Європа знову хоче звалити на нас нелегалів?
На Закарпатті планують побудувати три Центри для тримання нелегальних мігрантів. Проте цього з обласною владою навіть не погодили!
Днями представництво Європейського Союзу в Україні розповсюдило прес-реліз, у якому йдеться про виділення нашій державі 30 мільйонів євро на страшенно благородну справу – вирішення питань щодо нелегальних мігрантів. За ці ж кошти планують і зведення трьох Центрів для тримання мігрантів на Закарпатті. Проте обласну владу при цьому навіть не поставили до відома! І це при тому, що саме в нашому краї розташовувати подібні пункти – і недоцільно, і небезпечно, і по іміджу регіону – удар. Та й самі закарпатці не в захопленні від перспективи такого сусідства і кажуть: краще би ті гроші на депортацію нелегалів спрямували…
Власне кажучи, "Закарпатка" спробувала розібратися, з котрого боку вітер віє. Спочатку подаємо прес-реліз. "Європейський Союз виділив 30 млн. євро на вирішення питань щодо нелегальних мігрантів, посилення національної політики в сфері міграції, а також будівництво семи центрів тимчасового розміщення і двох центрів тримання мігрантів протягом наступних двох з половиною років у контексті Угоди про реадмісію між ЄС та Україною".
Проект, за прес-релізом, "допоможе Україні затримувати і належним чином поводитися з неврегульованими мігрантами – відповідно до найкращих європейських практик та гуманітарних стандартів", а "…оновлені центри забезпечать належні умови для проживання і поводження стосовно мігрантів, прийнятих на умовах реадмісії, або затриманих неврегульованих мігрантів".
За інформацією ЄС, угоди щодо створення центрів тимчасового розміщення, як планується, будуть підписані в тому числі в Ужгороді, Великому Березному та Солотвині на Закарпатті, ще чотири центри розмістять на Львівщині, Сумщині та Луганщині. Очікується, що їхнє будівництво розпочнеться восени 2011-го і завершиться до 2014 року.
Аби люди не дізналися?
Власне, цю інформацію видання намагається "розкопати" вже другий тиждень. Досі – ніякої інформації, крім прес-релізу. У представництві ЄС у Києві "Закарпатка" звернулася до особи, вказаної в прес-релізі. Згаданий там пан Сергій Ладний сказав, що більше нічого, крім офіційного повідомлення, додати не може: ні інформації про те, скільки саме нелегалів планують розміщувати на Закарпатті, ні коли почнеться будівництво (бо вже скоро осінь закінчиться), ні на чиєму балансі будуть такі центри і за чий кошт утримуватимуть там мігрантів, зрештою, чи не ляже це "щастя" на українські кишені?
На наші запитання, де можна прочитати про все це детальніше, єврочиновник відповів: усе на офі-ційному сайті (наводимо адресу – http://ec.europa.eu/).
Кореспонденти "ЗП" швидко ввели адресу і з подивом констатували: сайт існує, не придерешся, але вся інформація на ньому – виключно англійською мовою. "Закарпатці" ще, напевно, пощастило, що принаймні три її працівники можуть читати і розуміти тексти, написані англійською, але ж хіба інформація на сайті стосується тільки тих українців, котрі знають іноземні мови? Це мене особисто як автора обурило найбільше: чомусь інформація про проект для України написана мовою, яку переважна більшість українців не розуміє. Напрошується один висновок: або нас повністю ігнорують, або ж вважають за краще, аби ми менше знали про подібні проекти…
Самі закарпатці вкрай негативно сприйняли інформацію про чергове бажання єврочиновників спорудити у краї центри для нелегалів. Що би не говорили про якусь ксенофобію чи расизм, але в нашій області в цьому питанні більше спрацьовують розумні, логічні пояснення, ніж поняття нетерпимості. Мова насамперед про те, що всі закарпатці ще пам’ятають спалах епідемії тифу азіатського походження, що кілька років тому зафіксували в Перечині: там і виявилося, що завдяки "гостям" небезпечна інфекція потрапила у відкриті водойми… Інший бік проблеми – утримання нелегалів. Бідних мігрантів наче оселедців у бочку пакували до пункту тримання у Павшині (його зо три роки тому закрили. – Авт.), коштів на них не виділяли і зрештою все утримання лягало на плечі прикордонників. Останнім – а серед них і наші з вами батьки, діти, брати, чоловіки – урізали пайки й тому подібне.
Лише за останні три тижні прикордонники Чопського загону затримали понад 30 нелегальних мігрантів
А втім, проти розміщення подібних пунктів утримання нелегалів категорично висловлювалася й обласна влада: до іміджу туристичного регіону такі об’єкти не додають привабливості. Ще один бік медалі: чи є сенс створювати такі центри поблизу кордонів, які все одно ті ж таки мігранти і штурмують? Факти вперто говорять самі за себе: нелегали, потрапляючи до Пунктів, подавали заяви на отримання статусу біженця й одразу отримували "квиток на волю" (це передбачено нашими законами, і поки питання розглядається, особа має право жити на території держави). Тобто непрохані гості виходили за межі пунктів і знову ж таки – уже порівняно вільними людьми – отримували можливості штурмувати кордони… А потім ті ж європейці косо на нас дивилися та кричали: та скільки може Україна тих нелегалів пропускати, чому не посилить свої кордони, сяка-така!..
Закарпаття – як фільтр, як буферна зона?..
За коментарем із приводу "Закарпатка" звернулася і до голови Закарпатської ОДА Олександра ЛЕДИДИ. Він був здивований почутою інформацією і відверто сказав, що для того, аби створити такі центри, цьому має передувати неабияка робота. "Якщо мова про будівництво, то має бути відведена земельна ділянка, розроблена проектно-кошторисна документація, повинне бути погодження з обласною владою. Проте до нас ніхто з подібними питаннями не звертався. Є рішення про те, що Євросоюз будує Центр для утримання нелегальних мігрантів на території Чернігівщини, а щодо Закарпаття – це політика".
І насамкінець подамо думки самих закарпатців. Ми навіть не виходили на вулиці, аби спитати людей, достатньо було прочитати десятки коментарів, що з’явилися на сайтах після опублікування прес-релізу. "Закарпатка" подає ставлення людей до євроідеї: "Давайте заселимо область мігрантами, нам більше нема чим зайнятися, окрім як утриманням нелегалів…" Читач під ніком Павлів написав таке: "А чому б не побудувати за власні гроші в себе, тобто в Брюсселі, в крайньому випадку у Будапешті, Берліні, хай буде у Празі або Братиславі. Невже ми настільки дурні?" Або ж іще одна цитата, яка, на мою думку, якнайкраще підходить як коментар до проблеми: "Ось для чого ми насправді потрібні Європі – як санітарна зона, фільтр для нелегалів. А все інше, типу зони вільної торгівлі, асоціації та членства в ЄС, – гарна обіцянка-цяцянка, не більше..."
Галина Солодка, "Закарпатська правда"
пусть ЕВРОПЕЙЦИ их и ловят и кормят!
ГАНДОНЫ