До творчості її надихає природа

Якось мені до рук потрапила збірочка “Світозар”, автором якої є відома на Міжгірщині поетеса, член Національної спілки журналістів України Віра Фесенко.

 

До роздумів мене спонукав її задум відтворити в поетичному стилі замки Закарпаття. У моїй уяві замки нерозривно пов’язані з легендами та переказами. Від них віє старовиною і загадковістю.

Авторка збірки, на мій погляд, дуже влучно назвала замки Закарпаття величними свідками минулих днів, свідками історії, які все бачили і все чули і саме в цьому їх таємничість та загадковість. Підібравши найвлучніші слова, вона доносить до читача неповторність та чарівність цих споруд. Через слово автора ми поринаємо в минуле, знайомимося з подіями нашого краю. У вступному слові до збірки заслуженого діяча мистецтв України, кандидата філологічних наук, доктора мистецтвознавства Івана Ханти справедливо підмічено, що чарівна і неповторна природа Закарпаття, злети й падіння його багатовікової історії, де переплелись шляхи і долі багатьох племен і народів, навіяли фантастичні образи і сюжети не тільки для поетеси з Міжгірщини, а й для багатьох відомих письменників Закарпаття.

З усього видно, що Віра Фесенко кохається в поезії, є справжнім цінителем рідного слова, бо мова її творів — соковита, барвиста, багата на художні засоби, що викликає неабиякий інтерес у читача. Як поетично вона розпочала поему про Хустський замок:

В долині рівній, наче хустка,
Стояло місто, зване Хустом.
А далі там, де горам тісно,
Насупившись на річку грізно,
На скелі, де стрімкі підходи,
Виднівся замок воєводи.

Такими влучними порівняннями вона веде своїх шанувальників до кращого пізнання свого рідного краю.

Аромат квітів, цвітіння садів, присмак винограду відчуваються на сторінках легенди про Мукачівський замок:

Мукачево — це диво-сад:
Аромат квітів, виноград,
Заморські сакури, катальпи,
То де ж віків вже сива даль та?

І так плавно поетеса переходить до історії самого замку. Її копітка праця, знання історії, любов до верховинського краю, до поезії допомогли поетесі у доступній віршованій формі передати читачам народні творіння і про Невицький, Середнянський, Ужгородський, Королівський, Боржавський і Виноградівський замки.

Я впевнена, що ця невелика книжечка є у підмозі не тільки педагогам-історикам, краєзнавцям, екскурсоводам, а й задовольнить потреби любителів екскурсій по історичних місцях нашого мальовничого краю.

Оксана ГРИЦОВЛЯК,
випускниця Репинської ЗОШ І-ІІІ ст.
"Верховина"

 

26 липня 2011р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів