Таємниці гуцульського лісу (що ж відбувається у Карпатському біосферному заповіднику?)
Як повідомляють інформаційні агенства, нещодавно Президент України Віктор Ющенко дав Розпорядження Генеральній прокуратурі вивчити стан ведення лісового господарства в Закарпатській області. Ми вирішили продемонструвати читачам ситуацію наглядно – пропонуємо Вашій увазі статтю Георгія Листопада (за згодою автора), опубліковану ще у 2002 році. Ознайомившись з нею, кожен зрозуміє, що протягом восьми років жодних кроків для врегулювання проблемної ситуації владою не зроблено.
Як повідомляють інформаційні агенства, нещодавно Президент України Віктор Ющенко дав Розпорядження Генеральній прокуратурі вивчити стан ведення лісового господарства в Закарпатській області. Ми вирішили продемонструвати читачам ситуацію наглядно – пропонуємо Вашій увазі статтю Георгія Листопада (за згодою автора), опубліковану ще у 2002 році. Ознайомившись з нею, кожен зрозуміє, що протягом восьми років жодних кроків для врегулювання проблемної ситуації владою не зроблено.
„Щиро кажучи, ми і самі достеменно не знаємо точної відповіді на оте “сакраментальне” запитання у підзаголовку: “Що ж відбувається у КБЗ?”
З одного боку, заповідник – краса і гордість не лише області, але й усієї держави. Колектив і керівників цього заповідного краю визнано багатьма екологічними структурами світу і нагороджено, мабуть, цілком справедливо високими відзнаками всесвітнього рівня. До того ж, існування заповіднику такого масштабу як наш, дозволяє залучати в область і в Україну чималі валютні ресурси: на відміну від нас, Європа дбає про свої “зелені легені”. А тому кидати тінь на роботу КБЗ нам, журналістам, не дуже хочеться, повірте. Можливо, вся “таємниця” полягає всього лише у тому, що кілька керівних посадовців цієї заповідної зони просто не зійшлися характерами та поглядами на життя? Можливо! Таке часто буває, на жаль. Але читаємо офіційні папери і все більше переконуємося в тому, що “заповідний конфлікт” має куди глибші корені, а ніж конфлікт особистих амбіцій.
Читайте, будь ласка хоча би оцей лист, що був адресований на ім’я губернатора області: “Шановний Геннадію Геннадійовичу! Обставини змушують мене ще раз звернутись до обласної державної адміністрації (нагадуємо нашим читачам, що термін “ще раз” вживано тут тому, що попередні звернення на ім’я панів В.Балоги та І.Іванча так і залишилися “голосом у пустелі”, Г.Листопад).
У попередньому зверненні я повідомляв про безпорядки і грубі порушення природоохоронної, фінансової і господарської діяльності Карпатського біосферного заповідника. Комісією, яку очолив заступник начальника обласного Управління екоресурсів п. Ковальчук А.А., за моєю участю факти було підтверджено, але офіційної відповіді я не отримав.
Крім цього, в день перевірки на пилораму заповідника було завезено 17 кубометрів ділового хвойного пиловника без жодних документів. І це є система!
На мої листи до колишнього міністра екоресурсів п.Зайця І.О. надійшла відповідь листом , яки підписано заступником міністра п.Стеценко М.П. В листі повідомляється, що факти, викладені у моїх листах, підтверджені. Однак висновків не зроблено жодних!
Комісія Держлісгоспу, за дорученням Генпрокуратури України, також провела перевірку у травні цього року (2001 р.) з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони та використання лісових ресурсів КБЗ і виявила серйозні порушення лісового законодавства, зокрема самовільні рубки, незадовільний рівень охорони і збереження лісових ресурсів та ін.
А що говорити про стан охорони рідкісних та зникаючих видів рослин та тварин? Ця справа повністю запущена.
До мене надходять нарікання громадськості про різні неподобства у заповіднику та скарги. Але до цього часу ми не можемо нічого вдіяти.
Для покращення як природоохоронної, наукової, так і еколого-освітньої роботи необхідні термінові комплексні заходи і , в першу чергу, організаційні.
Сподіваюсь, що нарешті у КБЗ буде наведено порядок.
Заступник директора КБЗ з наукової роботи І.А.Маханець 18.08.2001 р.”
***
Отже, як бачимо різні комісії перевіряли “війну авторитетів” у КБЗ і з різних боків приходили до одного і того ж висновку: в роботі Заповідника є численні і грубі порушення діючих природоохоронних законів. Ці порушення , нажаль, якщо й не перекреслюють, то суттєво “заштриховують” саму ідею заповідної зони Карпат. Якщо на пилораму самого ж заповідника хтось завозить хвойний ліс без будь-яких документів, то що казати про “рядові”, не заповідні ліси?! Їх доля, виходить і поготів трагічна!
Саме про це пише , пише і пише міністру екології “невгамовний” п.Маханець: “передаю Вам додатково інформацію про стан справ у КБЗ, пов’язану з паводком.
Не минуло й 3 років, як водна стихія на Закарпатті знову повторилась. Але цього разу ще з більшою руйнівною силою, якої не знало останнє століття.
На Закарпатті проводяться інтенсивні вирубування лісу у водоохоронних, прибережних ділянках лісу під будь-яким приводом. Роками не ремонтуються під’їзні шляхи до віддалених кварталів (лісу, Г.Л.), де знаходиться основна сировинна база регіону. Але деревина потрібна, а тому, не зважаючи ні на що, призначаються і проводяться суцільно-санітарно вирубування, лісовідновні, реконструктивні та ін. У ближчих до центральних магістральних доріг кварталах лісу. Це промислова зона, а щодо заповідника, то факти ще більше вражають, бо навіть заповідні праліси від стихії не врятувати.
Для прикладу візьмемо хоча би Чорногірське лісництво, де у 1999 р. Було проведено відновлювальні роботи. Ці роботи проводились без будь-якого проекту. Але, якби по-господарськи до цього поставилися і кошти, виділені для подолання наслідків повені 1998 р. Були б використані по-господарськи і за призначенням, то такої біди, як зараз не сталося б.
Знесено новозбудовані мости, дороги, будинок КПП, в’їздну декоративну арку і навіть метеопост! Це все сталося у зоні заповідних пралісів і можна собі уявити, якими були б наслідки через таке недбале проведення відновлювальних робіт на території антропогенних ландшафтів (лісгосп, КСГП тощо).
У той же час, заповідник мав би провести ці відновлювальні роботи на такому рівні, щоб бути взірцем для виробничих підприємств різних галузей. На жаль, цього не сталося.
Зараз директор Гамор Ф.Д. підготував проект Указу Президента України про заходи з покращення господарської діяльності в Українських Карпатах. Це все – окозамилювання для здобуття незаслуженого авторитету.
Можна сказати одне, що, який би закон не було прийнято і скільки б грошей не було виділено, такий стиль керівництва, як у директора КБЗ Гамора Ф.Д., у кінцевому результаті, зведе все нанівець.
Отримувати гроші і не нести відповідальність за їх належне використання – старий і небезпечний стиль роботи.
Заповідник повинен би стати полігоном для наукових досліджень щодо розробки рекомендацій з охорони та захисту екосистем від природних та інших катаклізмів (зсуви, лавини, селі тощо). Така робота не проводиться!
Не проводиться і робота щодо відновлення похідних екосистем. Навіть у виробничо-фінансовому плані цей розділ опускається.
Наслідок, як бачимо, невтішний. Величезні кошти викинуто на вітер.
І наступного разу буде зроблено не краще, якщо вони (кошти, - Г.Л.) знову попадуть у руки тих самих бездарних керівників.
***
Цілком зрозуміло, що подібні офіційні заяви заступника по науковій роботі аж ніяк не могли сподобатись директору заповідника. І тут стається дуже дивна історія.
У квітні 2001 року Міністерство екології та природних ресурсів України і Закарпатське обласне управління екоресурсів наполегливо вимагає від дирекції заповідника інформацію про хід виконання комплексної програми протизсувних заходів у Закарпатській обл., затвердженої ПКМУ “№1915 від 18.10.1999р.”. З цією вимогою звертається до п. Гамора і начальник Управління екології п.І.Росоха (листи № 470-07 і 615-01 від 20.03.2001р. і 06.04.2001р.), і провідні спеціалісти управління . Але п.Гамор надсилає до Ужгорода ось таку відповідь:
“Начальнику держуправління екоресурсів в Закарпатській обл. Росоха І.В.
09.04.2001р. № 251 на №615-01 від 06.04.2001р.
Інформуємо, що в межах КБЗ проектом організації його території заходів по ліквідації зсувних та ерозійних явищ не передбачено.
Комплексна програма протизсувних заходів у Закарпатській обл.. заповіднику не направлялась.
Відповідно до програми ведення Літопису природи, за зсувними процесами здійснюється спостереження.
Зсувні процеси, які природно відбуваються у деяких місцях заповідника, знаходяться далеко від населених пунктів і загрози їх життєдіяльності не представляють, тому витрачати державні кошти на їх попередження чи ліквідацію – не доцільно.
Зрив із подачі цієї інформації стався із вини заст.. директора з НДР Махання І.А., який буде притягнутий за це до відповідальності. Директор КБЗ Гамор Ф.Д.
***
Як у тій старі пісні: “Все хорошо, прекрасная маркиза, все хорошо...”. На жаль, “прекрасная маркиза” в особах мешканців Рахівщини так не вважає: гори сунуть і сунуть на голови Рахівчан, Тячівців, Міжгірців і т.д.. Не вважає, що "все хорошо" навіть Міністерство екології. Дозволю собі нагадати вам, шановні читачі, слова з листа заст. міністра п.Стеценка які ми публікували у попередньому номері: факти, наведені у Вашому зверненні, дійсно мають місце. Проведені безсистемні рубки у верхів’ях Тиси безумовно явились одним із факторів посилення руйнівної сили паводку, виникнення зсувів, ґрунтової ерозії, що призвело до нанесення значних збитків лісовому господарству.”.
***
Отже, далеко не “все хорошо”, панове “прекрасні маркізи” наших заповідних лісів? Тим паче, що й слова про те, що Комплексною програмою жодних протизсувних заходів на території заповідника не передбачалося, а сама ця програма до дирекції КБЗ не надходила. І програма надходила, і заходи по ній також було передбачено. Ось лише на штампі вхідної кореспонденції дирекції КБЗ чомусь стоїть дата 12.04.2001 р. Резолюція директора “Маханець І.А., Рибак М.П. Це протиерозійні заходи”. Також датовано 12 .04.2001 р., тобто через 3 дні після того , як п.Гамор офіційно пообіцяв п.Рососі, що “Махання І.А. буде притягнуто до відповідальності”. І притягли!!! Як ми вже сказали, п.Махання у заповіднику вже немає...
Але проблеми лишилися. І лишилися без відповіді ті питання, що їх ставив п.Маханець перед нашим “еконачальством”, аж до міністра екології п.С.І.Курикіна.
***
Всі попередні заяви і матеріали, викладені в них, залишились без належних висновків, не зважаючи на те, що в них викладено лише дещиця з того, що діється в заповіднику.
Тому без відповіді залишаються і питання, розв’язання яких, на нашу думку, є вкрай актуальним для області і держави. А саме:
1. Чому на 20000 га заповідної території без вилучення йде тотальне вирубування , нищення лісових екосистем?
2. Чому катастрофічно зникають рідкісні рослини у заповіднику?
3. Чому більшість лісництв заповідника мають вигляд скоріше лісопунктів, аніж природоохоронних осередків?
4. Чому директору заповідника дозволено зловживати службовим становищем, зокрема: використання робітників заповідника у робочий час для сласних потреб, використання транспорту, використання робочого часу для читання лекцій у Прикарпатському університеті, утримання на роботі його сина, який навчається у стаціонарній аспірантурі і на роботу з’являється епізодично, не виконує ніякої роботи , що торкається заповідника, дозвіл працювати на інших роботах працівникам заповідника у робочий час та дозволяти “працювати в домашніх умовах” Покиньчереді В.Ф., нехтування моїми вимогами щодо наведення порядку, мовляв, це не ваша справа та інше?
5. Чому на науково-технічну раду перестали їздити її члени з ін. Установ?
6. Чому до його часу у високогір’ї заповідника немає жодного пристосованого будиночку чи притулку, де б могли зупинитись для роботи наукові працівники та Державна служба охорони, а будуються “центри Європи”?
7. Чому немає елементарного обладнання та бодай примітивних приладів для проведення наук. Досліджень?
8. Чому знесено новозбудовані мости, дамби, дороги, будинок КПП, в’їздну декоративну арку і навіть метеопост у зоні пралісів?
9. Чому ніхто не несе відповідальність за використання коштів, виділених на ліквідацію наслідків катастрофічних паводків?
10. Чому до цього часу не встановлено, які саме кошти і скільки пішли на музей і яка реальна вартість виконаних робіт?
11. Де подівся дорогий комп’ютер з лазерним принтером?
12. Кому служить дорога апаратура в ПС- лабораторії?
13. Чому списана в заповіднику черепиця МП “Богемія” попала на дах будинку Гамора Ф.Д. у Рахові?
14. Чому пилорама заповідника передана в оренду МП яке не платить орендної плати?
15. Чому зфабриковано заднім числом документи на 17 кубометрів хвойного лісу, який незаконно поступив на пилораму у день роботи перевіряючої комісії?
16. Де ж поділася премія, якою нагороджено заповідник за роботу музею (адже про це писалося в обласній пресі)?
17. Чому численні комісії працювали поверхово і нічого суттєвого не виявили?
18. Чому замовчуються факти перевірки комісії за дорученням Генпрокуратури України?
19. Чому директором заповідника ігноруються розроблені науковим відділом приоритетні напрямки наукової та еколого-освітньої діяльності?
20. Чому до цього часу не розглянуто “перспективний план розвитку заповідника як природоохоронної установи”, що його було розроблено ще минулого року, як того вимагає Державна служба заповідної справи? Чи буде хтось покараний за це?
21. Чому директор відкидає всі пропозиції про відтворення корінних дерево станів?
22. Чому ігнорувались всі пропозиції розчищення захаращених деревиною потоків?
23. Чи не те саме вийшло з комплексною програмою протизсувних заходів в Закарпатській обл., затв. ПКМУ, про яку Гамор Ф.Д. нібито не знав і збирався притягнути до відповідальності свого заступника?
24. Чи можна побудувати 4 житлові будинки із однієї зарплати?
25. Чи можна вважати газетні публікації за серйозну наукову роботу?
26. Чому п.Гамор Ф.Д. не виплатив гроші на відрядження за поїздку до Угорщини у 1997 р. Заст.. директора з НД роботи Маханцю І.А. та ст.. наук. Співробітнику заповідника Лазуткіну Г.Г.?
27. Чи не інертність і бездіяльність у роботі заповідника відмічена і у листі Голови гуцульської освітянської ради П.Лесюка до вищих органів держ.влади? і які висновки?
Висновки нехай зробить незалежна комісія, яка б перевірила все в натурі і розглянула всі матеріали на зборах всього колективу заповідника.
Заст. Директора Карпатського біосферного заповідника - Іван Маханець.
***
З того часу, коли п.І.Маханець формулював ці запитання, у гірських річках сплило чимало води. Але відповідей на них досі немає. Чому?
І знову повертаємось до питання, з якого, власне, ми і розпочали цю розмову: “Що ж відбувається у КБЗ?”
Георгій Листопад, 2002 рік
Прокоментувати цю ситуацію ми попросили відомого громадського діяча, очільника Рахівського БЮТу, депутата райради Миколу Юрійовича Кокіш-Мельника: „Ситуація, що склалася, зовсім скоро може призвести до катастрофічних наслідків. По-перше, всім ясно, що тотальна вирубка дерев та корумпованість чинуш із управління лісового господарства призвели до тої ситуації, яку маємо – до водної стихії, котра знищила і пошкодила половину нашої області. Нецільове використання коштів на протипаводкові заходи, вирубка дерев, халатність дерслужбовців – ці фактори наробили так багато лиха закарпатській землі. А справжні професіонали, що мали власну позицію, спрямовану на збереження лісу, були цинічно звільнені з відповідальних посад, вочевидь для того, щоб не заважати „ділкам” робити свої „темні” справи. Дивує мене й те, що Президент Ющенко лише зараз ніби прокинувся із „довгого” сну, відкрив очі й побачив справжній катастрофічний стан справ у галузі лісового господарства. А раніше він на це уваги не звертав – ні на численні звернення авторитетних природоохоронців, ні на скарги людей. Де ж був раніше наш Президент, коли нагороджував „крадіїв” званнями заслужених природоохоронців України, а зараз на цих же осіб готується подання на орден „За заслуги”?! Цікаво, а чому в запізнілому розпорядженні Президента України з приводу крадіжницької вирубки лісів нічого не сказано про перевірки у правоохороних органах і держлісгоспах – адже очевидно, що діє кругова порука, і руки у всіх нечисті?”
Підготував Іван Свищо
http://byut.org/news/182/
До цієї новини немає коментарів