З 1 жовтня на пенсію – по-новому

Яких змін зазнав механізм нарахування пенсій, "Закарпатці" розповіли фахівці

 

Пенсійна реформа, що так бурхливо обговорювалася і котрої так боялися, хоча й розуміли її необхідність, набирає чинності з цієї суботи. Про багато її аспектів "Закарпатка" вже писала, а зараз ми попросили фахівців прокоментувати, за якими ж правилами нараховуватиметься пенсія для людей, котрі підуть на заслужений відпочинок після 1 жовтня.
Отже, як розповіла начальник головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області Анастасія Пентек, перш за все, зміниться зарплата, виходячи з якої обраховуватимуть пенсію. Коефіцієнт стажу тепер множитимуть на середньоукраїнську зарплату за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, а не за рік, як раніше. Що це дасть? Не буде такої розбіжності між виплатами, призначеними людям із однаковим стажем, однаковими заробітками, але які вийшли на пенсію в різні роки (досі різниця могла становити сотні гривень на користь тих, хто пішов пізніше). Що стосується перерахунку пенсій – враховуватиметься середня заробітна плата, з якої призначено (перераховано) пенсію, однак ця норма буде діяти з 1 січня 2012 року.
Крім того, тепер для призначення пенсії обов’язковими будуть тільки відомості про зарплату, отриману після 1 липня 2000 року, які внесені в систему персоніфікованого обліку внесків. Це мотивується тим, що більш ранні дані часом дістати проблематично. Однак якщо комусь вигідніше надавати саме їх – проблем нема. За бажанням пенсіонера чи якщо трудовий стаж у людини після 2000-го – менше 5 років, можна подавати дані за будь-які 60 календарних місяців (підтверджені довідкою) до 1 липня 2000 р. Щоправда, це правило буде чинним тільки до 1 січня 2016-го.
Позитивною зміною є те, що зараз розширено можливості людей щодо вилучення з даних по зарплаті невигідних періодів. Скажімо, із заробітку для обчислення пенсії дозволяється виключати періоди догляду за дитиною до 3-х років, за інвалідом І групи, пристарілим або дитиною-інвалідом, періоди строкової військової служби. Але сумарно цих "виключених" періодів має бути не більше 60 місяців. Є зміни і в порядку обчислення заробітку для призначення пенсії особам, які отримували допомогу по безробіттю: з 1 жовтня вона враховуватиметься на рівні мінімальної зарплати (Досі ці виплати вважалися нульовими і знижували середній коефіцієнт заробітку). До речі, періоди безробіття також виключаються із заробітку при оптимізації.
Мирослава Галас
Закарпатська правда

 

07 жовтня 2011р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів