Закарпаття бореться зі стихією
В результаті інтенсивних зливних дощів шість областей Західного регіону України, в тому числі і Закарпаття, постраждали від паводку. Створено урядову комісію з питань ліквідації паводку на чолі з міністром з питань надзвичайних ситуацій Володимиром Шандрою, у її складі і голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші.
Відповідно на Закарпатті створено обласну і районні комісії, які визначають масштаби завданих стихією збитків, надають допомогу постраждалим громадянам тощо. Враховуючи складну ситуацію в області, Олег Гаваші перервав відрядження у Київ і терміново вилетів в Ужгород. Керівник області відвідав усі постраждалі населені пункти, провів на місці наради з керівництвом районів, МНС України в Закарпатській області, міліцією та ін. Вживаються заходи щодо забезпечення діяльності постраждалих населених пунктів.
Напружена ситуація на Закарпатті склалася 24 липня, коли почався значний підйом води у річках. Минулої доби (24-25 липня) по області випало до 24 мм дощу, а в районі смт Ясіня – до 43 мм! Рівень води у річках різко зростав протягом п’ятниці 25 липня і наступної ночі. Найбільшого удару стихії зазнали Рахівський, Тячівський, Виноградівський, Берегівський, дещо менше – Міжгірський, Свалявський, Хустський райони. Найбільш значне підвищення рівня води в річці Тиса минулої доби було зафіксоване в районі міста Тячів – до 460 см (близько обіду 16 липня рівень води знизився до 340 см), селища Вілок – 434 см, у Хусті – на сьогоднішній ранок рівень води сягав 366 см. Значне підвищення рівня води відбулось і на р. Боржаві.
В результаті паводка підтоплено 1172 дворогосподарств. Найбільше – 1091 – у Тячівському та 67 – у Рахівському районах. На Тячівщині також підтоплено 163 будинки. Загалом зруйновано і пошкоджено 29 мостів (з них 25 – на Рахівщині), знищено 1312 м берегоукріплень, 985 м доріг тощо. Найбільше постраждали мешканці села Руське Поле, що на Тячівщині, де довелось відселяти 437 людей із 150-ти будинків. Близько обіду 26 липня ситуація тут стабілізувалася і люди почали повертатися в домівки.
Загалом ситуація стабілізується по всій області. Наразі небезпечно високий рівень води зберігається на ділянці від с. Великі Ком’яти Виноградівського району і до місця впадання Боржави в Тису. Тут рівень води сягає 5 метрів. Небезпечно високий рівень утримається протягом доби. Паводкова хвиля на Тисі пройшла Хуст, залишається високою в районі Вілока, але вже йде на спад. Однак рівень води у Тисі підвищуватиметься в районі Чопа. Для мешканців міста і навколишніх сіл це не несе загрози, оскільки збудована тут минулоріч дамба має ще значний запас висоти.
Нинішній паводок ще раз засвідчив, наскільки важливим для області є протипаводковий захист. На щастя, цього разу на Закарпатті обійшлося без людських жертв. Враховуючи масштаби повені, і матеріальні збитки були б набагато більшими, якби за ці роки в області не було зроблено стільки у плані протипаводкового захисту. Але якщо у 2006 році область у повному обсязі фінансувалась у рамках державної протипаводкової програми "Тиса", то вже минулого і цього року – постійне значне недофінансування: із запланованих 204,3 млн. гривень цьогоріч уряд виділив лише 80,9 млн. грн., тобто всього 40 відсотків передбаченої суми. Минулого року з державного бюджету область теж отримала на 25,9 млн. гривень менше коштів.
Наразі не відома остаточна сума завданих збитків, але в найбільш постраждалих західних областях вона сягне сотень тисяч гривень. Найстрашніше – загинули люди. Тому Закарпатська облдержадміністрація так наполегливо домагається виділення із держбюджету коштів у повному обсязі на протипаводкові заходи. Бо зі стихією важко боротися, але наслідки від її руйнівної дії можна і треба попереджувати…
Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
До цієї новини немає коментарів