Шановні читачки! З 8 Березня!
Колектив Ужгород.нет.уа вітає всіх жінок з прекрасним святом весни
Міжнародний жіночий день (8 березня) — дата, яку відзначають жіночі групи у всьому світі. Вона наголошується і в Організації Об’єднаних Націй, а в багатьох країнах цей день є національним святом. Ідея проведення Міжнародного жіночого дня вперше виникла на початку ХХ століття, коли промислово розвинений світ переживав період експансії і потрясінь, демографічного буму і появи радикальних ідеологій. Коли жінки зі всіх континентів, інколи розділені національними кордонами або етнічними, мовними, культурними, економічними і політичними відмінностями, збираються разом, щоб відзначити цей день, вони мають можливість пригадати про традицію, яка втілює собою принаймні дев’ять десятиліть боротьби за рівність, справедливість, мир і прогрес.
Міжнародний жіночий день — це свято звичайних жінок, що стали творцями історії. Своїм корінням він сягає в багатовікову боротьбу жінок за участь в житті суспільства нарівні з чоловіками. У Древній Греції Лісистрата заради припинення війни організувала сексуальний страйк проти чоловіків, під час Французької Революції паризькі жінки, що виступали за "свободу, рівність та братерство", організували марш на Версаль, щоб вимагати надання жінкам виборчого права.
8 березня є офіційним вихідним днем в країнах колишнього СРСР та соцтабору: Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Україні, а також в Монголії та В’єтнамі.
Історія
Початково Міжнародний жіночий день був днем протесту проти дискримінації жінок. Традицію відзначати його 8 березня закладено демонстрацією, яку провели 8 березня 1857 року робітниці текстильної промисловості в Нью-Йорку на знак протесту проти нестерпних умов праці та низької заробітної плати. Поліція розігнала цю демонстрацію. В наступні роки демонстрації жінок часто приурочувалися цьому дню. Так, 8 березня 1908 року в Нью-Йорку 15 000 жінок вийшли на демонстрацію, вимагаючи підвищення платні та надання виборчого права. Для закріплення традиції, рішенням Соціалістичної партії США (28 лютого 1909) і Соціалістичного Інтернаціоналу (1910, Копенгаген, з ініціативи німецької революціонерки Клари Цеткін) день 8 березня було проголошено Міжнародним жіночим днем.
У резолюції, запропонованою Кларою Цеткін, зокрема, зазначалось:" У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений "
В 1913 році жінки різних країн світу вийшли на демонстрацію проти розпалення Першої світової війни.
Жіночі демонстрації 23 лютого (8 березня за новим стилем) 1917 року стали початком Лютневої революції. Після 1920 року свято поступово втрачає популярність.
У СРСР свято втрачає політичне забарвлення і стає одним з небагатьох неполітичних свят. З 1966 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день став святом і неробочим днем.
Цікаво, що православна церква не визнає свята 8 березня з огляду на його політичне походження.
Версії
Є версія, згідно з якою попередником МЖД умовно можна вважати єврейське свято Пурім, що було встановлено в пам’ять про спасіння перських євреїв від знищення Аманом (Гаманом), улюбленцем персидського царя Ахашвероша (Ксеркса, в V в. до н. е.) жінкою Естер (Есфір), яке святкують на початку березня (кінці лютого).
Єврейка Естер за посередництвом єврея Мордехая увійшла в гарем царя, стала його улюбленою наложницею, потім дружиною. Довідавшись про задуми Амана, посприяла єврейському повстанню, під час якого протягом однієї ночі було вбито коло 75 000 осіб не єврейського походження по всьому царству."І били юдеї всіх своїх ворогів, побиваючи мечем, і забиваючи та вигублюючи їх, і робили з своїми ворогами за своєю волею"
"І позабивали вони між своїми ненависниками сімдесят і п’ять тисяч"
— за "Книгою Естер" [1]
У юдействі це єдиний день, присвячений жінці.
До цієї новини немає коментарів