“AVE” – ЗНАЧИТЬ ЯКІСНО І ЧИСТО

Австрійське підприємство, яке позбавляє закарпатців сміття, святкує 5-річчя роботи в Україні

 

П’ять років тому почалася співпраця України з компанією АVЕ — дочірнім підприємством державного акціонерного концерну Energie AG у Верхній Австрії. Концерн є одним із лідерів на ринку з утилізації відходів у Центральній і Східній Європі. Має 160 філій у Австрії, Баварії, Молдові, Румунії, Словаччині, Південній Тіролії, Чехії, Угорщині, де задіяно 5300 працівників та обслуговує близько 8 мільйонів приватних клієнтів, 85000 підприємств і організацій.

В Україні “AVE” "стартувало" із закарпатського Виноградова. Від цього, пілотного, проекту залежало дуже багато – чи буде плідним майбутнє партнерство, якісними результати, зрештою, чи довірятимуть компанії пересічні мешканці?

Нині можна впевнено сказати: майже все намічене вдалося. "АВЕ-Україна" — це 6 філій, 200 працівників. Зокрема, в 2009 році було створено ТОВ "АВЕ Мукачеве", у червні 2011 року відкрито представництво в Хусті. На черзі – Ужгород.

Цієї середи, 7 вересня, 5-річчя діяльності в Україні компанія АВЕ святкувала саме у Виноградові. Святкові заходи відбулися у палаці Перені. Передувала ним прес-конференція, за участі керівництва компанії, зокрема, керівника АВЕ-групи, магістра Гельмута Бургера, керівника АВЕ Умвельт Україна Єнса Вінтерберга, голови Виноградівської райради Олега Любімова, радника голови Закарпатської ОДА Олександра Карташова, керівників АВЕ-Виноградово.

Як розповів Єнс Вінтенберг, прихід компанії АВЕ в Україну було непростим стратегічним рішенням. Вдалося це зробити за допомоги угорських колег, які вже мали досвід роботи у Берегові. Але пілотним майданчиком обрали саме Виноградово. "Нас прийняли у вашому краї дуже гостинно із самого початку, ми відчули, що є тут бажаними гостями, – каже пан Вітенберг. – Найголовніша подія відбулася 19 січня 2006 року, коли ми підписали договір про наміри з місцевою владою. У ньому визначили подальші кроки на 25 наступних років. Далі були подібні договори у Коломиї, Львові. Для нас дуже важливо, аби українці пізнавали бренд АВЕ. І ми не хочемо бути лише "збирачами сміття", а й надавачами конкретних послуг населенню".

Серед основних пріоритетів компанії в Україні – розбудова полігонів з утилізації твердих побутових відходів (ТПВ), запровадження технології роздільного збору сміття (сортування). "Думаю, що АВЕ відграватиме важливу роль і під час чемпіонату Європи з футболу-2012 в Україні", – каже пан Вінтенберг.

Утім існують і певні невирішені проблеми. Зокрема, так і не вдалося визначитися з місцем розташування полігону для ТПВ на Закарпатті. Голова Виноградівської районної ради Олег Любімов пов’язує це з політичними перипетіями. "Не потрібно нікому доводити, що за останні 5 років наш район став набагато чистішим і привабливішим – покращилася якість життя людей, – каже він. – І це відбулося завдяки успішній співпраці з іноземними партнерами, як вклали сюди власні інвестиції. Однак, як з’ясувалося, жодне село не бажає мати поруч з собою такий об’єкт як полігон, де б перероблялося сміття. Хоча, як підтверджує європейський досвід, ніякої небезпеки це не становить".

На початку літа закарпатська делегація на чолі з головою облради Іваном Балогою відвідала головний австрійський офіс компанії Energie AG. Домовились, що вже цього року AVE-group розпочне свою діяльність по збору та утилізації побутових відходів в Ужгороді та районі, а також у Чопі. Дали згоду на співпрацю керівники Іршавського, Хустського, Великоберезнянського та Перечинського районів. Не обійдуть стороною і гірські райони Закарпаття.

В першу чергу краян вчать сортувати побутове сміття по-європейськи: адже папір, скло та харчові відходи слід складати в різні сміттєві баки. Мешканці Мукачева, Виноградова та Хуста вже звикли це робити – на окремих міських майданчиках тут встановили контейнери для роздільного збирання побутових відходів. На вулицях Виноградова з’явилося 8 контейнерів, у Хусті – 18, у Мукачеві – спочатку у центрі, а потім на вулицях Героїв Ленінграду, Льва Толстого та в мікрорайоні Росвигово. Експеримент пройшов вдало, контейнери для пет-пляшок, скла і паперу вже не дивина для закарпатців.

Керівник АВЕ-групи магістр Гельмут Бургер під час прес-конференції у Виноградові з гумором порівняв діяльність компанії в Україні з 5-річною дитиною: "Ми вже вміємо ходити, але, сподіваюся, що в нас все ще попереду. Дуже хочеться, аби АВЕ-Україна мала довге та щасливе життя. Хочеться відмітити, що ми прийшли на Закарпаття не для того, аби швидко заробити гроші. Найперше хотіли закласти підвалини довготривалого співробітництва. Закарпаття – надзвичайно гарний край, де стрімко розвивається туризм. І тому захист навколишнього середовища також є важливою складовою. Сподіваюся, що це скоро зрозуміють не лише керівники, а й пересічні мешканці". Окрім того, магістр Гельмут Бургер повідомив, що компанія найближчим часом планує й надалі інвестуватиме в збір та утилізацію сміття на Закарпатті.

Також було відмічено, що замість запланованих 4 центральних полігонів з утилізації відходів напевно збудують один-два, які зможуть забезпечити потреби всього Закарпаття. Зараз визначаються з місцем. Також триває підготовка до компанії в Ужгороді, йдуть перемовини з керівництвом Берегова.

Єнс Вінтенберг сказав, що про компанію вже добре відомо по всій Україні. "Однак ми прийняли для себе одне принципове рішення – обмежуватися поки що лише територією Закарпаття та інших двох західних областей України. Хоча ринок України – безмежний, мусимо в першу чергу дбати про те, аби виконати всі свої зобов’язання, притримуватися основної своєї концепції – робити свою роботу якісно".

З нагоди першого ювілею керівництво компанії АВЕ привітав і голова Закарпатської обласної ради Іван Балога. Він відзначив європейська система збору та утилізації сміття – це та модель прибирання, яка найкраще пасує нашій області. "Проблема сміття – це українська проблема. Проект АВЕ – це насамперед соціальний проект, адже йдеться про те, щоби очистити наш край від сміття, покращити санітарний стан довкілля. І все більше громад нашої області долучаються до цього проекту. Співпраця з АВЕ для нас – це нові знання, європейська культура поводження з твердими побутовими відходами. Закарпатці констатують, що послуги цієї компанії є якісними, вчасними та конкурентними. Необхідно усвідомити, що очистивши край від непотребу, ми зможемо покращити туристичну привабливість Закарпаття", – констатував Іван Балога.

Олександр Ворошило

 

09 вересня 2011р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів