Яким був і чим запам’ятався 2011-й рік для Закарпаття?

Нові школи, садочки, заклади культури. Нове обладнання для лікарень, автомобілів швидкої медичної допомоги. Десятки штучних спортивних майданчиків для ді тей. Введені в експлуатацію нові житлові будинки, туристичні бази. Вирішені проблеми відселення солотвинців у безпечну зону. Відбудова десятків об’єктів, які зруйнував грудневий паводок 2010-го. Про все це - очима журналістів "Закарпатської Правди"

 

Крім того, ювілеї художників, письменників, численні атракції та фестивалі. Вихід Закарпаття на вершини визнання у спорті. Рік, що минає, запам’ятається саме таким. Ба, ще одна родзинка - без політичних по трясінь, роз-бірок та скандалів. Останнє, напевно, ще попереду - 2012 буде "ви бор чим". Поки ж спробуємо пригадати, чим запам’ятається нам і яким увійде в історію 2011-й…

ДОСЯГНЕННЯ. Солотвино, "автономка", аеропорт

Похвалитися цього року справді є чим. Багато нагальних проблем в області вирішили або принаймні зрушили з мертвої точки. Серед найголовніших - комплексний підхід до розв’язання "проблеми Со-лотвина". У Тереблі для солотвинців, яким загрожують провалля, за 4 місяці збудували цілий житловий масив, що має стати домівкою для 300 родин! При чому це не лише "коробки" будинків, а й школа, садок. У планах - алергологічна лікарня.

Згадаємо і наш передовий досвід у переході на автономне опалення. Не все проходило гладко в обласному центрі, але ми таки стали першим в Україні регіоном, що відмовився від збиткової системи центрального опалення. Зекономлені кошти -попередньо це 340 мільйонів! - обласна влада хоче скерувати на медицину, освіту та культуру. Наразі ми перші в державі запроваджуємо енергетичні паспорти на кожний об’єкт державної власності.

Також область змогла реанімувати "Міжнародний аеропорт "Ужгород". Із крайового бюджету у 2011 році виділили 2 млн. грн., аби провести роботи з відновлення та реконструкції штучного асфальтобетонного покриття перону. Так аеропорт зможе пройти сертифікацію.

ЕКОЛОГІЯ. Пестициди, ведмеді, сміття

Не забула влада і про минулорічну обіцянку після вивезення останніх вантажів "Преміксу" - повністю очистити область від шкідливих речовин. Адже у 5 районах краю хімічні засоби захисту рослин отруювали землю, воду, повітря - людей! За кошти з державного та обласного бюджетів пестициди повністю вивезли.

Ще одним здобутком обласної влади стали кроки в напрямку запровадження роздільного сортування та переробки сміття. У Берегові, Виноградові, Хусті та Мукачеві впроваджуються європейські технології збору відходів. Тривають переговори й щодо Ужгорода. В проектах - сміттєпереробні заводи (Євросоюз уже виділив майже мільйон євро на боротьбу зі сміттям у Берегові), які мають кардинально вирішити проблему твердих побутових відходів.

Ще одне звершення, яке позитивно здивувало громадськість не лише в області, а й в усій Європі - створення на Міжгірщині (неподалік Синевирського озера) унікального реабілітаційного центру для … бурих ведмедів. Подібний заклад у Євроспіль-ноті функціонує лише в Румунії. Наш буде більшим. Крім власне захисту тварин, центр може стати черговою туристичною родзинкою Закарпаття.

ВІЗИТИ. Президент, митрополит

Робочий візит до Закарпаття Президента України важко переоцінити. В напруженому графіку поїздок Віктор Янукович відзначив саме нашу прикордонну область. Гарант відвідав "Єврокар", Ужгородський замок та провів засідання комітету з економічних реформ. Висловлена Президентом підтримка губернатору краю Олександру Ледиді додало стимулів обласній владі у роботі в другому півріччі.

Не менш вагомим для області став візит митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви Володимира. Незважаючи на поважний вік Блаженнійший провів служби в монастирях, відвідав церкви краю та спілкувався із губернатором. Для закарпатців приїзд митрополита став знаковим.

МЕДИЦИНА. Операції на серці, стовідсотково - з ліками

Неабиякі здобутки маємо цьогоріч і в галузі охорони здоров’я. Уперше в обласному кардіоцентрі почали робити операції на відкритому серці. Відтепер для цього краянам не треба буде їздити до Угорщини чи Києва і витрачати шалені кошти. Також безумовним досягненням є те, що медичні заклади обласного підпорядкування на 100% забезпечені ліками. Подібним не може похвалитися жодна область у країні!

Попри це, проведені відкриті торги на закупівлю робіт із будівництва хірургічного корпусу обласної клінічної лікарні, введено в дію сучасний діагностичний центр Обласного центру нейрохірургії та неврології (м. Ужгород).

Упродовж року в районах краю почали функціонувати медичні об’єкти спеціального призначення. Відкрито пологове відділення Іршавської районної лікарні, відділення штучної нирки у Виноградові, кілька діагностичних лабораторій та сучасний ангіографічний комплекс у кардіодиспансе-рі. А наприкінці року область отримала 24 нові машини екстреної медичної допомоги та вперше за останню п’ятирічку - обладнання для наявних 92-х "швидких".

ОСВІТА. 11 шкіл, 7 дитсадків

Кілька років поспіль Закарпаття утримувало лідерство в Україні за кількістю новозбудованих шкіл. Зараз теж маємо, чим похвалитися: упродовж 2011-го ввели

в експлуатацію 11 навчальних закладів (нове будівництво, реконструкція, добудова) на понад тисячу місць! Так, у нові класи на початку року пішли учні школи с. Сокирниця Хустського району, а з 1 вересня 2011-го - учні Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 із поглибленим вивченням словацької. Завершене будівництво трьох дошкільних закладів у с. Червеньово (Мукачівщина), Дубриничі (Перечинщина), Стужиця (Вели-коберезнянщина).

Крім того, ввели в експлуатацію другу чергу Дротинської (Виноградівщина) ЗОШ (їдальню на 100 місць) та спортивний комплекс школи у Визниці (Мукачівщина).

Вдалося відновити обласній владі цьогоріч ще й сім дошкільних навчальних закладів, створені чотири навчально-виховні комплекси. Розпочали будівництво нового дитячого садочка на 75 місць у с. Фанчи-ково на Виноградівщині. Крім того, влада повернула одну та придбала 5 будівель, виділила 12 земельних ділянок для будівництва ДНЗ.

ІНВЕСТИЦІЇ. Нові промислові та туристичні об’єкти

Попри песимізм та невтішні прогнози, цьогоріч в область таки почали повертатися інвестори. Про це свідчить відкриття великої кількості об’єктів як промислового, так і ту­ристичного спрямування. Два нові цегельні заводи в Мідяниці на Іршавщині та Іванівцях на Мукачівщині (останній став найбільшим серед подібних у Західній Україні!) загальною потужністю понад 100 мільйонів умовної цегли на рік передбачають те, що в краї та сусідніх регіонах планується не одне масштабне будівництво. Запуск 100-мільйонного терміналу з перевантаження скрапленого газу "Петро Карбо Хем - Мукачево" став хорошою ілюстрацією довіри іноземних інвесторів. Понад 200 мільйонів вклали у нові перспективні туристично-рекреаційні об’єкти. Зокрема це комплекс "Сольва" в с Поляна на Свалявщині (зі спеціалізацією лікування шлунково-кишкових та серцевих недуг). Введено в дію першу чергу санаторного комплексу "Деренівська купіль" (с. Нижнє Солотвино, Ужгородщина).

Ще один вагомий плюс - нарешті запрацювала наше гідроенергетика. На початку року завершили будівництво та здали в експлуатацію власну малу ГЕС дериваційного типу на р. Красна в с Красна Тячівського району.

БУДІВНИЦТВО. Для молодих родин, військових

Почало відроджуватися майже забута за роки кризи галузь будівництва. Цього року в Чопі ввели в експлуатацію 24-квартирний будинок для військовослужбовців Державної спеціальної служби транспорту.

У серпні в Ужгороді приватна фірма ввела в екплуатацію 55-квартирний житловий комплекс. Вклали в нього понад 11,5 млн. грн.

Крім того, Новий рік у нових помешканнях зустрінуть 15 молодих сімей із Ужгорода - на вул. Мальовничій, поблизу УжНУ, ввели в експлуатацію другу чергу житлового комплексу, який звели за програмою молодіжного будівництва.

ПІСЛЯ ПАВОДКА: відбудова

Важливим питанням, над яким працювала вся область цьогоріч, стала відбудова об’єктів, котрі у грудні 2010-го зруйнував паводок. За рахунок коштів резервного фонду на територіях Міжгірського, Рахівського, Тячівського та Хустського районів упродовж

року відновлено 35 об’єктів. Загалом відремонтовані майже 4 кілометри автомобільних доріг, півтисячі метрів берегоукріплень, більше десятка мостів, ще стільки ж маленьких містків, гідротехнічні споруди, водозабір та станцію очисних споруд, сотні метрів берегової лінії.

КУЛЬТУРА. Ювілеї, фестивалі, визнання

Цей рік став ювілейним для чималої кількості знаних у краї діячів. Глядачі мали змогу відвідати ювілейні виставки народних художників України Володимира Микити, Василя Скакандія, заслужених художників України Василя Брензовича, Василя Сваляв-чика. Пройшли літературні вечори до 60-ліття поета, гумориста, журналіста, драматурга Василя Густі. З інших культурних подій відзначимо міжнародну конференцію "Ерделівські читання", масшабний фестиваль телерадіо-програм’для нацменшин "Мій рідний край" та відкриття Центру словацької культури в Ужгороді.

А щодо фестивалів, то цей рік став чи не-найбльш насиченим якісними дійствами. Почалося все з ковальської "Гамори" на Іршавщині, продовжилося "Гуцульською бринзою", "Берегфестом" на Рахівщині та "Тур’євроцентром Закарпаття-2011". Згадуються і ІІ фестиваль "Лемківська ватра" та фест мінеральної води "Сила життя - у джерелах Карпат". А ще Україна відзначила як найкращі у відповідних номінаціях два інші фестивалі нашого краю - "Закарпатське божоле" та "Сакура-фест".

ДИПЛОМАТІЯ. Ялинка, міжурядова комісія, Панов

І ще кілька віх 2011-го, якими пишаємося. Уперше в історії на Різдво Ватикан прикрашала українська ялинка. І вдвічі приємніше те, що основне новорічне дерево, що розмістили на площі Святого Петра, було саме із Закарпаття, з гірської Рахівщини. 30-метрову красуню бережно доставляли через пів-Європи. Папа Римський прий мав численну закарпатську делегацію духовенства та офіційних осіб і говорив українською.

Дипломатичним успіхом назвемо і відновлення діяльності (після кількох років перерви) Міжурядової українсько-словацької комісії. Не можна оминути визнання закарпатця Алена Панова в рейтингу "Обличчя України". Екс-консул України в Угорській Республіці зміг від­стояти в суді право українців на малий прикордонний рух. Нещодавно дипломата призначили керівником представництва Спілки дипломатів України в регіоні.

СПОРТ. Нові майданчики, визнання

Ще одна надзвичайно вагома тема -розвиток спорту в області. Серед пам’ятних подій року не лише досягнення команд та спортсменів, котрі намагалися вибороти олімпійські ліцензії на участь в Іграх у Лондоні-2012, а й розбудова інфраструктури та масові заходи.

Закарпатська правда
KARPATNEWS.in.ua — Усі Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

 

01 січня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів