Чорноморський флот і Закарпаття: чи є зв’язок?
Здавалося б, яке діло пересічному закарпатцю до того, буде чи ні дислокуватися Чорноморський флот Росії в Криму? Мовляв, справи державні, хай керівництво двох країн вирішує, як співпрацювати… Та не все так просто! По-перше, чимало закарпатських юнаків у Криму ж таки військову службу проходять, і це питання стосується їх безпосередньо. Але найважливіше те, що "на носі" літо, а відтак - питання, чи можна буде спокійно відпочити на чорноморському узбережжі? Чи можна буде спокійно відпустити дітей в "Артек" і "дикунами" позагорати на теплому пісочку? Чи де вже душі завгодно… Ці питання виникають з огляду на тривожну ситуацію в автономії, яка до того ж постійно нагнітається повідомленнями про "тривожні настрої" самих військовослужбовців російського флоту… А про це детальніше…
Чи все до ладу на "Ладному"?
4 лютого 2010 року на сторожовику ЧФ РФ "Ладний" сталася пожежа. Обійшлося без жертв і суттєвих пошкоджень корабля. З пожежею екіпаж впорався за півгодини, до того ж – власними силами. Можливо, комусь цей випадок здається не вартим уваги – і не такі "нештатні ситуації" бували на флоті. Проте є кілька "але", які примушують ставитися до розгляду будь-яких надзвичайних подій саме на "Ладному" більш прискіпливо.
По-перше, СКР "Ладний" – це той самий корабель, що в серпні 2009 року брав участь в операції з пошуку та визволення суховантажу "Арктік Сі", захопленого в Атлантиці групою з 8 громадян Росії, Естонії та Латвії.
По-друге, відносно членів екіпажу "Ладного" з листопада 2009 р. співробітники Слідчого комітету при прокуратурі РФ проводять слідчі дії, підставою для яких стали звернення осіб, що підозрюються в захопленні "Арктік Сі", до Європейського суду з прав людини: нібито члени екіпажу СКР "Ладний" знущалися над ними.
Так воно було чи ні – слідство, як-то кажуть, розбереться. До речі, ябедники-пірати жодного співчуття не викликають (вони ще й не таке розкажуть, аби тільки викрутитися). А от чорноморці – навпаки, заслуговують і поваги, і співчуття. Поваги – за те, що ризикуючи життям, визволили екіпаж "Арктік Сі", повернули дітям батьків, а батькам дітей. А співчуття – саме за те, що не втрималися під час операції, "зірвалися" (з ким не буває!)
Бо життя у російських матросиків – не мед. Так, присягаючи, вони свідомо обіцяють "Расєє-матушкє" стійко переносити всі "тяготи і лішенія" служби, проте таке враження, що служба та з самих тільки "тягот і лішеній", власне, і складається. Які, до того ж, ніби навмисне створюють чорноморцям їх отці-командири.
Отрута? Ні, шефська допомога!
Але ситуація на СКР "Ладний" – то лише "квіточки". Поінформовані джерела стверджують, що за офіційними результатами перевірки 29 об’єктів Чорноморського флоту Росії на території України, проведеної в листопаді-грудні 2009 року військовою прокуратурою та пожежно-рятувальною службою, на кожен перевірений об’єкт в середньому припадає чотири порушення. Усього було виявлено 131 порушення, оголошено 2 застереження, 12 посадових осіб ЧФ РФ притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Проте, мабуть, не там і не тих перевіряли, бо, як навмисне, під час тієї перевірки сталися випадки з наслідками мало не фатальними.
Наприклад, негативна епідеміологічна ситуація, яка склалася у 810-й окремій бригаді морської піхоти ЧФ РФ (в/ч 13140 м. Севастополь) в листопаді-грудні 2009 року. Тоді медпункт частини (бухта Козача) було переповнено майже в 10 разів – у ньому знаходилося близько 300 хворих, і з 15 грудня на базі бригади було розгорнуто позаштатний лазарет. І хоча деякі з хворих мали симптоми пневмонії, за вказівкою командування бригади всі випадки захворювання обліковувалися як ГРВІ.
Або масове отруєння військовиків тієї ж бригади в листопаді 2009 року, викликане, імовірно, рибною продукцією, надісланою "чорним беретам" Саратовською облдержадміністрацією напередодні святкування "Дня морської піхоти". Нівроку "шефська допомога"...
Севастополь – місто безробітних?
28 листопада 2009 року, виступаючи в ефірі ТРК "Чорноморська", перший заступник голови Севастопольської міськдержадміністрації В.Казарін шокував глядацьку аудиторію заявою, що з 12 тисяч осіб, зареєстрованих у Севастопольському центрі зайнятості, 10 тисяч є колишніми військовими та цивільними співробітниками ЧФ РФ, яких було звільнено або скорочено впродовж 2009 року.
За прогнозами В.Казаріна, у 2010 році їх кількість може зрости ще на 1,5-2 тисяч, і прогнози ці не зі стелі взято – вони ґрунтуються на даних Севастопольського міського центру зайнятості. Згідно з цими даними, про можливе скорочення попереджено ще близько 9 тисяч цивільних працівників підприємств та об’єктів ЧФ РФ, переважна більшість яких є громадянами України. Наприклад, кількість працівників 91-го судноремонтного заводу планується скоротити майже вдвічі.
Далеко не райдужні перспективи також і у працівників Федерального державного унітарного підприємства МО РФ "172 окреме конструкторсько-технологічне бюро Чорноморського флоту". За відсутністю фінансування борг із зарплатні досяг там 1,5 млн. грн. У березні 2009 року, "з метою зниження соціальної напруги", весь трудовий колектив підприємства примусово відправили у відпустку. Але навряд чи цю мету було досягнуто, бо матеріальну допомогу до цієї "відпустки" виплатили тільки в липні місяці. Колектив підприємства неодноразово звертався до свого керівництва та командування ЧФ РФ, але проблема так і залишилася невирішеною.
Загалом же, згідно з офіційними даними, в 2009 році було звільнено 2225 співробітників підприємств та об’єктів ЧФ РФ. Зрозуміло, що така загрозлива кількість безробітних не може не викликати підозри, проте командування флоту відмовило керівництву Севастопольського центру занятості у проведенні перевірки виконання трудового законодавства України під час скорочення та звільнення цивільного персоналу.
Було наше – стало...
Чимало головного болю завдало Україні та українцям і Будівельне управління ЧФ РФ. Чого варта хоча б афера, прокручена колишнім його начальником Ю.Леонтьєвим, внаслідок якої Україна втратила добрячий шмат державного майна. У липні 2008 року цей спритник ухитрився продати київському приватному підприємству орендоване в України військове містечко № 298, розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 30.
Розуміючи всю "пікантність" ситуації, від нотаріального посвідчення документів про купівлю-продаж російська сторона відмовилась. Як наслідок, зареєструвати на себе щойно куплену нерухомість в БТІ м. Севастополя покупець не зміг, і тому звернувся з цією метою до Київського господарського суду. Суд своєю постановою підтвердив його право власності, фактично легалізувавши крадіжку держмайна України російською стороною.
Таким чином, майновий комплекс загальною площею 41,4 тис. кв. м. "сплив наліво", виручені за його продаж кошти нібито пішли на погашення заборгованості Будівельного управління ЧФ РФ Пенсійному фонду, на заробітну плату і таке інше. Хитрий автор цієї карколомної оборудки спокійнісінько дослужує собі в російському Сєвєроморську, а головнокомандувачем ВМФ Росії адміралом В.Висоцьким дано вказівку не допустити щодо цього міжнародного скандалу з Україною, яка, звісно ж, виконується неухильно.
Добудувалися до ручки
Не обійшлося на ЧФ РФ і без афери на кшталт "Еліта-центру", яка, певна річ, теж пов’язана з Будівельним управлінням ЧФ РФ. І дотепер не завершено будівництво житлового будинку №82а по вул. Н.Музики. 15 січня 2010 р. ініціативна група вкладників (близько 25 осіб) провела за цією адресою мітинг, аби привернути увагу виконавчої влади міста, вищих посадових осіб України та Росії до проблеми цієї "недобудови". Ошукані вкладники висловили свою громадську позицію стосовно діяльності Будуправління флоту, особливо не обмежуючи себе при цьому у виборі лексики.
Дійшло до того, що чи не найбільшим кредитором Будуправління ЧФ РФ тепер є Головне управління Пенсійного фонду України в м.Севастополі (борг складає понад 10 млн. грн.). Його керівництво ініціювало процедуру банкрутства цього підприємства, і відповідне рішення було ухвалено 23.12.2009р. Господарським апеляційним судом м.Севастополя.
Є також інформація, що командувачем ЧФ РФ О.Клецковим дано вказівку підготувати для органів прокуратури РФ матеріали стосовно доведення Будуправління флоту до банкрутства, а Міноборони Росії видано наказ щодо його ліквідації з 01.01.2010р. Але цей процес затягнувся на невизначений термін, що пов’язано з численними позовами до Будуправління від звільнених минулого року працівників, які вимагають виплати боргів по зарплаті.
Гарна міна при поганій грі
Дивно, але схоже на те, що замість боротися з безладом, який панує у ЧФ РФ, російське керівництво надає перевагу піар-заходам із "покращення іміджу" і формуванню нових громадських структур та неурядових центрів. Згодом їх використовують для забезпечення підтримки населення під час проведення "акцій солідарності" з ЧФ РФ, а також задля підтримки проросійських сил під час виборів до місцевих рад.
Зокрема, створено міжнародний громадський рух "За Севастополь та відродження Чорноморського флоту", який фінансує російський бізнесмен Г.Болбат (керівник ТОВ "Лазаревське адміралтейство", м. Севастополь). Цікаво, що на погашення більш як 20-мільйонної заборгованості до бюджету України у пана Болбата грошей бракує, а от на українофобські піар-забавки, бачте, знайшлися. Та й окрім нього, є охочі поприяти цьому "проекту". Наприклад, депутати Держдуми РФ – колишній командувач ЧФ РФ В. Комоєдов, екс-командувач Північним флотом РФ Г. Сучков, член комітету Держдуми РФ з оборони М. Ненашев.
Не обходиться у московських українофобів і без використання релігійного чинника для підтримки базування ЧФ РФ у Криму. На засіданні Синоду РПЦ, що відбулось у м. Москві у грудні 2009 р., було призначено головним священиком ЧФ РФ – це ієрей Олександр (Бондаренко). Окрім того, на флоті введено посаду радника із роботи з віруючими, на яку розглядається кандидатура настоятеля Свято-Микольського храму м. Севастополя о. Георгія (Полякова). Власне, йдеться про поширення серед віруючих ідеї "довічного перебування руського православного воїнства" в м. Севастополі.
Дєлай, как я!
Українською стороною також неодноразово зафіксовано порушення російськими військовими чинного законодавства що є прямим наслідком "суб’єктивного фактору". Адже сам командувач ЧФ РФ О.Клецкова постійно показує своїм підлеглим приклад у нехтуванні вимогами українського законодавства. З його боку це давно стало системою, і підлеглі просто наслідують його приклад. Тільки протягом листопада 2009 року Державною прикордонною службою України зафіксовано 10 випадків відмови її представникам у проведені поіменного паспортного контролю екіпажів кораблів ЧФ РФ та повідомленні даних про їх вантаж, постійно порушують російські моряки й порядок перетину державного кордону України.
І, як ще одне відро дьогтю на перспективу покращення україно-російських взаємин – створення на ЧФ РФ, на підставі директиви Міністра оборони РФ, нового військового правоохоронного органу, т.зв. "військової поліції". На базі тієї ж-таки 810 окремої бригади морської піхоти вже сформовано бойовий підрозділ із 18 осіб, а на базі служби військ та 115 комендатури – відділи дізнання та конвоювання чисельністю 24 особи. З огляду на те, що з грудня 2009 року СБУ припинено діяльність оперативної групи ФСБ РФ у складі Апарату командувача ЧФ РФ, чи не є це спробами використати створений орган як прикриття для розвідувально-підривної діяльності російських спецслужб?
Отці-командири чи "кидали"?
Російське керівництво багато говорить про військову реформу з приведенням ЗС РФ до "нового обліку", а от про прямі її наслідки для військовослужбовців ЧФ РФ та їх сімей воно мовчить. Щоправда, з січня 2010 року військовослужбовців ЧФ РФ було підвищено посадові оклади: офіцерам на 50%, військовослужбовцям-контрактникам неофіцерського складу на 14%. Але багато що затьмарює цю добру новину. І це не тільки переведення на інші флоти, отримання житла винятково на території РФ, але й зменшення кількості й зниження категорії посад.
Виявляється, у рамках "реформи", 230 військовослужбовців ЧФ РФ "виведено в розпорядження командування" ЧФ РФ. 138 з них знаходяться у цьому статусі понад 6 місяців, і з жовтня 2009 року їм уже не виплачують грошового забезпечення. Ще 140 військовослужбовців, посади яких скорочено, взагалі перебувають у "підвішеному" стані: і на інші посади не призначені, і в розпорядження командування не виведені.
Російські чорноморці також подейкують про дивну "вибірковість" командування ЧФ РФ при заохоченні військовослужбовців грошовими коштами. Наприклад, при розподілі премії за підсумками 2009 року між військовими частинами. На корабель 1 рангу припало близько 200 тис., а от військовослужбовців за контрактом було нагороджено коштами у розмірі п’яти окладів.
Тому дала, тому не дала...
Зрозуміло, що така "вибірковість" за принципом "поділяй і владарюй" спричиняє неабияке зростання напруженості у військових частинах ЧФ РФ. Так, непоодинокі випадки позастатутних відносин, створення штучних проблем для колег, взаємної дискредитації перед командуванням тощо.
А все це, докупи взяте, викликає серед військовослужбовців ЧФ РФ та їх родин, м’яко кажучи, невдоволення. Уже давно вони висловлюють наміри створити з числа звільнених у запас військових моряків громадську організацію, яка має відстоювати їх права шляхом організації акцій протесту, судових позовів за неправомірні дії Міноборони Росії тощо.
Водночас, у журналістських колах, наближених до ЧФ РФ, циркулює різна інформація щодо його командувача, віце-адмірала О.Клецкова. Наприклад, нібито Прем’єр-міністром Росії В.Путіним прийнято рішення про його звільнення з наданням 3 місяців на здачу справ та обов’язків, а офіційною причиною для цього є невиконання на ЧФ РФ програми забезпечення військовослужбовців житлом. Нібито О.Клецков свідомо надав з цього питання недостовірну інформацію (доповів, що моряки-чорноморці забезпечені житлом на 90%).
А ще подейкують, що правоохоронні органи Росії висунули віце-адміралові О.Клецкову звинувачення у корупції (нібито незаконне відчуження корабля), і найближчим часом очікується прибуття комісії з Росії для проведення на ЧФ РФ перевірки. Цікаво, що ж вона там наперевіряє?
www.mia-cxid.net
До цієї новини немає коментарів