Якими будут перспективи по розвитку нового мікрорайону "Західний" у м. Ужгороді?
Запроектований масив поділено на 3 мікрорайони, що примикають до магістральної вул. Загорської: Ярослава Мудрого, Саксаганського та "Садовий". Він буде житловим, непромисловим, проте з усією інженерною і соціальною інфраструктурою
Про проблеми забудови нового мікрорайону "Західний" ішлося на громадських слуханнях що відбулись у великому залі Ужгородської міської ради 12 серпня 2009 року і на які зібралася понад 100 чоловік.
№ 32 (552) Яким буде "Західний",
обговорювали на громадських слуханнях
Про те, що 12 серпня в міськвиконкомі відбудеться громадське обговорення детального плану забудови території району "Західний", наша газета заздалегідь повідомляла двічі. Й у визначений день у великій залі зібралося понад 100 чоловік - фахівці, представники міської влади та ГО, деякі депутати й просто небайдужі ужгородці.
Мирослава ГАЛАС, "Ужгород"
Звичайно, перш ніж винести план на суд громадськості, над ним добряче попрацювали спеціалісти, потім КП "Проектний інститут "Закарпатдіпромісто" підготував експертний висновок, концепцію цього житлового району схвалили на засіданні архітектурно-містобудівної ради. І вже узгоджений варіант присутнім на зібранні представляла головний архітектор Ужгорода Олена Стричик.
Оскільки більшість читачів не розуміє, про яку місцевість ідеться, розпочнемо з географічного положення. "Західний" знаходиться у південно-західній частині міста на 141 га вільних резервних територій, обмежених із півночі й північного заходу державним кордоном зі Словаччиною, із півдня - річкою Уж, а з заходу - межами Сторожницької сільради. Ще минулого літа сесія міськради затвердила схему генерального плану житлового району по Загорській, і це - її логічне продовження.
Як розповіла Олена Георгіївна, запроектований масив поділено на 3 мікрорайони, що примикають до магістральної вул. Загорської: Ярослава Мудрого, Саксаганського та "Садовий". Він буде житловим, непромисловим, проте з усією інженерною і соціальною інфраструктурою. Забудова планується трьох видів: садибна, щільна малоповерхова й багатоповерхова. Під першу найбільше ділянок виділено в мкрн ім. Я.Мудрого (485). А от на Саксаганського, крім 423 ділянок під садибну забудову, намітили ще й 9,63 га під багатоквартирну заввишки 5-12 поверхів. Тут же на двох гектарах мають розташуватися 2 дитсадки, а на 2,56 га - школа зі спортивною і рекреаційною зоною, котрі повинні обслуговувати весь "Західний".
В обох вищезгаданих мікрорайонах обабіч уздовж Загорської планується багатоквартирна 4-поверхова забудова, на перших поверхах якої розташовуватимуться об’єкти торгівлі та заклади побутового обслуговування, і будиночки котеджного типу (стінка до стінки). Вони формуватимуть обличчя вулиці, тому бажано, щоб їх зводили за єдиною проектною документацією, а в ідеалі - один інвестор. Є й резервні території, які наразі не використовуються і перебувають у занедбаному стані. Детальний план передбачає, що тут згодом можна буде побудувати громадський центр масиву. Виділені також ділянки для багатофункціональних об’єктів комерційного призначення. Їх, можливо, продаватимуть із аукціону, аби залучити якомога більше коштів для розвитку "Західного".
Проблемою масиву є те, що південна частина знаходиться в заплаві Ужа і може затоплюватися поверхневими водами. Тут у першу чергу необхідно побудувати дамбу загальною довжиною 4,5 км і частково підсипати територію. Зрозуміло, на це потрібні величезні кошти, тому архітектори пропонують в цій зоні розмістити багатоквартирні висотки. Вони можуть зацікавити серйозних інвесторів, котрі здатні вкласти солідні суми в інженерну підготовку території. Будівництво дамби зменшило б охоронну зону річки від 100 до 50 м і заодно дало б можливість сформувати засаджену деревами набережну на зразок Незалежності та Київської. Фахівці бачать тут і пляж, і зелені зони та зони відпочинку. Щоправда, вони ж кажуть: дамба обійдеться в понад 50 млн. грн., тоді як від наданих під індивідуальне будівництво ділянок (за рахунок 25 грн./м2 на розвиток інженерних мереж) залучиться максимум 20 млн.
Що стосується мікрорайону "Садовий", то він, фактично, вже існує, бо там ще в 90-ті роки надали людям землю під індивідуальне житлове будівництво. 31,7 га, доданих зараз, примикають до цих територій. Планувальних обмежень тут найбільше, бо, крім річки, що диктує свої ризики, є ще лінія електропередач потужністю 110 кВ із загальною охоронною зоною в 3,2 га, де дозволяється тільки проїзд і проходження комунікацій, та ще - зелені насадження. Як і на Саксаганського, в цьому мікрорайоні буде садибна, котеджна і багатоквартирна багатоповерхова забудова.
Звісно, в усіх трьох мікрорайонах передбачена мережа вулиць із 10-12 і 15 метрами червоних ліній, інженерна інфраструктура тощо.
"Західний" у цифрах
Загальна площа - 141,43 га
Території загального користування - 32,66 га
Площа ділянок під індивідуальну житлову забудову - 76,74 га
Кількість земельних ділянок садибної забудови - 1085
Під будівництво багатоквартирних житлових будинків середньої поверховості з вбудованими об’єктами обслуговування - 3,34 га
Для багатоквартирної багатоповерхової забудови - 11,8 га
Для дитсадків - 2, 094 га
Для школи - 2,562 га
Під будівництво споруд інженерного забезпечення - 1,035 га
Для будівництва багатофункціональних об’єктів комерційного призначення - 5,658 га
Резервні території - 2,3 га
Після представлення детального плану "Західного" до Олени Стричик у присутніх виник ряд запитань. Зокрема депутат Олег Лукша цікавився, чи не вийде з цим районом так само, як із Підлипниками та Червеницею, котрі спершу забудовували, а вже потім думали про комунікації. На що Олена Георгіївна відповіла: план інженерних мереж наразі не розроблявся через брак фінансування (було виділено 25 тис. грн. за потреби 300 тис.), але площі під них намічені. Першочергово розбудовуватиметься мікрорайон ім. Я. Мудрого, де першим етапом має стати якраз налагодження інженерно-транспортної мережі (електрики, газовики та Водоканал попередньо повинні розробити відповідні техумови). А коли черга дійде до мкрн ім. Саксаганського й "Садового", тут передусім слід забезпечити протипаводкові заходи та інженерну підготовку території. Причому для цього необхідна допомога держави. А далі вже підуть інженерно-транспортна, соціальна інфраструктура і т. д. Тож принаймні теоретично все продумано правильно, питання тільки в наявності коштів для цих робіт.
Олег Муртазін, начальник міського управління спорту, сім’ї та молоді, цікавився, чи передбачений у районі спортивний комплекс. Знов-таки, за словами головного архітектора, території під це є, були б гроші. До того ж спортивні майданчики плануються у дворах багатоповерхівок, а при школі - спортивне ядро. Депутат міськради Єлизавета Лях просила, щоб у районі обов’язково була амбулаторія сімейного лікаря, а головний санітарний лікар Ужгорода Ва-силь Петричко наголосив, що для "Західного" необхідно побудувати окремий підземний водозабір, оскільки з існу-ючими потужностями Водоканал ледве забезпечує своїх нинішніх споживачів. Він також вказав на необхідність завершення об’їзної дороги. Цікавилися ужгородці й тим, коли розбудову масиву буде завершено. Однак говорити про якісь конкретні дати рано, це перспектива не найближчих 1-2 років.
Коли запитання вичерпалися, присутні на обговоренні створили погоджувальну комісію з 10 чоловік. До неї увійшли 5 представників міськвиконкому (головуючий на слуханнях 1-й заступник міського голови Микола Адамовський, співкерівник експертного комітету з питань системного планування, реформ та моніторингу Стратегії розвитку Ужгорода до 2015 року Олег Лукша, головний архітектор міста Олена Стричик, її заступник Олександра Зотова, начальник відділу землекористування Любов Дикун) та 5 - громадськості (головний санітарний лікар Ужгорода Василь Петричко, вчитель ЗОШ № 8 Тетяна Тюшка, підприємець Іван Синетар, директор міського Центру дозвілля Інна Галіна та інженер Олександр Лисак). Ці люди протягом 2-3 тижнів розглянуть і опрацюють усі висловлені пропозиції й зауваження та подадуть їх генеральному проектувальнику.
Насамкінець зібрання одноголосно схвалило представлені концепцію розвитку згадуваної території та детальний план житлового району "Західний" з тим, що після врахування проектувальником висунутих у процесі громадського обговорення зауважень і пропозицій головний архітектор міста винесе цей документ на затвердження Ужгородської міської ради. Тільки коли депутати підтримають його, з’являться правові підстави для надання людям ділянок під індивідуальне будівництво в районі вул. Загорської та продажу там земель із аукціону під зведення комерційних об’єктів. До речі, резолюцією слухань Ужгородській міськраді рекомендовано звернутися в Мінрегіонбуд України та в Міністерство з надзвичайних ситуацій з обґрунтуванням необхідності виділення коштів із Держбюджету на проектування, інженерне та протипаводкове облаштування нових мікрорайонів Ужгорода.
P.S. Величезну роботу з підготовки та проведення перших громадських слухань щодо майбутнього житло-вого району (цього вимагає нове законодавство) провели управління архітектури й містобудування та управління з питань інноваційних впроваджень, інвестицій та сталого розвитку міста. І слід відзначити, що обговорення пройшло конструктивно й ефективно.
джерело: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=41603876
До цієї новини немає коментарів