Ще раз згадаємо про події 2008-го…
Яким був "мишачий" рік для Закарпаття?
Рік, що минає, був багатий на події. Було багато випробувань, потрясінь, радості та оптимізму. І, звісно, змін. Хороших чи поганих - хай судить кожен окремо. Україні минаючий рік Миші запам’ятався рекордним падінням гривні, високим ростом інфляції та підвищенням цін. Водночас було і приємне, яке чомусь згадати стало дуже важко… Непростим роком 2008-й був і для Закарпаття, яке пережило повінь, початок економічної кризи та проголошення "Підкарпатської Русі".
Політика
Владна команда продовжує зміцнювати свої позиції в області. Тільки назву змінила – відтепер контролює край не "Наша Україна", а "Єдиний Центр". Невеликі перестановки, як-то заміна заступника губернатора "регіонала" Івана Качура на "народника" Юрія Мателешка, погоди не змінили. Це саме стосується і деяких кадрових перестановок в райдержадміністраціях (зміна голови Рахівської РДА).
Суттєву втрату своїх позицій команда Балоги - Гаваші відчула, коли звільнили очільника міліції Віктора Чепака і призначили зі скандалом представника іншого табору. Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко зробив все, аби звільнити Чепака і призначити на посаду свою людину – Павла Кононенка. У тому, що останній не буде підкорятися обласній владі, - можна не сумніватися. Чого варта лише заява нового міліціонера, зроблена під час прямої лінії в редакції "НЕДІЛІ" про те, що "один з керівників фракції в обласній раді займається контрабандою". Серед інших кадрових призначень варто відзначити чергове звільнення Юрія Рахівського з посади керівника місцевої СБУ та зміну голови Ужгородської митниці.
Варто відзначити і посилення в 2008 році конфронтації обласної влади з ужгородською. Пік протистояння - лютий цього року, коли міську раду оточили міліціонери і МНСники. Спочатку була інформація, що це через замінування будівлі, а потім - для вилучення документів у кримінальній справі, яка стосується земельного питання, порушеної минулого року. Наступним етапом війни стала боротьба за басейн в гімназії, міські аптеки, вилов бродячих псів, землі радгоспу "Ужгородський". Найпринциповішою битвою стало будівництво "Аквапарку". Ця епопея тривала рік і закінчилась дозволом обласної ради на будівництво та референдумом.
В інших містах рік виявився не надто напруженим. У Мукачеві підтвердили законність перебування на посаді мера Золтана Лендєла, а в Перечині сподіваються на закінчення суперечок між нинішньою владою та екс-мером Іваном Погоріляком і проведенням позачергових виборів. А в невеличкій Баранинській сільраді, що на Ужгородщині, після довгого безладдя, нарешті святкувала перемогу одна зі сторін. Нинішньому сільському голові Павлу Чучці вдалося добитися перевиборів 5 депутатів сільради. В підсумку він провів в раду своїх людей, таким чином отримав більшість і перевагу над Партією регіонів – головними опонентами Чучки.
Скандали
Окрім одвічного протистояння Ратушняк – Балога, місцевий політикум трясло і від історично-націоналістичних тем. Не встигли обласні депутати відійти від галасу навколо пам’ятника на Верецькому перевалі, який міг перерости в міжнаціональний скандал між Україною та Угорщиною, як до Закарпаття привернули увагу русини. 25 жовтня в Мукачеві на чолі з отцем Сидором та Євгеном Жупаном вони проголосили автономію "Підкарпатську Русь" в складі Закарпаття. Юридичних наслідків це не мало, натомість сьогодні про наш край говорять не лише як про регіон контрабанди та лісу, а й як про другий осередок сепаратизму в Україні. Відтепер отцю Сидору світить 3 роки тюрми, а обласній раді – можливий розпуск. Відповідний документ зареєстрований у Верховній Раді.
Екологія
Стихія знову випробувала наш край на міцність. Липнева та серпнева повінь завдала неабиякої шкоди області. В результаті різкого підйому води у р. Тиса та її притоках найбільше від стихії потерпіли Рахівський, Тячівський, Хустський, Міжгірський райони.
Внаслідок паводка в області було зруйновано та пошкоджено 129 мостів, з них 14 – автомобільних, пошкоджено 67 км автомобільних доріг, зруйновано майже 26 км берегоукріплень, пошкоджено 1 323 житлових будинки і 11 соціальних, культурних та побутових об’єктів.Стихія знищила 70 % продовольчої пшениці області. Через серпневий паводок постраждали Ужгород, Чоп та ще 4 райони області. Підтопило 326 житлових будинків (в тому числі 161 підвальне приміщення), 2 230 домогосподарств та 622 колодязі. Загалом, на ліквідацію наслідків повадка виділили близько 2 млн. грн. Слава Богу, обійшлося без людських жертв…
Приватизація
2008-й запам’ятався Закарпаттю приватизацією ряду туристичних об’єктів. Зокрема, в чиїсь руки потрапили одні з найголовніших цінностей області – Мукачівський замок та озеро Синевир. Перший об’єкт викупила у держави фірма, близька до Василя Петьовки та Віктора Балоги. 9 жовтня на позачерговій сесії Мукачівська міськрада надала в довгострокову оренду приміщення замку загальною площею 2 300 кв. м на період з 2010 до 2056 року фірмі "Високий замок" за мізерні 30 тисяч гривень в місяць, з яких лише 15% будуть йти в міський бюджет. Міністр Юрій Луценко та депутат Микола Томенко заявили, що це рішення незаконне – тепер його розглядає прокуратура. Приватизували й іншу перлину області – озеро Синевир. 12 березня обласна рада прийняла рішення про передачу Музею лісу і сплаву в урочищі "Чорна ріка" Міжгірського району та об’єктів інфраструктури озера Синевир Фондові комунального майна Закарпатської області. Тобто парк передали комунальному підприємству, за яким можуть стояти деякі відомі політики. На протест більшості депутатів Міжгірської районної ради та депутатів з опозиції в облраді нема ніякої реакції.
Економіка
Вітчизняна економіка переживає не кращі часи. Криза не оминула наш край. Підприємства скорочують своє виробництво, почалися масові звільнення. Лідер закарпатської економіки "Єврокар" зменшив свої обсяги на 50% та відправив у вимушену відпустку 1000 працівників. Великі проблеми почали відчувати мукачівський "Точприлад", воловецький "Полімер-Техніка", берегівський "Берег Кабель ГМБХ", Свалявське лісове господарство, ряд деревообробних підприємств та легкої промисловості. Багато працівників на підприємствах переводять на неповний робочий день. Зокрема, Берегівський радіозавод перевів 300 працівників, стільки ж у СП "Айсберг". Найбільше в області криза торкнулася будівельної галузі та ринку нерухомості. Найменше - харчової та сільськогосподарської галузей. Без роботи залишилось 20,1 тис. людей. Через кризу не йдуть в область інвестори. Обсяг інвестицій в регіоні за І половину року скоротився на 29%. За словами експертів, це лише початок - реальну картину кризи спостерігатимемо десь у лютому наступного року.
Цього року влада так нічого не змогла зробити із Солотвинським солерудником. Тепер під загрозою закриття опинились ще й унікальні алергологічні лікарні.
Кримінал
Кримінальна ситуація в області не змінилася. В прикордонний край продовжують мандрувати "заїжджі" злочинці, через кордон переправляють контрабанду та нелегалів, а ліс рубають і далі. Змінилася лише вивіска в міліції – з управління реформували в головне управління і змінили начальника. Двічі в область вводили навіть внутрішні війська.
Цього року правоохоронці Закарпаття розкрити 288 злочинів із попередніх років. Одне з розкритих убивств сталося ще в 1997 році. Убивцю затримали, як і 308 злочинців, які перебували в розшуку. Також, за словами головного міліціонера області Павла Кононенка, було задокументовано 218 фактів незаконного обігу зброї та 304 факти незаконного обігу наркотиків. 46 держслужбовців Закарпаття "погоріли" на хабарах. Натомість гучна справа про пограбування Краєзнавчого музею досі не розкрита. Позитивною зміною стало підвищення штрафів на дорожніх шляхах. Завдяки цьому, кількість ДТП на дорогах зменшилась щонайменше вдвічі.
А ще зросли ціни на продукти, бензин, ліки. Цього року вступили в силу Шенгенські умови і перетинати кордон закарпатцям стало важче. Нарешті стали повертатись заробітчани, але роботу знайти не можуть…
Проте і в році Бика Закарпаттю буде нелегко. Економічна криза буде розвиватись, інвестори в край не поспішатимуть, грошей більше не стане. Також посиляться політичні суперечки, дасться взнаки майбутня президентська кампанія. Як підказує досвід, регіон ще зіграє в цьому свою ключову роль. Відповідно зросте і боротьба за край за його межами. Сподіваємось, що в новому році Ужгород не буде мерзнути і нарешті побудують Аквапарк, що місцевий туризм не буде страждати через глобальне потепління, що заробітчани повертатимуться додому і знаходитимуть роботу, що більше не лунатимуть в краї ідеї сепаратизму і що нарешті запрацюють приховані промислові резерви – гідроелектростанції, видобуток золота, зелений туризм ті багато чого іншого. Але багато що на Закарпатті залежатиме і від Києва.
Для України 2008 виявився роком незрозумілих змін. Наче країна і рухається у бік Заходу, але всі досягнення зводить нанівець. Цього року таки вступили в СОТ, майже отримали ПДЧ, водночас до сих пір Президент і уряд не можуть поділити владу і ледве не довели країну до дефолту. Україна наче і зрушила з мертвої точки у плані підготовки до Євро-2012, водночас до сих пір незрозуміло, хто має розбудовувати інфраструктуру. В країні знов розвалилась правляча коаліція, двічі обирали спікерів Верховної Ради та ледь ще раз не провели парламентські вибори. Щоб застерегти українців від світової економічної кризи, влада навела ще більше паніки. А ще цілий рік спалахували скандали, лунали звинувачення, погрози та суперечки. Ось таким виявився рік Миші…
Але віримо в краще. Сподіваємось, що буденні труднощі будуть долатися легко, адже українці – народ, який й не таке витримував. І не втрачав віри. З Новим роком, друзі.
Денис ФАЗЕКАШ,
газета "НЕДІЛЯ"
До цієї новини немає коментарів