МАЙЖЕ КОЖНА ТРЕТЯ УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ, ЩО ВЗАЄМОДІЄ З МИТНИЦЕЮ, СТИКАЄТЬСЯ З КОРУПЦІЄЮ. ПРОТЕ УРЯДУ ВДАЄТЬСЯ ПРОТИДІЯТИ КОРУПЦІЇ НА МИТНИЦІ
У рамках дослідження представники "Гідної України" наприкінці 2007 року провели 414 інтерв’ю в усіх областях держави та Автономній Республіці Крим з керівниками та іншими представниками компаній, які безпосередньо взаємодіють з митною службою.
Проект "Гідна Україна", що регулярно проводить незалежні дослідження, що стосуються стану корупції в різних суспільних сферах, представив результати дослідження щодо стану корупції на українських митницях.
У рамках дослідження представники "Гідної України" наприкінці 2007 року провели 414 інтерв’ю в усіх областях держави та Автономній Республіці Крим з керівниками та іншими представниками компаній, які безпосередньо взаємодіють з митною службою. Дослідження включало також експертні інтерв’ю з державними службовцями, брокерами та підприємцями.
Метою дослідження була оцінка сприйняття та досвіду корупції українських імпортерів та експортерів у сфері митного контролю, а також отримання базових показників для визначення впливу антикорупційних заходів, які здійснює уряд в сфері митного контролю.
Як показало дослідження, близько третини українських імпортерів та експортерів (31%) стикалися з корупцією під час проходження митних процедур. Маленькі компанії частіше стикаються з корупцією при взаємодії з співробітниками митниці, порівняно із іншими підприємствами. З іншого боку, у великих експортерів працівники митниці частіше вимагають хабара, ніж у середньостатистичної фірми.
61% українських імпортерів та експортерів вважають, що серед митних процедур найбільш корумпованими є перетин кордону, в той час як 52% впевнені, що корупція найбільше розповсюджена на етапі перевірки митних документів при розмитненні та замитненні товарів та вантажу.
Майже половина компаній свідчать, що найбільші проблеми, яких вони зазнають під час взаємодії з співробітниками митниці, пов’язані з надто великою кількістю формальних процедур, перенавантаженням митників та довгими чергами.
20% компаній вказали, що працівники митниці вимагали неофіційних платежів, подарунків або послуг, а більше 16% зауважили, що самі пропонували неофіційні платежі, подарунки або послуги. У той же час 6% респондентів вказали, що під час проходження митних процедур використовували особисті зв’язки .
Щодо можливих шляхів зменшення корупції на митниці, більше половини респондентів вважають, що спрощення митних процедур найкраще сприятиме зменшенню корупції, понад третина опитаних вважають, що корупцію дозволять подолати спрощення процедур транзитного та тимчасового імпорту/експорту, а також зменшення необхідної кількості документів, необхідних для оформлення імпорту/експорту. При цьому 88% переконані, що рівень корупції знизиться, якщо розмір митних зборів буде зменшено на 25%.
Респонденти досить обнадійливо сприймають ефективність антикорупційних заходів, що здійснюються урядом України. Так, 70% компаній вважають, що впровадження Єдиної митної декларації, яка працюватиме одночасно в Україні та країнах Європи, здатне знизити рівень корупції на українських митницях. На інтеграцію України в Європейську комп’ютеризовану систему транзиту вантажів (NCTS) як антикорупційний чинник сподіваються 73 % опитаних.
Слід зазначити, що в ході загальнонаціонального дослідження щодо стану корупції в Україні, що було проведено проектом "Гідна Україна" на початку 2007 р., на поширеність корупції у митній сфері вказали майже 43% опитаних, що перевищило аналогічний показник для податкової служби, сфер розподілу житла та земельних відносин. Разом з тим понад 56% учасників опитування визнали тоді заходи уряду щодо запобігання корупції на митниці ефективними.
Наступне опитування, яке буде проведено через 12 місяців дозволить оцінити ефективність дій українського уряду щодо зменшення корупції на митниці.
Нагадаємо, що згідно із результатами національного дослідження "Стан корупції в Україні", яке проводив проект "Гідна Україна" навесні 2007 року:
67% опитаних українців, котрі мали справу з державними посадовими особами упродовж останніх дванадцяти місяців, зазначають, що були безпосередньо втягнуті в корупційні дії у тій чи інші формі. В Закарпатській області цей показник сягнув 74%.
Тільки 28,9% опитаних мешканців Закарпатської області вважають, що корупція є виправданою у більшості ситуацій для вирішення різних питань. Це найменший показник в Україні. Найбільший зафіксовано в Запорізькій області, де 74,5 % респондентів виправдовують корупцію. Загальнонаціональний показник склав 52%.
69,3% опитаних мешканців Закарпатської області вважають, що з 2004 року рівень корупції лишився незмінним або підвищився (загалом по Україні – 77%).
Тоді в Закарпатській області було опитано 410 осіб, а вибірка по всій Україні становила понад 10 тис. осіб.
Проект "Гідна Україна" виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття" (MCC - Millennium Challenge Corporation).
До цієї новини немає коментарів