Обережно! Пташиний грип!
Кілька років тому, коли пташиний грип наробив біду в Китаї, наші люди по-справжньому запанікували. У крамницях та на ринках помітно загальмував продаж товару з м’яса птиці. Громадяни побоювалися купувати навіть продукцію вітчизняних, зокрема місцевих, птахофабрик. Останнім часом пристрасті довкола так званого пташиного питання нібито почали вщухати. Однак у холодні пори року, коли люди зазвичай хворіють на різні простудні захворювання, у тому числі й на грип, побоювання підхопити цю страшну недугу знову виникають.
Кажуть: незнання породжує чутки. Це стосується і питання пташиного грипу. Крім того, що це – смертоносна хвороба домашньої і дикої птиці, і приносять її зазвичай перелітні пернаті, наші люди, як правило, більше нічого не знають. Тому ми звернулися за роз’ясненням до лікаря-епідеміолога СМЗ УМВС Людмили Колесник.
-- Людина зазвичай не може інфікуватися вірусами пташиного грипу, -- зауважує пані Людмила. – Але з 1997 року було зафіксовано декілька таких випадків. Більшість інфікованих захворіла внаслідок прямого або близького контакту з хворими птахами. А випадки передачі пташиного грипу від інфікованих до здорових осіб фіксувались дуже рідко, зокрема не було випадку інфікування більше, ніж однієї людини.
Ось уже кілька років поспіль у світі активно мусується думка про можливу мутацію штампів вірусу пташиного грипу. Учені запевняють, пандемія на всій земній кулі може виникнути лише в тому випадку, якщо вірус цього захворювання зміниться настільки, що зможе передаватися від людини до людини. Тому експерти з цього питання постійно відслідковують такі зміни.
-- Чи існує спеціальна вакцина, яка може попередити захворювання на пташиний грип?
-- На сьогодні такої вакцини ще немає. Певні напрацювання у цьому напрямі вже є, але існують труднощі із завершенням розробки і впровадження її у масове виробництво, оскільки віруси постійно змінюються. Лише тоді, коли буде виділено вірус, котрий спричинив пандемію, можна буде говорити про виробництво вакцини. Хоча і тут є свої "але" -- необхідно час на розробку, тестування та масове виробництво. Наразі щеплення, котрі проводяться від звичайного грипу, не здатні захистити нас від пташиного грипу, але можуть протидіяти сезонній грипозній хворобі.
-- Як встановити, що птиця хвора?
-- У птахів спостерігається в першу чергу спад активності, вони не несуть яйця, набрякає голова, а гребінь стає синювато-фіолетового відтінку, ускладнюється дихання, виникає діарея, параліч і смерть. До речі, перебіг цієї недуги відбувається, як і багатьох інших, тож при перших симптомах варто звернутися у відповідні служби. У людей, щоб встановити діагноз, необхідно виділити вірус. Коли ви побоюєтеся, що хтось з близьких занедужав на пташиний грип, негайно відведіть хворого до лікаря. При цьому варто вимити ретельно руки, одягнути маску чи закрити рот хусточкою, попросити зробити це хворого і обмежити його спілкування з іншими людьми. Подібну процедуру слід виконати у разі можливого контакту з хворою птицею: насамперед, необхідно повідомити відповідні служби, подбати про власну безпеку, протягом семи днів перевіряти температуру тіла, якщо представники цих служб не прибули вчасно, треба закопати мертвих птахів на глибину щонайменше 2,5 м подалі від водопостачання, почистити територію від екскрементів з допомогою шкребка, мильного і вапняного розчинів.
-- Як зменшити ризик захворювання людей на пташиний грип?
-- Щоб убезпечитися від цієї страшної хвороби, найкраще уникати контакту з домашніми та дикими птахами, особливо у місцях, де відмічались випадки захворювання. Категорично забороняється дітям гратися з птицею чи утримувати пернатих в квартирі. Тут варто знати, що деякі птахи можуть бути інфікованими і розповсюджувати хворобу, при цьому не маючи жодних симптомів недуги. Якщо контакт з птахами таки є, то перед вживанням їжі, палінням сигарет слід вимити руки з милом і не можна терти очі. Забороняється також контактувати з хворими людьми і самим спілкуватися, коли захворіли. Окрім цього, варто дотримуватися правил особистої гігієни: не забувати мити руки після відвідин туалету; перед приготуванням чи вживанням їжі або перед годуванням дитини; після того, як тримали в руках сире м’ясо, після кашляння та чхання; перед і після обробки рани; після контакту з тваринами; після відвідувань ринків, крамниць, проїзду у громадському транспорті. Тим, хто тримає домашню птицю у дворогосподарствах, належить регулярно прибирати місця їх утримання.
-- Тож все-таки, чи безпечно вживати у їжу м’ясо з птиці?
-- Пташине м’ясо – смачний і поживний продукт. Використовувати його для приготування страв, звісно, можна і треба. Але при цьому слід дотримувати певних правил. У першу чергу, не можна вживати у їжу забиту хвору птицю або ту, що була з хворими птахами. Категорично забороняється продавати, у тому числі й використовувати яйця хворої птиці для приготування їжі людям і тваринам. Забій повинен проводитися подалі від місць утримування домашніх пернатих, і туди не можна допускати дітей та тварин. Після забою необхідно почистити та продезінфікувати відповідне місце, прибрати пір’я, відходи життєдіяльності, дотримуючись при цьому всіх правил безпеки.
Водночас, не завадить купувати таке м’ясо тільки у магазинах, що відповідають усім стандартам збереження та гігієни продуктів харчування. Найкраще утриматися від купівлі живих птахів, вибирати м’ясо без ознак хвороби (темного кольору, з крововиливами тощо); яйця вибирати свіжі, без залишків екскрементів на шкарлупі. Не варто купувати яйця з пошкодженою шкарлупою. Найбезпечнішим є вживання консервованого м’яса, оскільки перероблені продукти піддаються термічній обробці, при якій віруси гинуть. Тому готувати пташине м’ясо слід при температурі 70 градусів до повної готовності – м’ясо не повинно бути рожевим, а яєчний жовток рідким. Сире м’ясо потрібно зберігати окремо від приготовленого. Використовувати для нього спеціально відведені ножі та дошки. Не слід використовувати недоварені або сирі яйця для приготування страв, що не проходитимуть термічну обробку. І, звісно, слід ретельно мити руки, посуд та поверхню столів після контакту зі сирим м’ясом.
Ольга СТЕФАНЕЦЬ
сайт УМВС у Закарпатській області
До цієї новини немає коментарів