МНС застерігає: уникайте переохолодження у холодну пору року!
Найлютіша зима в Україні була 1987 року, коли на Різдво стовпчик термометра опустився нижче -40 градусів. Нині, у зв’язку зі зміною клімату на планеті, морози і снігові замети по саму стріху почали відходити в історію, проте це не привід утрачати пильність, адже, як зазначають медики МНС, обморозитися можна і при нульовій температурі.
“Найуразливіші до холоду маленькі діти та літні люди. У громадян із слабким здоров’ям – порушеннями ендокринної системи та кровообігу від тривалого перебування на вулиці з’являється млявість, прискорюється серцебиття, блідне обличчя, знижується артеріальний тиск і температура тіла. Якщо немає морозу, але дме пронизливий крижаний вітер, падають дощ чи мокрий сніг, краще без потреби на вулицю не виходити. Морозостійкість можна тренувати.
Загартовування і заняття спортом – чудова профілактика переохолодження”, – розповідає головний фахівець департаменту охорони здоров’я та медико-біологічного захисту МНС Сергій Кірін. Особливої уваги потребують діти, для яких зимова прогулянка, гра у сніжки чи катання на ковзанах – це завжди радість. Вдягайте їх тепло, але не перетворюйте маля на “капустину”. Один светр із натуральної шерсті зігріє краще ніж три з домішками синтетики. Пояснюйте дітям, як треба поводитися у холодну пору року, але пам’ятайте, часом застереження: “Не смій облизувати металеву трубу – язик прилипне!” може викликати непереборне бажання перевірити цю теорію.
Серед потенційних жертв морозу особливу групу ризику становлять жінки. Прикрашена браслетами, перстенями, сережками та пірсінгом у носі красуня, котра нехтує шапкою щоби не псувати розкішної зачіски має всі шанси обморозитися. Як відомо, метали – провідники не лише тепла, а й холоду, тож узимку ліпше відмовитися від прикрас на незахищених частинах тіла. Також не варто забувати, що взуття має бути не лише гарним, а й теплим та зручним. Краще купувати чоботи на товстій підошві – у них ви не обморозитися, навіть якщо доведеться півгодини простояти у черзі до маршрутки. Кількість жертв зростає під час зимових свят. Для багатьох вживання оковитої – обов’язковий атрибут святкування, а під дією алкоголю, як відомо, чутливість притлумлюється. Трапляється, що серед постраждалих не представники соціального маргінесу, а звичайні громадяни, батьки родин. Їхні історії типові: трішки випив у компанії друзів, додав у кафе, йшов додому, сів на лавку перепочити, заснув... Прокинувся у лікарні. Результат – гангрена й ампутація пальців на руках і ногах.
“Найперша ознака обмороження – побілілі ніс, вуха, пальці рук і ніг. При сильному переохолодженні не поспішайте розтирати відморожені ділянки тіла руками, тканиною, спиртом, бо від тертя можуть утворитися тромби! – застерігає Сергій Кірін. Вражені ділянки шкіри замотайте сухим компресом із багатьох шарів вати. Не вживайте алкоголю чи кави! Такий “удар” по звужених судинах може призвести до їхнього розриву, внутрішніх крововиливів та порушення роботи серця. Випийте краще теплого чаю. Можна відігрівати змерзлі кінцівки під струменем води – спочатку прохолодної, потім гарячої. Роблять таку процедуру 30-40 хвилин. Якщо через деякий час ви відчуєте біль, свербіння, ломоту, отже все в порядку! У вас відновлюється кровообіг. Але якщо біль не минає – викликайте лікаря. Можна прийняти знеболювальні та судинорозширювальні ліки, наприклад, анальгін, но-шпу, при потребі – заспокійливе”.
І насамкінець. Можливо, ви успішні, благополучні та обережні. Можливо, ви ніколи не станете жертвою зимових морозів. Але якщо раптом на вашому шляху трапиться людина, що лежить на снігу, не поспішайте відвести погляд і не робіть поспішних висновків щодо причин її стану. Викличте “швидку допомогу”.
Наталя Приступ, прес-служба МНС
До цієї новини немає коментарів