Повна лібералізація для "спрощенців". Чи віддячить дрібний бізнес масовим виходом із тіні?

Навколо Податкового кодексу вирували ще більші пристрасті, ніж із приводу пенсійної реформи – взяти хоча б так званий "податковий майдан". І ось консенсус знайдено, маємо завершальний штрих – зміни щодо спрощеної системи оподаткування обліку та звітності. Закон уже підписав Президент, минулого тижня його опублікував "Голос України", відтак з 1 січня 2012-го країна житиме за новими фіскальними правилами. За якими саме – розповідав на брифінгу голова ДПА в Закарпатській області Василь Іванчо.

 

"Стеля" доходів зросла, а платити – менше

Якщо дуже коротко, то допустимий оборот для підприємців збільшується в 2-6 разів, а плата, навпаки, зменшується порівняно з теперішніми ставками. Щоб пояснити конкретніше – доведеться вдаватися в деталі.
Отже, за новим законом усіх спрощенців поділять на 4 групи. В першій обсяг доходів обмежується 150 тис. грн. на рік, права наймати працівників нема, а ставка податку – від 10 до 100 гривень на місяць. Сюди входять підприємці, які займаються роздрібною торгівлею на ринку або ж надають послуги населенню. В другій групі – річний дохід до 1 млн. грн., є право залучати до 10 працівників, ставка від 20 до 200 гривень в місяць. У третій – дохід до 3 млн. грн. з правом найму до 20 працівників, податок – 3% з урахуванням ПДВ або 5% – без його урахування. Четверта група – юридичні особи, у яких річний дохід становить до 5 млн. грн., найманих працівників – максимум 50, а податок для цієї категорії – 3% з урахуванням ПДВ або 5% – без. Варто підкреслити, що перші три групи – для фізичних осіб-підприємців, четверта – для юридичних. Групу можна обрати (або міняти) залежно від видів діяльності, кількості найманих працівників та обсягу річного доходу.
У чому ж полягає лібералізація для спрощенців, окрім підвищення “стелі” доходів? Скажімо, для фізичних осіб - підприємців, які мають найманих працівників, ставка єдиного податку з 1 січня 2012-го не збільшується на 50% за кожного найманого працівника. ІІІ група може зареєструватися платником ПДВ, і це забезпечить рівні конкурентні умови з суб’єктами господарювання, які працюють на загальній системі оподаткування. "Спрощенець", який не має найманих працівників, матиме право на щорічну місячну відпустку, на час якої звільнятиметься від сплати єдиного податку – для цього достатньо написати заяву в довільній формі. Таке ж послаблення діятиме і у випадку хвороби підприємця, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (звісно, це потрібно підтвердити листком непрацездатності). Чому норма стосується тільки тих, хто працює без помічників? Логічно: усі одночасно захворіти чи піти у відпустку не можуть, відтак якщо хтось працює – доходи є, і треба платити в бюджет.
Дуже очікуваним для підприємців є і скасування обмеження відносити на витрати платника податку на прибуток витрати на придбання товарів чи послуг спрощенців, але в той же час встановлено, що фізичні особи –платники податку за фіксованими ставками можуть надавати послуги виключно населенню та платникам єдиного податку.

Черги в податкових органах зникнуть?

З нового року будуть спрощені й деякі адміністративні процедури. Наприклад, свідоцтво платника єдиного податку видаватиметься безстроково – відпаде необхідність щорічно подавати заяву і виходжувати новий документ. Хоча за недотримання належних вимог свідоцтво можуть і анулювати. До речі, чинні свідоцтва про сплату єдиного податку й патенти про сплату фіксованого податку дійсні до 1 червня 2012-го. Але щоб отримати нове свідоцтво, відповідну заяву щодо вибору спрощеної системи до податкових органів потрібно занести не пізніше 25 січня.
Зі звітністю теж, начебто, все має бути легше, і навіть є надія, що перманентних величезних черг у кілька останніх днів її подання не буде. Річ у тім, що платники єдиного податку з І групи подаватимуть відтепер лише річну декларацію. Друга – четверта групи звітуватимуть щоквартально, але протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу. Якщо не відкладати все на останній момент, тисняви цілком можна уникнути.
Стосовно сплати ЄП, то І-ІІ групи розраховуються не пізніше 20 числа поточного місяця, а ІІІ-IV – протягом 10 днів після закінчення строку подання квартальної декларації. Однак увага: за новим Податковим кодексом, якщо строк сплати припадає на вихідний чи свято, то термін сплати не переноситься! А якщо ви протягом двох кварталів не сплатили належне – свідоцтво платника ЄП анулюється.
І мало не забули: для фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, передбачене лише ведення книги обліку доходів – без обліку витрат. Тобто щодня, завершуючи роботу, вони просто записуватимуть свою виручку.

Масових перевірок не буде. Натомість – роз’яснення

“Підприємці бояться, що оскільки закон про спрощену систему оподаткування вже є, податківці відразу почнуть масові “ревізії”, – каже Василь Іванчо. – Можу вас запевнити: мораторій на фактичні перевірки продовжиться. Ми розуміємо, що людям потрібен час, аби вивчити нове законодавство й вибрати оптимальну модель оподаткування.” Більше того, податківці основним своїм завданням на цьому етапі вважають якраз роз’яснювальну роботу. ДПА в Закарпатській області навіть виготовила брошуру для суб’єктів малого підприємництва, де чітко й доступно викладено умови застосування “спрощенки”, названо, хто може бути платником єдиного податку, а хто – ні, роз’яснено порядок визначення доходів та правила переходу на спрощену систему й відмову від неї тощо. Уже з наступного тижня брошура надійде до всіх податкових інспекцій області, тож підприємці або бажаючі започаткувати власну справу зможуть її отримати. Гроші на видання депутати облради виділили з крайового бюджету. Крім того роз’яснення вестимуть і через ЗМІ (що ми, власне, зараз і робимо) та громадські організації, які брали активну участь в обговоренні Податкового кодексу та внесенні пропозицій до нього.
І, звісно, самі фахівці ДПА у Закарпатській області проведуть семінари з питань застосування спрощеної системи в усіх райцентрах. Перший уже відбувся в Ужгороді цієї п’ятниці для спрощенців обласного центру та Ужгородщини.

Чи не виникне "дірка" в бюджеті?

Утім, журналістів цікавила й інша сторона медалі лібералізації для спрощенців: чи не обернеться вона "дірками" в бюджеті? І чим узагалі збираються перекривати недоотримані від єдиноподатківців кошти? За словами Василя Іванча, все буде добре. "Підписаний Президентом Закон є яскравим прикладом того, що керівництво держави намагається створити малому бізнесу сприятливі умови для розвитку", – наголосив він. У відповідь очікують, що підприємці активно виходитимуть із тіні ( а враховуючи, що, за деякими даними, там знаходиться до 60% нашої економіки, – це величезний резерв. – Авт.).
Деякі позитивні тенденції щодо легалізації помітні вже зараз. Наприклад, ведеться копітка робота з офіційного влаштування на роботу людей, які працюють на спрощенців. У підсумку останнім часом легалізовано – без накладання штрафів, просто шляхом переконання – приблизно 4 тисячі осіб, і якщо в середині літа на 3-х підприємців припадав 1 найманий працівник, то зараз уже – на двох. І не треба бути великим аналітиком, щоб здогадатися: це ще далеко не реальна картина.
Щоб контролювати ситуацію, Василь Іванчо пообіцяв чітко відстежувати, чи збільшиться кількість підприємців на Закарпатті (Наразі порівняно з кількістю зареєстрованих на початок року десь 4% спрощенців згорнули свою діяльність, хоча й тих, хто відкрив власну справу, за цей період немало), якою буде сума отриманих від них податків, скільки найманих працівників легалізують. Всі ці цифри голова крайової ДПА пообіцяв надати згодом і журналістам, тож зможемо простежити, чи віддячиться дрібний бізнес за лібералізацію законодавства виходом із "сірої" зони…

До теми
Підприємцям таки полегшає
Новим законом вони здебільшого задоволені

Новий закон для спрощенців дійсно доволі ліберальний. Принаймні поки що претензії до нього мінімальні, а чи не вискочать якісь "сюрпризи" в процесі практичного застосування – покаже час. Такого висновку дійшли представники громадських організацій, які разом із податківцями за круглим столом у прес-центрі "Закарпатської Правди" обговорювали нові правила гри для спрощенців.
"Зміни до спрощеної системи оподаткування не вносилися 13 років і вже не відповідали реаліям сьогодення", - зазначив В.Іванчо. - Існувало багато питань, які виникали під час застосування спрощеної системи і по-різному трактувалися. Зараз це у Податковому кодексі чітко врегульовано".
За словами голови ДПА у Закарпатській області Василя Іванча, за останні 13 років законодавча база для "спрощенців" не мінялася, і проблем накопилося чимало. Затверджений Податковий кодекс зняв більшість із них, у тому числі й завдяки активному діалогу з підприємцями, які вносили свої пропозиції. . А відтак зупинився на змінах, які чекають на платників єдиного податку з 1 січня 2012-го. Перш за все, їх поділили на 4 групи.

отримувати нове свідоцтво – як зазначила голова ТВ ГО "Спілка аудиторів України" Юлія Кілару, це буде ще й суттєва економія коштів, бо в міських радах у процесі оформлення дозволів нерідко вимагали якісь "добровільні" внески.

Голова територіального відділення Асоціації платників податків України в Закарпатській області Марта Волощук теж переконана: закон надзвичайно хороший. "За першими враженнями – настільки хороший, що мені навіть важко говорити про те, що тут недосконале", – зізналася вона. Проте згодом додала: "Я перехрестилася, коли дізналася, що виключили статтю, за якою юридичні особи-платники ПДВ не мають право відносити на витрати роботи й послуги, отримані від спрощенців. Однак потім, коли вивчила деталі, виявилося, що це не всіх стосується – І та ІІ група випадають." На думку Марти Гнатівни, варто було дозволити мати помічників і “спрощенцям” із першої групи, адже вони часто продають на ринках власні вироби, скажімо, лозові кошики, і хтось із членів родини їх реалізує, а хтось – плете.
Тим часом Юлія Кілару, попри загалом позитивну оцінку нововведень, вказала на неприємний для аудиторів момент: їх просто виключили з переліку видів діяльності, якими може займатися підприємець – фізична особа. “В області з 22 аудиторів17 – фізичні особи. Це люди, які вчилися, проходили переатестацію тощо, їм потрібно утримувати родини, а виходить, що вони залишаються поза бортом. Це нечесно. Не так легко буде їм стати юридичними особами – на це потрібен і час, і кошти”, – аргументує свою позицію пані Юлія. Але як аудитор вона підійшла до аналізу нового законодавства через калькуляцію і вирахувала для конкретного ПП-юридичної особи: з нового року платити доведеться удвічі менше.
Марта Волощук підкреслила, що найбільшою проблемою стане навчити тисячі й тисячі платників по всій державі новим правилам: "Я шкодую податківців. Їм доведеться важко". З нею згоден і Михайло Куртинець, голова громадської ради при Ужгородській МДПІ. "Будуть значні новації по веденню бухобліку, тож буде й багато помилок, треба якомога більше роз’яснень, – вважає він. – Донедавна за будь-які порушення такого роду брали 1 гривню, і цю традицію варто би продовжити. А ще якомога ширше слід пропагувати нововведення через телебачення – так людям зрозуміліше”. Утім, над вирішенням проблеми пропаганди вже попрацювали: податківці підготували брошуру, яка доступно пояснює нові правила для спрощенців, книжку з цього приводу випустила й Марта Волощук. Та й ЗМІ активно підключаються до роботи.

Мирослава Галас

Закарпатська Правда

 

07 грудня 2011р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів