Хроніка подій — 2008
Світ прожив черговий рік, високосний рік. 366 днів уже майже позаду, за ці дні трапилися мільйони подій, на жаль не всі були позитивними...
Рік виявився важким не лише для українців — нам з вами не звикати, а й для світу в цілому. Фінансова криза, до прикладу, зачепила всіх. Чомусь завжди більше запам’ятовуються трагічні події. Так, цього року грузинсько-осетинський конфлікт переріс у війну, яку, щоправда, вдалося і завершити в цьому році. У Пермі розбився "Боїнг" разом з 88 пасажирами на борту, в Індії сталася найзухваліша атака терористів — вбито 174 людини... В Україні в Євпаторії стався вибух, загинули два десятки людей... А ще були і приємні, і кумедні, і дивні події, й нам з вами вирішувати, які спогади про рік, що минає, прихопити з собою в наступний.
Січень
Світ
У Кенії в Новорічну ніч внаслідок масових безпорядків загинули 66 людей. Загальне число жертв сутичок між прихильниками двох ворогуючих політичних партій сягнуло 251. Місцеві мешканці стверджують, що ці люди були застрелені поліцією.
3 січня помер народний артист Росії Олександр Абдулов. Олександр Гаврилович потрапив до лікарні в серпні 2007 року. Потім він вилетів до Ізраїлю на консультацію. Там йому був поставлений діагноз "рак легенів". 3 січня о 6:20 актор помер у Центрі серцево-судинної хірургії імені Бакулєва. Абдулову було 54.
Саакашвілі переміг на президентських виборах у Грузії.
За даними ЦВК, перемогу в першому турі отримав колишній глава держави - Михайло Саакашвілі. За нього проголосували 53,4 % грузинських виборців.
Україна
У січні розпочався ажіотаж навколо виплат компенсацій (у розмірі одної тисячі гривень), знецінених вкладів колишнього Ощадбанку СРСР. Уряд доручив Ощадбанку виплатити 6 млрд. грн. Величезні черги у відділеннях банку спостерігалися на території всієї країни. На Львівщині в січні був зафіксований перший летальний випадок.
Бої без правил. Головний міліціонер країни Юрій Луценко не втримався, коли київський мер Черновецький при президентові Ющенку почав звинувачувати його у здирництві. Луценко вдарив Черновецького в обличчя і в пах. До розгляду ситуації була залучена і Генпрокуратура.
Закарпаття
У січні за два дні Закарпаття відвідали три президенти — Угорщини, Словаччини і України. Чималий пласт питань, який обговорювали глави держав, стосувався гуманітарних питань. Серед неофіційної програми візитів президентів першочерговими були відвідини фестивалю вина в Мукачеві "Червене вино".
Закарпатські маршрутники пікетували будівлю ОДА через заборону перевозити пасажирів у переобладнаних маршрутках. Якби облрада виконала постанову Кабміну, без роботи залишилося б 5 тисяч закарпатців. Порівняно з іншими областями власників переобладнаних маршруток у нас найбільше.
Лютий
Світ
17 лютого в Косові почали святкувати незалежність ще до офіційного терміну її проголошення. Десятки тисяч радісних косоварів заповнили вулиці Приштини напередодні офіційної заяви влади про відокремлення Косова від Сербії.
Україна
Балогівцям вгамували апетит. Кабмін відмінив рішення уряду Януковича про відчуження 350 гектарів державних земель поблизу дачі Балоги в "Синяку". Таке рішення уряд Тимошенко аргументував тим, що землі мають перебувати у власності громади, а не окремих ділків.
Скандал навколо арешту екс-міністра транспорту Миколи Рудьковського. Стосовно транспортника в минулому було порушено кримінальну справу за розтрату майна в особливо великих розмірах під час здійснення поїздки за маршрутом Київ—Париж—Київ і пред’явлено звинувачення.
Закарпаття
Чергова атака на обласний центру з боку завидівського братка. Ужгород захопили озброєні силовики. Орган місцевого самоврядування був заблокований на три дні. Балогівці нацькували силовиків і ці захопили Ужгородську міськраду. До мерії не впускали навіть міського голову. Після цього сталося несанкціоноване вторгнення правоохоронців у кабінет мера Ужгорода Сергія Ратушняка.
Скандал з мордобоєм. Масова бійка міліціонерів у ресторані в Баранинцях шокувала всю Україну. Співробітники "Беркута" і ДАІшники святкували щось у ресторані "Деца у нотаря". Не поділивши щось, правоохоронці вийшли розбиратися на двір, викликавши на підмогу додаткові сили.
Березень
Світ
4 березня ЦВК підрахувала 100 % голосів, відданих росіянами на виборах президента країни. Дмитро Медведєв набрав 70,28 %, Геннадій Зюганов — 17,72 %, Володимир Жириновський — 9,34 %, Андрій Богданов — 1,29 %. Явка на вибори президента Росії становила 69,78 %.
Україна
Тимошенко відібрала у Балог землю та майно в центрі Мукачева. В парламенті зареєстрували проект постанови "Про створення Тимчасової слідчої комісії з приводу дій глави Секретаріату Президента Віктора Балоги та його рідного брата Івана, котрий обіймає посаду першого заступника голови Закарпатської облдержадміністрації". Конкретні звинувачення були сформульовані в поданні до проекту постанови.
Закарпаття
Спецслужби "попалили" на контрабанді сина голови облради Михайла Кічковського. 6 березня до митного поста "Лужанка" під’їхали п’ять фур з побутовою технікою на загальну суму близько двох млн. доларів. І що цікаво, товар перепакували в мікроавтобуси, які на кордоні були оформлені як порожні... Найцікавіше — пропустив "порожні" мікроавтобуси начальник зміни, син голови Закарпатської облради М. Кічковський.
Квітень
Світ
Уперше за сім років зустрілися президент Молдови Володимир Воронін і лідер самопроголошеного Придністров’я Ігор Смирнов. Лідери обговорили процес урегулювання придністровського конфлікту.
Україна
Верховна Рада не підтримала в першому читанні проект Закону "Про національну гвардію України". Проти цього закону голосували як БЮТівці, так і НУ—НС. Анатолій Гриценко, голова комітету ВР з питань нацбезпеки і оборони, зазначив, що ця армія мала би служити і підпорядковуватися виключно президентові.
Закарпаття
Черговий казус. У рідному селі голови Секретаріату Президента Віктора Балоги Завидові Мукачівського району з’явилася вулиця "Балогівська". Назву вулиці змінили у зв’язку з розпорядженням голови ОДА Олега Гаваші. А зміну назви вулиці чомусь підлаштували під вшанування постраждалих від... Голодомору.
Травень
Світ
Чорна хмара інфляції накрила весь світ. 9 травня ціна на нафту перетнула рекордну позначку 126 доларів за барель. Інфляція зачепила не лише країн, що розвиваються, а й навіть США. Американці скуповують рис і моляться, щоб ціна на бензин не зросла. Європа теж страждає від інфляції. Єврокомісія вже підвищила рівень інфляції. А в Росії в деяких районах почали видавати талони на хліб.
2 травня на М’янму обрушився ураган Наргіз. У п’яти областях країни, які найбільше постраждали від циклону, запровадили режим надзвичайного стану. Пориви вітру, що зривали дахи, сягали 190 кілометрів за годину. Повені сталися в низці великих населених пунктів. Влада М’янми 16 травня підтвердила загибель 77 тисяч 738 осіб від урагану Наргіз, майже 56 тисяч вважаються зниклими безвісти. Представники іноземних гуманітарних агентств говорять, що близько 2,5 мільйона людей потребують екстреної допомоги.
Внаслідок землетрусу в Китаї, що стався 12 травня у провінції Сичуань, загинули понад 65 тисяч людей. Представник влади повідомив, що поранення дістали понад 360 тисяч людей, 23 тисячі пропали безвісти. З району нещастя евакуйовано більше 14 мільйонів людей. Сила землетрусу сягала 7,6 бала. У найбільш постраждалій провінції Сичуані землетрусом зруйновано 2,9 мільйона житлових будинків, а 14 мільйонів житлових будинків зазнали серйозних пошкоджень.
Україна
Європейці виявили в українській олії нафту. У Франції, Великобританії, Нідерландах, Іспанії та Італії відкликали з ринку українську олію через виявлення в ній слідів нафти. Представник Єврокомісії зазначив, що, на щастя, немає підстав вважати, що вміст нафти, виявлений у олії українського походження, міг вплинути на здоров’я людей.
Секретаріат Президента почав "відстрілювати" своїх же. Так, одного з ідеологів помаранчевої революції Давида Жванію хочуть позбавити громадянства України. Жванія трактував таке рішення як помсту Секретаріату Президента за відмову йти в коаліції з Черновецьким у Київраді. Наступним об’єктом нападок став Луценко.
Розпочалася масова міграція "нашоукраїнців", рейтинг партії знизився до нуля через появу ЄЦу (нової політичної сили, яку очолив Кріль, і яку одразу ж в Україні охрестили мертвонародженою).
Закарпаття
Між русинами пробігла кішка. Світові русини не підтримали закарпатських побратимів, назвавши їхні дії ектремістськими. Світовий конгрес русинів та Світова академія русинської культури оприлюднили заяву, в якій засудили дії закарпатських русинів, зокрема візити Сидора до Москви і оприлюднення ним заяв, що несуть сепаратистські настрої.
Скандальне рішення Закарпатської обласної ради передати знаменитий замок Шенборна в санаторії "Карпати" у комунальну власність. Крім того, на сесії пробалогівські депутати прибрали в комунальну власність і такі значущі для країни об’єкти, як Синевирське озеро.
Червень
Світ
Громадянська війна в Сомалі закінчилася підписанням мирної угоди.
Тимчасовий уряд Сомалі й деякі представники опозиції на переговорах у столиці Джибуті 9 червня підписали мирну угоду. Військовий конфлікт тривав 18 років, охопивши країни Північно-Східної Африки.
Світові ціни на харчі побили 50-річний рекорд. Середній рівень цін на продовольство зріс на 53 %.
Україна
Підписана угода про малий прикордонний рух між Україною і Словаччиною. До 50-кілометрової зони Словаччини зможуть їздити 415 тис. закарпатців. Вартість дозволу — 20 євро.
Черговий скандал навколо президентського сантехніка Балоги, пов’язаний із запитами колишніх партнерів по коаліції до Генпрокуратури і КРУ про з’ясування питання, за які кошти голова Секретаріату Президента ледь не щодня літає до Закарпаття.
Закарпаття
Друге в області захоплення органу місцевого самоврядування. Цього разу безпрецедентна злочинна акція проти самоврядування сталася у Воловці. Приміщення Воловецької райради було заблоковане спецпідрозділом "Сокіл", у компетенції якого взагалі не передбачене проведення слідчих дій.
Солотвино йде під землю. Величезні карстові провалля знову почали утворюватися поблизу селища. На ліквідацію загрози потрібно 200 мільйонів гривень. Під загрозою опинилися як соляні шахти, так і самі мешканці.
Липень
Світ
Під Гамбургом (Німеччина) зіткнулися сухогруз і танкер, у води Ельби вилилося приблизно 400 тонн палива.
27 липня в Ірані повісили 29 осіб. Це наймасовіша страта за останні роки. Страчених засудили за вчинення різних тяжких злочинів, у тому числі за збройний розбій, поширення наркотиків, убивства.
Україна
Найбільший паводок за останні роки в Західній Україні. Внаслідок стихії загинуло 30 людей, з них 6 — діти. Паводком підтоплено 767 населених пунктів, 553 автомобільні мости пошкоджено, розмито 660 км шляхів. Більше того, чиновники замість того, щоб вживати рішучих заходів для ліквідації наслідків паводка, вирішили вкотре попіаритися на людському горі.
Закарпаття
В Ужгороді вперше відбувся парад наречених. У заході взяли участь 36 дівчат у весільних сукнях.
Скандал навколо Закарпатської міліції. Начальник обласної міліції Чепак повстав проти рішення міністра МВС Юрія Луценка призначити нового начальника ужгородської міліції. Луценко розсердився і приїхав на Закарпаття, щоб зняти Чепака з посади. ...І зняв, але через годину відновив на посаді, чим підмочив свою репутацію в очах простих людей.
Серпень
Світ
8 серпня Грузія оголосила про початок війни з Південною Осетією. Раніше президент Південної Осетії Едуард Кокойти заявив про початок грузинською стороною штурму Цхінвалі. За кілька годин столиця Південної Осетії була практично знищена. Російські війська встали на сторону Південної Осетії. У ході військового конфлікту з боку Грузії загинули 215 людей. Російські війська втратили 74 людини загиблими, 19 зникли безвісти. Південна Осетія втратила 1692 людей, 1500 осіб дістали поранення, 3,5 тис. громадян визнані потерпілими.
Україна
Ще один штучний ажіотаж навколо отруєння Ющенка. Тема про отруєння отримала нові факти. Президент відмахується як може. Звинувачення вже почали лунати як на адресу Тимошенко, так і на адресу Луценка...
Закарпаття
Розпочалося блокування Закарпатською облрадою рішення Ужгородської міської ради про будівництво аквапарку в Ужгороді. Незважаючи на те, що громада Ужгорода за аквапарк, 48 депутатів на сесії облради голосують проти...
Масове отруєння на підприємстві "Ядзакі". 100 осіб після обіду на підприємстві госпіталізовано. В отруєних працівників підприємства було виявлено збудник сальмонели.
Вересень
Світ
У Пермі розбився "Боїнг" Аерофлоту з 5 пілотами і 83 пасажирами на борту. Всі загинули. Внаслідок авіакатастрофи також пошкоджена Транссибірська магістраль. У катастрофі загинув герой Росії, генерал-полковник Геннадій Трошев. Серед загинулих був 21 іноземець, зокрема п’ятеро громадян України. Це найбільша авіакатастрофа в Росії з серпня 2006 року. Основна версія катастрофи в Пермі — помилка пілотів
Україна
Вибухнула бомба. Балога розвалив коаліцію. Тимошенко дістав президентський канцелярист Балога і вона почала проштовхувати в парламенті законопроекти, які обмежуватимуть повноваження сантехніка. Як результат — пробалогівська частина НУ—НС вийшла з коаліції.
Закарпаття
У бій пішов адмінресурс. ЄЦ зігнав у "живий ланцюг" на підтримку Ющенка 20 тис. закарпатців. З районів навіть без пояснень мети акцій на трасу були зігнані медики, вчителі, школярі, студенти.
Жовтень
Світ
Політичний скандал у Польщі. Польський уряд відмовився виділити президентові Лехові Качинському літак, щоб він зміг полетіти на саміт ЄС до Брюсселя. Основна причина — різні погляди прем’єр-міністра і президента на деякі речі. Качинський таки поїхав у Брюсель. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск попросив вибачення за сварку між ним і президентом країни.
Україна
8 жовтня Ющенко оголосив про розпуск парламенту. Через 30 днів після розвалу коаліції нову сформувати так і не вдалося.
Скандал з приводу крадіжки літака Ющенком у Тимошенко. Всупереч чинним інструкціям Президент України, мотивуючи свої дії несправністю першого літака, всівся у другий, на якому через годину до Росії мала летіти Тимошенко. Комісія в ході комплексного розслідування не підтвердила факт несправності літака, на якому мав летіти Ющенко. Путін після такої витівки українського президента назвав останнього "мазуриком".
Закарпаття
2 жовтня Юрій Луценко під приводом проведення наради керівництва МВС України прибув на Закарпаття. Того ж дня, не піддавшись на чергові провокації начальника міліції в області Віктора Чепака, Луценко таки відсторонив його від посади. Друга спроба головного міліціонера України виявилася вдалішою. Крім того, Луценко наголосив на реорганізації управління в головне управління через ріст криміногенної ситуації в Закарпатті.
Скандал навколо Мукачівського замку "Паланок". На сесії міськради замок було віддано в довготривалу оренду (49 років) за копійки. До того ж "Паланок" віддали якійсь невідомій фірмі, яка згодом виявилася спільною власністю дружин Балоги і Петьовки.
Листопад
Світ
4 листопада у США відбулися президентські вибори. Вперше за всю історію виборів у США американці проголосували за афроамериканця. Президентом США став Барак Обама. Відсоток явки виборців на президентських виборах у США досяг найвищого рівня за кілька десятиліть або навіть за сто років.
Найзухваліша та найтриваліша атака терористів у історії Індії сталася в Мумбаї. Атака терористів розпочалася ввечері 26 листопада. Десять озброєних автоматами й гранатами молодих людей протягом години розстрілювали перехожих. Потім захопили заручників і засіли в готелі "Тадж-Махал", готельному комплексі "Оберой-Трайдент" і житловому комплексі "Наріман". Протягом 59 годин поліція вела запеклі перестрілки з терористами. Внаслідок терактів у Мумбаї загинули 174 людини, серед них 18 іноземців.
Україна
Балогівці з "Єдиного центру" разом з "регіоналами" відправили у відставку спікера парламенту Арсенія Яценюка. Наступною мала стати Тимошенко...
Шуфрич натовк пику Рудьковському. Екс-міністр транспорту подав заяву у правоохоронні органи. Мабуть, Рудьковський відмовився допомагати Шуфричу в чомусь, за що і дістав стусанів від Нестора.
Закарпаття
Сидор зчинив другу сепаратистську хвилю на Закарпатті, проголосивши на черговому Європейському конгресі підкарпатських русинів, який проходив у Мукачеві, автономну республіку Підкарпатська Русь. Не виключено, що чергові галасливі заяви Сидора цього разу пройшли під егідою нікого іншого, як президентського сантехніка.
Грудень
Світ
Скандал, пов’язаний з Бушем. Іракському журналістові Мунтазерові аль-Зейді, що запустив черевики у Джорджа Буша, загрожує ув’язнення терміном до семи з половиною років. Інцидент стався 14 грудня під час прес-конференції Буша в Багдаді в присутності прем’єр-міністра Іраку Нурі Аль-Малікі. На організованому аукціоні ціна черевиків зросла до 10 мільйонів доларів.
Смерть 15-річного хлопця від пострілу поліцейського 6 грудня спровокувала масові заворушення у Греції впродовж понад двох тижнів, внаслідок чого було завдано матеріальної шкоди сотням магазинів, банків та автомобілів. 25 грудня в Афінах прогриміла серія вибухів саморобних запальних пристроїв, виготовлених із побутових газових балончиків. Понад 300 студентів і школярів проводили сидячу демонстрацію перед Головним управлінням поліції Афін. Протести демонстрантів вважаються незавершеними.
Україна
Поки Ющенко відсиджувався в Литві, а сантехнік закладав гроші у швейцарські банки, нардепи обрали спікером Володимира Литвина і створили коаліцію.
24 грудня стався вибух у 5-поверховому житловому будинку в Євпаторії. На момент виходу газети кількість загиблих внаслідок трагедії сягнула 19 осіб. Врятовано 21 людину. За попередніми даними, причиною трагедії в Євпаторії став вибух балонів з киснем і ацетиленом, які знаходилися в підвалі будинку, де розташований ЖЕК.
Закарпаття
Закрили пункт тимчасового тримання нелегальних мігрантів "Павшино". 10 останніх нелегалів, які перебували там, вивезли в день закриття. Доручення про закриття цього об’єкта було підписане ще в березні.
У Мукачеві відбулися вибори міського голови, участь у яких взяли лише 27 % від загальної кількості виборців. Найбільшу кількість голосів отримав пробалогівський кандидат Золтан Лендєл, який після Петьовки займав посаду в. о. міського голови.
7 грудня в Ужгороді вперше в історії міста відбувся референдум щодо аквапарку. Явка ужгородців склала 55,4 %, з них 95,7 % мешканців віддали свій голос "за" аквапарк.
Оглядала Людмила Федоришина, РІО
До цієї новини немає коментарів