Молодим загрожують кір та краснуха

З 19 травня стартує Кампанія додаткової імунізації проти кору та краснухи населення віком від 16 до 29 років.

 

За словами Лариси Зарембо, лікаря-епідеміолога Ужгородської міської СЕС, нині подолання кору і краснухи продовжує залишатися однією з важливих проблем охорони здоров’я в Україні. Так, під час спалаху кору в 2001—2002 рр. було зареєстровано 25 тисяч випадків захворювання і 14 — летальних. У 2005—2006-му — 45116, з них 5 — летальних. У січні 2006 року ускладнилася ситуація з кору в Ужгороді — за рік зареєстровано 167 випадків, з-поміж них 52 серед дітей до 14 років; інші — переважно в старших вікових групах. При цьому близько 65% — серед осіб віком 15—29 років. Останній епідемічний підйом краснухи в Україні спостерігався 2002 року, він охопив 162 тис. чоловік, причому частка недужих, старших за 14 років, склала 46 відсотків. Узявши до уваги результати кількарічних досліджень, а також рекомендацію Європейського регіонального бюро ВООЗ, Центру з контролю за захворюваннями США та Європейського центрі з контролю за захворюваннями, які проводили моніторинг ситуації, що склалася в Україні з цими захворюваннями, було вирішено провести додаткову імунізацію проти кору і краснухи всьому населенню віком від 16 до 29 років.


Наразі в Ужгороді підлягають імунізації 25238 осіб, із них: 2212 учнів загальноосвітніх закладів, 1135 студентів середніх професійних закладів, 4437 студентів УжНУ та 674 студенти навчальних закладів різних ступенів акредитації. У місті сформовано 28 постійних бригад (вони працюватимуть у кабінетах щеплень у медпунктах ЗОШ, гімназій, ліцеїв, у поліклініці УжНУ, в кабінетах щеплень дитячої і дорослої поліклінік та їх філій) та 4 виїзні (райони Радванки та Шахти) для щеплення осіб, котрі ніде не навчаються чи не працюють (таких 3559). Прищеплюватимуть безкоштовно всіх 16—29-річних ужгородців, незалежно від їхнього вакцинального статусу і перенесеного в минулому захворювання, одноразовими самоблокуючими шприцами однією дозою краснушно-корової вакцини підшкірно в дельтовидний м’яз, каже Лариса Олексіївна. Отже, закликає всіх городян відповідного віку з’явитися на пункти щеплень за місцем навчання або проживання.

Варто взяти до уваги, що кір залишається одним із найбільш розповсюджених захворювань у наші дні, причому дедалі частіше реєструється у дорослих. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом, швидко розповсюджується в закритих колективах. Перед початком недуги з’являються дертя в горлі, швидка втома, підвищення температури тіла. Хвороба починається раптово з лихоманки, ломоти в тілі. Згодом до них додаються сухий кашель, набряки нижніх повік, кон’юнктивіт, висипка по всьому тілу. Можуть бути нудота, безсоння, носові кровотечі, збільшення печінки та селезінки. В перші дні кір іноді ускладнюється задухою, пневмонією, діареєю, кератитом. У жінок захворювання може викликати самовільні аборти чи передчасні пологи. Важкими ускладненнями є корові енцефаліти, енцефаломієлополірадикуліти з глибокою комою та тотальним паралічем, нефрит, абсцес, менінгіт, розповіла Вікторія Маркусь, лікар-інфекціоніст КІЗу Ужгородської міської поліклініки.

Не менш небезпечною є краснуха — гостре вірусне захворювання, для якого характерні висипка на шкірі, збільшення лімфатичних вузлів, короткочасна лихоманка. Джерело інфекції — хвора людина або вірусоносій. Шлях зараження — повітряно-крапельний. Хвороба швидко розповсюджується в колективах. Інфекція може проникати через плаценту і спричиняти виникнення аномалій розвитку плоду. Краснуха починається із сонливості, риніту, підвищення температури тіла. Висипка з’являється раптово, одночасно по всьому тілу, викликаючи свербіж. Ускладнення — енцефаліти, поліневрити, артрити тощо. Оскільки вакцинація убезпечує від захворювань на кір та краснуху, а наслідки хвороб можуть бути значно небезпечніші для життя, ніж поствакцинальні реакції, лікарка радить не уникати щеплення.

Газета "Ужгород"

 

12 травня 2008р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів