляти власне ім’я і повторювати у пам’яті свій банківський рахунок; якщо "в системі" починаються перебої, виходьте хутчіш.
По-третє не можна: відвідувати баню жінкам з такою хворобою, як мастопатія. Обов’язково потрібна консультація лікаря, якщо людина має захворювання шкіри. Якщо є хвороби внутрішніх органів, не можна купатись у басейні. Не ходіть у парну на голодний шлунок чи навпаки — добре поївши, найкраще перекусити овочами чи фруктами
Жінки! Не знущайтеся над собою і не викидуйте гроші у воду – не користуйтеся медово-соляним пілінгом у лазні – це хибна інтепретація косметологічних масок, які не можна використовувати у теплих лазнях, до того ж в такій процедурі мед і сіль не сприймається організмом. І не забувайте змивати косметику перед заходом в лазню.
Обов’язково одягніть на голову шапку - хоч і кумедно, зате волосся, а головне, мозок у безпеці; Справа в тому, що голова прогрівається набагато скоріше за тіло, до того ж висока температура згубно впливає на волосся.
Оптимальний варіант відвідання лазні — один раз на тиждень. Потрібно призвичаїти своє тіло. Доречі, люди, які часто відвідують баню, практично не хворіють на грип. І взагалі, хворіють дуже рідко.
Фінал - вийшовши з парильні, обов’язково станьте під душ – спочатку теплий, а потім обов’язково бажано холодний.
УВАГА! Алкогольні напої вживати не можна. Пиво можна, але через годину після бані. І не холодне! Можна полити пиво на камінь та вдихати цей аромат. Взагалі, оскільки при відвідуванні лазні організм через потовиділення втрачає вологу, потрібно багато пити — але краще мінеральну воду або фіточай.
Аромати для бані
Для створення гармонії в бані рекомендується використовувати з водою, якою поливаєте каміння, такі аромати ефірних олій:
Аромат квітучого літа: настій м’яти, ромашки, материнки, липового цвіту, звіробою, листя хріну, евкаліпту і лавра.
Аромат хліба: на 3 літри окропу додайте 50 г квасу чи пива.
Смачний аромат: ложка меленої кави.
Хвойний аромат: використовується як заспокійливий засіб при розладах нервової системи, при фізичній і розумовій перевтомі.
Підійде навіть настій віника — аромат від нього буде лісовим. Окрім додавання ефірних олій у воду для каміння, можна розкидати трішки сухих рослин по полицях — приміром, листя смородини, евкаліпту, гілочки сосни. Але не намагайтесь за один захід перепробувати всі аромати і засоби — змішана дія добавок непередбачувана! Ефірні олії найкраще купувати в аптеці.
Корисність від лазні
Прогрівання в лазні призводить до благотворної зміни функціонального стану органів і систем організму, посиленню обміну речовин, сприяє розвитку захисних і компенсаторних механізмів. Пояснюється це благотворним впливом тепла й виділення поту на серцево-судинну, дихальну, терморегуляційну й ендокринну системи. Лазня заспокоює нервову систему, привносить бадьорість, підвищує розумові здібності.
Шкірні захворювання. Багато хвороб шкіри є причинами викиду токсичного вмісту організму зсередини назовні. У та¬кий спосіб організм бореться з отруйними речовинами, які на¬копичуються у ньому, якщо органи виділення не справляються, і ому, щоб лазневий жар не діяв на шкіру, як "пилосос", який видаляє токсичний вміст організму, проведіть попереднє очищення всіх найважливіших систем організму - кишечника, печінки, рідинних середовищ. Чиста, здорова шкіра протидіє беззупинній агресії мікробів. Зараження через шкіру можливе лише при її забрудненні. Дос¬лідження вчених показали, що мікроорганізми на чистій шкірі швидко гинуть.
Очищувальний вплив. Сильний, приємний жар (лазні), як кий інший гігієнічний засіб, відкриває і ретельно прочищає всі пори тіла, видаляє бруд, м’яко знімає з верхнього шкіри віджилі, омертвілі клітини. Корисно знати, що тільки за одну добу в людини в серед¬ньому гине і відновлюється двадцята частина клітин шкірного покриву. Так, вологий жар лазні допомагає самовідновленню шкіри.
Бактерицидна дія. Жар сауни і лазні має бактерицидні властивості. Гинуть у цьому жару і мікроби на тілі людини.
Косметичний ефект. Гарячі і вологі процедури дозволя¬ють підсилити потік крові, тренують судини, які прилягають до шкіри. Від цього шкіра виглядає не тільки привабливішою, але й покращуються її фізіологічні властивості, їй не страшні пе¬репади температур. До того ж, підвищується її дотикова спро¬можність.
Насичення організму вологою і теплом. Одна з особливо¬стей феномену життя - постійна боротьба організму за збері¬гання оптимальної кількості вологи і тепла. Поміркуйте самі: триденний людський зародок складається на 97% із води, до¬рослий - майже на дві третини своєї ваги, а старша людина ще менше. Доросла людина при нормальних умовах видихає за 1 год близько 25,5 грама води (на добу близько 600 грамів!). З роками будь-яка людина втрачає воду і тепло, а з ними іде і життєва сила. Волога лазнева процедура дозволяє організму людини поповнювати і те, й інше. В результаті цього життєві прояви в організмі людини відновлюються. Особливо це корисно для по¬хилих і старих людей.
Пара лазні збільшує циркуляторні процеси в організмі, роз¬слаблює спазми в тканинах і органах, що сприяє відновленню нормальної циркуляції крові, а значить - відновлює роботу органів і тканин.
Вплив на кровообіг взагалі. Жар значно стимулює циркулярні процеси в організмі. Простий прогрів організму допо¬магає просто й ефективно позбутися застою крові. Особливо цінно, що в результаті нагрівання організму по¬чинає рухатися резервна кров, якої в людини 1 літр (із 5-6 літрів). Резервна кров, багата найціннішими живильними ре¬човинами, прекрасно харчує клітини організму. Академік І. Р. Тарханов довів, що після лазневої процедури кількість еритроцитів і гемоглобіну збільшується. Останні дослідження підтвердили це відкриття. Під впливом лазневої процедури збільшується і кількість лей¬коцитів, які беруть участь в імунному захисті організму.
Вплив на серце. Під впливом жару відбувається активіза¬ція роботи серцевого м’яза. Сила його скорочень збільшується. Регулярна лазня тренує серцевий м’яз. Це було підтверджено експериментальне.
Вплив на обмін речовин. Утруднення тепловіддачі органі¬змом викликає активність кровообігу. Посилення кровообігу, у свою чергу, призводить до підвищення температури тіла. Підвищення температури впливає на збільшення активності окисно-відновних ферментів у клітинах.. У результаті в організмі активуються окисні процеси.
Ось так лазнева процедура підвищує приблизно на одну третину обмін речовин. Краще засвоюються харчові речовини, шлаки окислюються і виводяться з організму. Активність ферментів, підвищений обмін речовин призво¬дять до того, що в людини з’являється здоровий апетит. Це дозволяє нормалізувати багато відхилень в роботі органів трав¬лення, підвищити засвоєння харчових речовин.
Вплив на функцію дихання. Лазня прекрасно стимулює дихання. Гаряче зволожене повітря впливає на гортань і на слизові оболонки носа. Оскільки посилений обмін речовин під час дії жару потре¬бує кисню, дихання частішає, стає глибшим, а це, у свою чергу, покращує повітрообмін у легеневих альвеолах. Вентиляція ле¬гень у порівнянні з показниками до лазні зростає більш, ніж у два з половиною раза. Після жару лазні краще дихається, прочищені пори шкіри, виведені токсини із крові, покращена мікроциркуляція. Після лазневої процедури споживання кисню збільшуєть¬ся в середньому на одну третину.
Вплив на залози внутрішньої секреції. Покращення кро¬вопостачання, обміну речовин і дихання, видалення токсинів у результаті лазневої процедури стимулює залози внутрішньої секреції, внаслідок чого краще регулюється і координується діяльність органів та систем організму.
Поліпшення психічного стану людини. Коли в результаті впливу жару організм людини починає краще функціонувати, людина почуває себе комфортніше: її нічого не дратує, і вона психологічно відпочиває. До того ж, жар лазні знімає втому, яка поступово накопи¬чується до кінця тижня. Із м’язів з потом видаляється молочна кислота, яка підсилює відчуття втоми. Лазневий жар, прогрівши шкіру, м’язи, різноманітні тка¬нини й органи, викликає приємну розслабленість. Розслабленість і прогрів - основне, що необхідно для сприятливого відновлення життєвих сил. Все це створює окрилений, оптимістичний настрій. Коли організм розслаблений і немає скутості, наступає здоровий, безтурботний сон.
Залежно від температури тіла, реакція на охолодження може бути різноманітна, і вона тим інтенсивніша, чим теплішим було тіло до прикладання холодної води. На цій підставі перед загартувальною процедурою, яка забирає тепло, засто¬совуємо іншу, що приносить тепло, - гарячий душ. "Всяке тіло повинно підходити до холодної води тільки будучи теплим" так говорили засновники водолікування.
ЗАПАМЯТАЙТЕ У ЛАЗНІ НЕ МОЖНА!
1. Вживати алкоголь. Навантаження на серце збільшується в декілька разів. Задоволення стає екстремальним і може закінчитися серцевим нападом.
2. Пити холодні напої, оскільки вони уповільнюють потовиділення. Краще віддати перевагу теплому чаю.
3. Багато їсти. Лазня буде не в радість через тяжкість у шлунку.
4. Відвідувати лазню, якщо почуваєтесь не дуже добре. Особливо, якщо підвищена температура тіла.
5. Фізично перенавантажуватись, це, зокрема, стосується сексу. Навантаження на серце і так велике.
6. Різко навантажувати свій організм у лазні, якщо ви новачок або ж після тривалої перерви. Не звертайте уваги на інших, більше відпочивайте.
7. Змагатися з друзями під час перебування в парній. Це нерозумно.
8. Замочувати віник в окропі — більшість листя опиниться на підлозі.
9. Сидіти на верхній полиці, звісивши ноги вниз. Різниця температур голова-ноги може досягати 30 градусів. По можливості, прийміть горизонтальне положення.
10. Митись милом перед відвідуванням бані. Знежирена шкіра погано переносить високу температуру і легше піддається опікам.
11. Тривалість відпочинку повинна перевищувати час перебування в парній як мінімум удвічі.
12. Обливатись у бані теплою водою замість холодної. Адже саме в поєднанні з контрастними процедурами візит у лазню стає корисним і приємним.
А взагалі пішли б ви в баню!
Трахтенберг досі задоволений.