Або чекай 15 років, або будуйся на селі

Квартирне питання – одне з найважливіших для влаштування побуту. Для молоді та новостворених сімей воно особливо актуальне та наболіле. Втім у суворому сьогоденні є не так багато можливостей не те що самотужки знайти можливість придбати житло, а й навіть зробити це завдяки відповідним програмам та фондам. Є надія, що новий законопроект та збільшення фінансування хоч якось покращать статистку отримання кредитів та компенсацій для молоді.

 

Трохи про те, як молоді отримати житло за пільговими умовами

Квартирне питання – одне з найважливіших для влаштування побуту. Для молоді та новостворених сімей воно особливо актуальне та наболіле. Втім у суворому сьогоденні є не так багато можливостей не те що самотужки знайти можливість придбати житло, а й навіть зробити це завдяки відповідним програмам та фондам. Є надія, що новий законопроект та збільшення фінансування хоч якось покращать статистку отримання кредитів та компенсацій для молоді.

Проблема забезпечення житлом молоді виникла дуже давно. Ще тоді, коли Країна Рад створила багатомільйонні черги на квартири, поставивши молодь у їхній кінець. Для держави в цьому була і економічна, і політична вигода. По-перше, простоявши в черзі близько 15 років, будь-яка радянська людина вже відробляла державі вартість "безкоштовної" квартири. По-друге, черга на багато років прив’язувала людей до одного місця проживання й роботи. Пройшли роки, але проблема не зникла. В Україні сьогодні майже сто тисяч молодих родин стоять на квартирному обліку. У Закарпатті таких кілька тисяч.
Нерухомість – одна з небагатьох стабільних речей у хиткому світі фінансових криз. Якщо у тебе є дах над головою – ти не пропадеш. Принаймні здаси в оренду кімнатку чи ліжкомісце. Це добре розуміють люди старшого покоління, тож відповідальні батьки намагаються під повноліття власних чад або принаймні оплатити нащадкам стартовий внесок по кредиту, або розміняти власне житло на два менші з доплатою. Втім далеко не в кожного є така можливість. Тому молодим сім’ям доводиться власними зусиллями шукати шляхи, аби не жити постійно на орендованих квартирах. До речі, орендна плата на сьогоднішній день у містах області настільки значна, що місячною орендою можна покривати сплату кредиту під 10-15%!
Втім іпотека фактично вмерла у кризові часи. І відновлюється вона досить повільно. Хоча надійні банки, до яких пішов депозитний потік вже пропонують іпотеку і співпрацюють із "Державним фондом сприяння молодiжному житловому будiвництву". Ця спеціалізована установа діє на теренах України вже 40 років. За цей час змінювалися принципи, умови та вимоги до кандидатів на допомогу від фонду. За часів Незалежності були періоди, коли програма не те що не помагала, а ставала кредитною обузою для тих, хто ув’язався у проект. У певних регіонах є вкладники, котрі проплатили стартові внески і роками погашували кредити, а у квартири так і не вселилися досі! Добре, хоч у квітні Кабмін прийняв постанову про пільгові періоди у виплатах основної суми кредиту, якщо забудовники попалися недобросовісні й затримують здачу об’єкту більше, ніж на пів року.
Справедливості ради також варто відзначити, що для багатьох закарпатських молодих родин молодіжне кредитування таки стало спасінням і реальним виходом із квартирних перипетій. Приміром, як розповідає знайома, чоловік зміг пройти всю паперову тяганину, довести потребу в житловій площі (адже проживала сім’я з дитиною в гуртожитку) й заключити договір з Фондом. "І хоча ми довго вагалися, адже з виплачуванням кредиту на 20 років квартира обходилася в 4 рази дорожче, ніж тодішня ринкова вартість, потім зрозуміли, що зробили правильно. Нерухомість невдовзі скочила в ціні, вдарила криза, гроші знецінилися і нині ми сплачуємо трохи більше 400 гривень за квартал!". Компенсував у всі часи фонд і частину процентів молодим сім’ям. Але як зізнається інший знайомий, на ті гроші ніколи не можна було розраховувати: "Виплати ніколи не приходили вчасно, регулярності ніякої. Ті гроші ставали швидше приємним сюрпризом: могло бути так, що по пів року не перераховували, а потім давали одразу за кілька місяців. І все-одно яка-не-яка але допомога!".
Втім кожен із тих, хто отримав пільгові кредити чи компенсації від Фонду зазначає: якби не добра поінформованість та відповідні знайомства – хто зна чи дійшла б черга, чи все б вирішилося позитивно. Це й не дивно, адже зареєстрованих кандидатів у десятки разів більше, ніж щасливчиків. А критерії відбору лише останнім часом стали більш-менш зрозумілими та прозорими.
Загалом у області платять пільгові кредити 245 сімей. Ще приблизно восьма частина цієї цифри – люди, які вже погасили всю суму. І враховуючи те, що на черзі нині 371 молодих сімей (а реально потребують житла, але зневірені в можливості пільгових умов в рази більше!) – цього явно замало. Виходить, що в такому темпі має пройти ще років 15, аби сім’ї з даної черги отримали житло. Але ж щороку реєструються нові кандидати! Справді, щороку Фонд вводить у експлуатацію в краї 25-35 квартир і навіть якщо за новим законопроектом у кілька разів збільшиться фінансування фонду, чергу нововведення навряд чи розвантажать.
З іншого боку, влада намагається шукати шляхи для вирішення проблеми. За 2011 рік фонд надав довгострокових пiльгових кредитів на будiвництво житла молодим сiм’ям у рiзних регiонах України на суму понад 10 млн. гривень. За 13 років існування в області було збудовано 30 тисяч квадратних метрів житла. У 2011 введено в експлуатацію 37-квартирний будинок в Ужгороді (вул.Володимирська) і заплановано здати ще 31 квартиру (в Ужгороді та Мукачеві).
Втім значно ефективніше у нашому регіоні працює програма для сільських мешканців "Власний дім", яку реалізує обласний Фонд інвестування об’єктів соціальної сфери та промисловості. За допомогою пільгового кредитування ще за статистичними даними 2010 року здано в експлуатацію 335 будинків загальною площею 59,5 тис. кв. метрів, газифіковано 3054 будинків, прокладено 138,6 км. вуличних газопроводів, а також створено 1980 нових робочих місць.
Варто відзначити, що у листопаді 2010 року почалася фактична реалізація загальної програми доступного житла, перевагою якої є те, що громадяни в черзі на покращення житлових умов, не залежно від віку, отримують від держави підтримку в розмірі 30% вартості нормативної площі доступного житла відповідно до Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженим постановою КМУ від 11.02.2009 року №140. у 2011 році програма доступного житла розвивається – вже прийнято відповідну Постанову Кабміну. В поточному році році мін регіон буду готує відповідний наказ. До міністерства регіонального розвитку будівництва та ЖКГ подано документи забудовниками з метою участі в програмі доступне житло у 2011 році в закарпатській області. Наказом мінрегіонбуду було затверджено перелік об’єктів незавершеного будівництва.
Список вимог для отримання пільгових кредитів: окремим блоком.

Закарпатська Правда

 

07 жовтня 2011р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів