Дивно, та й годі: 1,5 мільйона гривень — на "обслуговування" нових ужгородських котелень

Другий тиждень в Ужгороді триває комунальний скандал. У ЗМІ з’явилася інформація про те, що в обласному центрі суттєво завищили тарифи на обслуговування автономних міні-котелень державних установ. Директорів шкіл та лікарень змусили відривати з жебрацьких бюджетів не на потреби освіти чи на ліки, а на таку послугу. З казни Ужгорода на неї виділили 1,5 млн. грн. З іншого боку, є інформація про те, що альтернатива послугам "запропонованого" комунального підприємства існує, і набагато дешевша! "Закарпатка" спробувала розслідувати цю справу і з’ясувати, чи справді тарифи завищені?

 

Новорічний "подарунок" ужгородським школам

За три дні до Нового року члени Ужгородського міськвиконкому прийняли досить суперечливе рішення – затвердили розцінки за технічне обслуговування модульних котелень державним установам. Приміром, згідно з новими тарифами, міська школа мистецтв мала сплачувати щомісяця 9 тис. 179 грн., ЗОШ №9 і №20 – по 11 тис. грн., дитсадок №28 – 11,8 тис. грн. А міська лікарня взагалі мусить десь шукати 27 800 грн. щомісяця! Водночас у ціну включили одразу й експлуатацію, і поточний ремонт. Зрозуміло, що керівники освітніх та медичних закладів почали протестувати – по-перше, звідки взялися такі завищені тарифи, а, по-друге – як це хтось наперед вирахував вартість поточного ремонту, та ще й у нових котельнях?
Тому вже цього місяця для перегляду тарифів знову скликали позачергове засідання виконкому. Як розповів "Закарпатці" секретар Ужгородської міської ради Віктор ЩАДЕЙ, обговорення питання було бурхливим. "Я виступив проти прийняття цих тарифів, назвавши їх завищеними й необґрунтованими, банальним розбазарюванням коштів міського бюджету", – повідомив він. – І звинуватив чиновників у тому, що вони нав’язують школам, садкам та медичним закладам непотрібні послуги! Бо ж насправді все "обслуговування" зводиться до того, що раз на місяць на об’єкт з’являється представник КП "Уж-енергія", питає, чи все в порядку, і... йде геть!" Виступив проти нових тарифів на засіданні міськвиконкому і головний лікар міської лікарні Іван КУРАХ. За його словами, грошей на оплату цих нових послуг лікарня не має і буде змушена знімати їх із медикаментів (!), і це при тому, що ліків і так катастрофічно не вистачає! Також він підтвердив, що до нього на об’єкт за два місяці тільки двічі приходили з обслуговуючої фірми й за кожен такий візит треба сплатити по 12,6 тис. грн., а ще 15 тисяч передбачили на поточний ремонт (який це у новій котельні? – Авт.) Хоча раніше обслуговування дворічної котельні обходилося лікарні всього в 3,6 тис. грн. – майже у десять разів дешевше!
Мер Ужгорода Віктор ПОГОРЄЛОВ аргументи на користь нових тарифів навів, відверто кажучи, дивні. Мовляв, зима в розпалі, "...тож треба прийняти те, що пропонують". А ще, на його думку, озвучені цифри відповідають дійсності. Зрештою більшістю голосів дещо видозмінене рішення прийняли (утрималися від голосування за нові тарифи лише 3 члени виконкому: В. Щадей, І. Курах, О. Волосянський). Так, за новим рішенням, зокрема, міська влада вирішила півтора мільйона розбити на дві частини: 780 тис. грн. – на технічне обслуговування, решту – на ремонт автономок. Затвердили такий варіант до квітня, тобто до кінця опалювального сезону (рішення є на сайті Ужгородської міськради)! Так, та ж таки школа мистецтв мала сплачувати за технічне обслуговування котелень 4,5 тис., а не 9,1 тис., а ЗОШ № 20 – 6 тисяч гривень, а не 11. Але тут є одне "але". Як зізнався В. Щадей, фактично цим рішенням міська влада просто змінила формулювання питання, а гроші, прописані в бюджеті, лишилися ті ж самі. І їх переведуть на рахунки КП "Уж-енергія". Навіть якщо ремонту не буде. Мовляв, примусять керівників платіжки підписати…

Чужі серед своїх

Як уже згадувалося, це рішення викликало неоднозначну реакцію навіть "у таборі" прибічників Віктора Погорєлова. Так, 7 лютого оголосили про звільнення начальника управління культури Анатолія Салая, який виступив проти таких тарифів для підвідомчих закладів. Також почалося цькування начальника міського управління освіти Мар’яна Комарницького, який став на захист директорів шкіл і садків. А секретар міської ради, який на виборах мера спів-працював із нинішнім міським головою, навіть подав відповідні звернення до прокуратури, міліції та КРУ з вимогою перевірити законність формування нових тарифів і припинити вимивання грошей із медицини та освіти міста.

Віктор Щадей також сказав: "Однозначно, нові тарифи незаконні. По-перше, витрати такої суми (1,5 млн. грн.) повинні йти лише через відкритий конкурс. Зараз же ми бачимо, що фактично з бюджету через непрозору схему виводять кошти на підконтрольну структуру. По-друге, розмір тарифів нічим не обґрунтований. Таке враження, що їх просто взяли зі стелі. Для міської лікарні цифру підняли у 8 разів – без будь-яких пояснень. І, по-третє, послуги, за які з бюджету хочуть списувати кошти, є фіктивними. Насправді ніякого щоденного обслуговування – раз на місяць підійде хтось, запитає, як справи, – ось і всі послуги".

Чи можна дешевше?

Переконатися в тім, що ситуація не безвихідна, як запевняють міські чиновники, спробувала і "Закарпатка". Як з’ясувалося, в Ужгороді є ліцензовані фірми, які надають послуги з техобслуговування автономних котелень, і в рази дешевше. Наприклад, приватний підприємець Олег КОВАЛЬОВ розповів "Закарпатці", що його фірма обслуговує два об’єкти в Ужгороді – дитсадок та колишню хімчистку. Каже, що його робота коштує 70 тис. грн на рік за один об’єкт.
Якщо поділити це на 12 місяців, виходить сума 5,8 тис. грн. на рік. А, для порівняння, дитсадок № 28, який обслуговує "Уж-енергія", за це має платити 11,8 тис. грн. Тобто в результаті виходить удвічі більше (141,6 тис. грн.). Чому така різниця, Олег Ковальов пояснювати не став. Лише натякнув, що десятки років працював у комунальних установах, які займаються опаленням, тому знає, скільки й що насправді коштує...

Хто "напартачив"?

То звідки ж такі цифри? Міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов так прокоментував питання: ціни не завищені, вони законні, бо "...є механізм ціноутворення, затрати, оплата роботи фахівців, які несуть відповідальність, мають відповідні навички, працюють із електронікою…". За його словами, тарифи розроблялися на основі матеріалів, поданих в управління економіки для корекції ціни. Відповідно до нормативів, вони пройшли комісійне обговорення. Щодо вартості, то мер наголошує, що так само можна запитувати: "Чому сьогодні хліб не коштує 50 копійок"? Аналогічно запитанням відповів мер, коли "Закарпатка" поцікавилася на рахунок альтернативи "Уж-енергії": "А чи доцільно це робити в наших умовах, якщо є комунальне підприємство, яке працює фахово і несе відповідальність за роботи на котельнях, надає повний спектр послуг і має, зокрема, мобільні аварійні бригади? До речі, у відділі тарифів управління економіки наводять приклад: торік музичне училище ім. Д. Задора укладало угоди з приватним підприємцем, бо він запропонував дешевші послуги, утім, розірвали договір, бо виявилося, що послуги надавали не в повному обсязі, неналежно обслуговували котельні. І з нового року уклали угоду з КП "Уж-енергія".
За словами мера, на засіданні комісії, яка розглядала це питання, також звучала інформація про те, що приватні підприємці мають привабливі цінові пропозиції. Але чиновники засумнівалися в тому, чи є у приватників мобільні групи для усунення аварій та й загалом – відповідна кваліфікація працівників. Також В. Погорєлов зауважив: тарифи діють до кінця опалювального сезону, відтак Департамент міського господарства оголосить конкурс на обслуговування котелень на наступний опалювальний сезон.
Так і виходить, що школи й садочки платитимуть і далі КП "Уж-енергія". З огляду на це у мене, як у автора статті, виникає ще одне питання, і цього разу до Антимонопольного комітету – куди дивляться його спеціалісти, бо тут таки "попахує" монополією та порушенням конкурентного середовища комунальним підприємством "Уж-енергія". Воно просто викачує разом із теплом гроші з міського бюджету до своїх кишень. Із наших з вами кишень! І це замість того, аби витрачати ці вкрай необхідні кошти на лікарні, на освіту, на дітей…

Дмитро ГОНЧАР
Закарпатська правда

 

20 лютого 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів