Україна боротиметься з туберкульозом самостійно
Глобальний фонд відмовив Україні в отриманні гранту на боротьбу з туберкульозом на суму 94,6 млн доларів. Тепер країна, яка посідає друге місце в Європі за поширеністю захворювання, ще як мінімум рік боротиметься з туберкульозом на бюджетні кошти. Державні ж методи лікування, м’яко кажучи, залишають бажати кращого.
Як стало відомо, 13 листопада Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією оприлюднив затверджений список заявок 66 країн, які отримали гранти в цілому у розмірі 1,1 млрд доларів.
Україна опинилася в списку із заголовком "Not Approved Proposals" (відхилені пропозиції). Офіційне пояснення відмови буде готове через два дні, проте менеджер портфоліо ГФ країн Східної Європи і Центральної Азії Андреас Тамберг погодився зачитати журналістам чернетку списку мотивів.
"Найслабкішим місцем" заявки, за словами Тамберга, була недостатня деталізація в бюджеті витрат у розмірі 30 млн доларів на покупку "лабораторного устаткування та інших товарів".
Крім того, зазначив він, в ході реалізації програми було заплановано участь в 80 міжнародних конгресах, що вимагає 2 млн доларів на відрядження. А 5,6 млн заявлено як кошти на "підтримку клієнтів і цільових груп" без деталізації змісту подібних груп.
"Нечітко викладена стратегія використання гранту, відсутній опис розгортання програми по всій країні", - резюмував експерт.
Нагадаємо, в 2004 році Україна вже діставала відмову Глобального фонду в заявці на боротьбу з туберкульозом. Проте в 2001 і 2006 роках їй вдалося отримати гранти на боротьбу зі СНІДом. Причому коли кошти були виділені безпосередньо українському уряду, виник скандал через завищені ціни при закупівлі ліків.
В результаті ГФ був вимушений призупинити фінансування програми (з формулюванням "неефективне використання коштів Фонду і відсутність прогресу в здійсненні програм з профілактики і лікуванню ВІЛ/СНІДу в Україні"). Поновилося фінансування лише після того, як ГФ призначив управляючим проектами фонду в Україні неурядову організацію Міжнародний альянс проти ВІЛ/СНІДу.
В Мінохоронздоров’я з приводу відмови не переживають
Перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Орда упевнений, що "заявку можна буде відкоригувати і подати знову". При цьому, зазначає "Комерсант", Орда вважає відповідальними за відмову громадські організації, що брали участь в підготовці заявки, оскільки вони вказали "дуже великі витрати на адміністрування".
Самі громадські організації звинувачення на свою адресу відкидають. Навпаки, голова правління Коаліції ВІЛ-сервісних організацій Наталія Підлісова припускає, що заявка якраз була відхилена тому, що в ній "мізерна суспільна складова".
За інформацією журналістів, апеляцію можна подавати тільки після третьої відмови. А зараз Україна протягом шести місяців може уточнити заявку і подати її на восьмий раунд гранту ГФ в березні 2008 року.
Українська заявка називалася "Зміцнення стратегії STOP TБ шляхом подальшого розповсюдження стратегії ДОТС, контролю розповсюдження туберкульозу з множинною лікарською стійкістю і ТБ/ВІЛ, а також поліпшення доступу до послуг серед уразливих груп населення України".
Її подавав Національний координаційний радий з питань ВІЛ/СНІДу і туберкульозу за підписом віце-прем’єра Дмитра Табачника.
Українців лікують застарілою протитуберкульозною вакциною
Кожну годину в Україні від туберкульозу вмирає одна людина і реєструються чотири нові випадки захворювання. Не зважаючи на це, вітчизняні медики використовують проти туберкульозу вакцину, яка вже давно втратила свою актуальність і не здатна ефективно лікувати хворобу, повідомляє Вовремя.info.
"Харківський продуцент вакцини БЦЖ продукує вакцину на основі палички, якій вже 40 років. Це було виявлено в ході дослідження проблеми туберкульозу в частині некерованості епідемії", - заявив на ІІ Всеукраїнській конференції з питань національної відповіді епідемії туберкульозу заступник міністра охорони здоров’я Валерій Івасюк.
"Потрібно подумати, чому в Україні відмовляються змінювати застарілу вакцину на новіший штам, кому це вигідно, і хто за цим стоїть", - додав він.
Як відомо, на початку року Кабінет міністрів затвердив "Загальнодержавну програму протидії захворюванню туберкульозом в Україні в 2007-2011 роках". На цей рік її фінансування складає 200 млн гривень.
Тим часом медики критикують не стільки об’єм, скільки темпи освоєння цих коштів. Лікування багатьох хворих відкладається, наприклад, через невчасне затвердження регіональної програми місцевими радами.
За інформацією NEWSru.ua
До цієї новини немає коментарів