Що треба знати про блискавку?

Ураження блискавкою людини досить нечасте явище. Воно складає десятимільйонну долю ризику. Але нинішнього року подібний випадок вже зафіксовано. Щоб знизити ризик під час грози на відкритій місцевості, не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі.

 

Що цікаво: найбільш небезпечними з них є дуб, тополя, ялина та сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її атака на кущі. На відкритому просторі краще присісти у суху яму, траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею.

Не потрібно бігти. А у горах маємо уникати різних виступів і підвищень. Небезпечними можуть бути і металеві предмети, тож не варто перебувати поряд із ними, не потрібно купатися під час грози. Тому якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її омине навіть та десятимільйонна доля ризику, яку таїть у собі блискавка. Бо, як кажуть у народі, береженого і Бог береже.

Статистика трагічних випадків від ударів блискавки на території області за останні роки

5 червня 2007 року в урочищі Полянське села Усть-Чорна Тячівського району Закарпатської області внаслідок удару блискавки загинув 16-річний пастух, який проживав у даному населеному пункті.

4 липня 2007 року в полі біля села Нижній Студений Міжгірського району під час грози було смертельно уражено блискавкою місцевого 27-річного мешканця.

10 липня 2007 року в гірському селі Кваси Рахівського району через потрапляння розряду блискавки в господарську споруду загорілося обійстя 78-річного місцевого мешканця. Під час гасіння пожежі отримала поверхневі опіки правої кисті рук та передпліччя першого ступеня 80-річна дружина господаря.

25 липня 2007 року через грозовий розряд загорілася надвірна споруда, що належала церковній громаді селища Солотвино Тячівського району.

14 серпня 2006 року на г. Бербенескул Рахівського району від удару блискавки загинуло двоє чоловік та одну людину було травмовано.

16 липня 2005 року під час сходження на г. Говерлу, загинув 47-річний житель Виноградівського району та 2 мешканці Івано-Франківської області.

У минулому році на Закарпатті через грозові розряди виникло 6 пожеж (по одному випадку у Воловецькому, Виноградівському та Тячівському районах та 3 випадки у Рахівському районі). У 2006 році таких випадків було 4 (Перечинський, Великоберезнянський, Тячівський та Рахівський райони області).

Нещодавно громовиці знову нагадали про себе. Перший випадок знову таки стався на Рахівщині. 17 травня о 07:10 через статистичний розряд блискавки згорів житловий будинок в селі Верхнє Водяне.

До слова, на Рахівщині останніми роками простежується активізація випадків ураження громовицею. Приміром, за півроку 2007 року таких випадків було 4. Тоді як за весь позаминулий рік їх було лише два.

А 18 травня в селі Велика Добронь Ужгородського району через розряд блискавка в житловому будинку загорівся електрощит та двоє дверей. Прямі збитки, заподіяні пожежею, становлять 4 тисячі гривень.

Якщо для зменшення ризику ураження блискавкою людини, потрібно, насамперед, дотримуватися вищезгаданих правил, то для будівель та споруд найкращим захистом від громовиці є блискавкозахист.

Блискавкозахист (рос. молниезащита) - це сукупність заходів і технічних засобів для охорони будівель, споруд, обладнання та електричних пристроїв від дії блискавки.

Здійснюється шляхом установлення поблизу об’єкта, що охороняється, заземлених стрижневих і трасових громовідводів, які складаються з громоприймача, заземлювача і струмовідвідних спусків, які з’єднують блискавкоприймач із землею.

Цікаві факти:

Спалах блискавки товщиною усього в кілька сантиметрів має енергію, достатню, щоб запалити 1,000,000 електричних лампочок по 100 Ват.

Блискавка формується в грозових хмарах. Висота і діаметр хмар може досягати декількох кілометрів. Вітри усередині грозової хмари розділяють позитивні і негативні заряди. Це веде до електричного розряду, відомого як блискавка.

Частота активності блискавки збільшується в міру наближення до екватора чи більш високого місця розташування над рівнем моря. Щосекунди в усьому світі проходять 2,000 гроз, і відбувається близько 100 ударів блискавок. Загальна сума щорічних збитків складає мільйони американських доларів.

Більшість нещасних випадків відбувається через незнання, неправильне поводження під час чи грози, зневажання систем захисту.

ЦП ГУ МНС в Закарпатській області

 

21 травня 2008р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів