Кому й навіщо потрібна екологічна експертиза,
або Як не дозволити людині самій себе знищити
"Щодня, щомиті природа доводить людині: за кожен вчинок, спрямований на шкоду навколишньому середовищу, воно відомстить бідою, устократ гіршою. Урбанізація, технізація та інші подібні "-ації" таки привчають нас: потрібно чинити все можливе, аби максимально зменшити антропогенний вплив на довкілля. Саме цим і займається такий важливий структурний підрозділ в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища, як екологічна експертиза", — каже начальник управління Андрій Погорєлов.
Заради чого докладаємо зусилля?
Унікальне геополітичне розташування на перехресті економічних, підприємницьких, торговельних та інших шляхів завжди сприяло розвитку та поглибленню міждержавного співробітництва, перетворення Закарпатської області в надзвичайно цікавий та потенційно багатий регіон. У першу чергу, різноманітність природи області, велика кількість мінеральних та термальних джерел, санаторно-курортних та історико-культурних об’єктів, найбільша в Україні, щільність водної мережі сприяє пріоритетному розвитку туристично-рекреаційної галузі. До слова, область єдина в Україні за міжнародною шкалою оцінки сумарних можливостей для туризму має оцінку "найкраща".
Але мало хто знає, що для того, аби це "найкраще" й надалі було таким, аби й надалі край славився своєю чистотою, природними багатствами, техногенною та екологічною безпекою, доводиться докладати чимало зусиль. І в першу чергу — спеціалістам з охорони навколишнього природного середовища, які мусять щодня працювати над такими важливими поняттями, які визначені чинним законодавством та Концепцією сталого розвитку Закарпаття. Говоримо про те, що стратегічними напрямками техногенної та екологічної безпеки нашої області є забезпечення якісної охорони та відтворення навколишнього природного середовища, а саме охорона водних ресурсів, атмосферного повітря, раціональне використання земельних ресурсів та надр, вирішення проблемних питань зі збору, переробки та утилізації промислових та побутових відходів, охорона і раціональне використання природних ресурсів, рослинного, тваринного світу та розвиток природно-заповідної справи, формування екологічної культури та свідомості населення, забезпечення захисту від небезпечних природних явищ. Також на управління екології покладені функції запобігання виникненню техногенних аварій та нівелювання їхніх наслідків, контроль за технологічним переоснащенням і реструктуризацією підприємств, за транспортними засобами, запобігання засміченню довкілля, постійний моніторинг джерел забруднення водних ресурсів області. Усе це — "справа рук", чи то б пак важка й напружена робота відділу державної екологічної експертизи та економіки природоохоронної діяльності, спеціальної структури в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища.
Екологічна експертиза — від закону до справи
"Основні завдання екологічної експертизи — визначення екологічного ризику і безпеки запланованої діяльності, встановлення відповідності об’єктів експертизи вимогам екологічного законодавства, оцінка впливу діяльності об’єктів екологічної експертизи на стан навколишнього природного середовища, — розповідає начальник управління Андрій Погорєлов. — Мене часто запитують, що ж це таке — екологічна експертиза. Пояснити це для пересічних людей дуже просто: екологічна експертиза здійснюється на будівництво нових, реконструкцію діючих заводів, фабрик, шахт, рудників, машин, устаткування, а також матеріалів, приладів, надання послуг тощо, використання яких призводить до забруднення навколишнього середовища й руйнування екосистем, нераціонального використанню природних ресурсів, завдає шкоди здоров’ю населення, рослинному й тваринному світу.
Тобто фактично без екологічної експертизи жоден завод, фабрику і навіть маленьку турбазу в області не побудують. Будь-яке розміщення об’єктів виробничого призначення не можу бути розпочате без позитивного висновку екологічної експертизи. Так, саме позитивного! Бо трапляється таке, що проектна документація направляється нам на розгляд, у процесі розгляду в зв’язку з невиконанням тих чи інших екологічних вимог, непередбачення природоохоронних заходів для зменшення забруднення навколишнього природного середовища, такі проекти відправляються на доопрацювання. Без висновку екологічної експертизи замовник не може приступити до розміщення чи будівництва об’єкту".
Прикладів подібного, як кажуть екоексперти, вистачає. З "найсвіжішого" такий. Усього місяць тому спеціалісти відділу екологічної експертизи розглядали робочий проект реконструкції та добудови винного заводу на Берегівщині. Через недостатність вирішення природоохоронних питань проект відправили на доопрацювання. Чому ж прийняли таке рішення? Річ у тім, що проектом не були обґрунтовані характеристики стічних вод винзаводу, розрахунок степені змішування і розбавлення стічних вод з водою водного об’єкту не приведено тощо. Так само оцінки впливів на навколишнє середовище в складі проекту не навели, а це ж для екологів особливо важливий показник. Та й загалом протягом розгляду представленої проектної документації, остаточні проектні рішення по робочому проекту щодо біологічних очисних споруд продуктивністю 600 м3/добу до Держуправління так і не були направлені.
Може, все це здається доволі "високою математикою" та не говорить конкретно про те, якої шкоди могло б бути завдано довкіллю, але й непосвяченій людині зрозуміло, які саме упущення були наявні в проектній документації: вочевидь, про те, що очищати стоки та повітря потрібно, проектанти забули… До речі, наразі, згідно з усною інформацією замовника та проектної організації, проектні рішення щодо усунення виявлених недоліків знаходяться на стадії завершення.
Мовою цифр — показово про роботу
Наведений приклад — лише один з десятків, про те ж, наскільки копіткою, напруженою та відповідальною є робота відділу екологічної експертизи, свідчать показники їхньої роботи. Так, лише за 9 місяців поточного року відділом державної екологічної експертизи розглянуто 271 проектний матеріал. Це означає, щодня доводилося опрацьовувати сотні аркушів проектів, ретельно вивчати їх та звіряти з буквою закону. Поміж тим 36 проектів спеціалісти відділу відправили на доопрацювання за причини відсутності екологічних обґрунтувань доцільності проектованої діяльності та забезпечення вимог природоохоронного законодавства. "У результаті проведення державної експертизи недопущено можливих скидів неочищених стічних вод від запроектованих туристично-рекреаційних комплексів та незначних виробничих об’єктів в об’ємі понад 800 м3/добу, — коментує — коментує начальник управління Андрій Погорєлов. — Так само значною є робота відділу екологічної експертизи в частині охорони атмосферного повітря: лише протягом поточного року недопущено прогнозованих викидів в атмосферне повітря понад 60 т/рік. У матеріальному еквіваленті це становить орієнтовно 1,5 мільйона гривень".
Для Закарпатської області це таки немаленькі показники попередження скидів неочищених вод чи викидів у атмосферу, тим більше з огляду на те, що всі пріоритети в життєдіяльності краю ставляться на розвиток туризму та рекреації. Конкретизуємо, як саме це робиться: наприклад, базу відпочинку побудували без передбачення повного біологічного очищення чи стоку згідно з чинними вимогами до очищення стічних вод. Передбачення цього в проекті, в якому такі нюанси не були враховані, й дає можливість говорити про здійснену роботу з охорони поверхневих вод від забруднення. "Аналогічна ситуація і з забрудненням атмосферного повітря, — розповідає Андрій Погорєлов. — Нещодавно нашим спеціалістам довелося розглядати проект реконструкції та переоснащення колишнього Свалявського лісохімкомбінату. У зв’язку з детальним розглядом цього проекту, Замовник на вимоги Держу правління екології, а відповідно на вимоги нашого законодавства, передбачив додаткові системи очищення викидів забруднюючих речовин у атмосферу".
P. S. А загалом екологи стверджують, вимоги до якості й обґрунтованості проведення екологічних експертиз постійно підвищуються поряд із прискоренням науково-технічного прогресу, впровадженням у виробництво новітньої техніки й технології. У зв’язку з цим періодично переглядаються законодавчі й нормативні матеріали, які постійно потрібно вивчати, аналізувати, втілювати в життя в реальності. І так само з огляду на це дедалі більшої уваги питанням попередження завдання шкоди довкіллю повинні приділяти відповідальні за таку важливу ланку роботи спеціалісти — екологічні експерти. Усе задля того, аби не дозволити людині самій знищити себе...
Наталія Петерварі
До цієї новини немає коментарів