Народжуйте, поки ще не пізно!

Не можете чи не хочете мати дітей – платіть більші податки державі! Такий законопроект розробили депутати Верховної Ради, за яким українцям до 30 років треба подумати про освіту, кар’єру, створити родину й народити дитину. Якщо не встигли – це битиме по вашій кишені.

 

Не можете чи не хочете мати дітей – платіть більші податки державі! Такий законопроект розробили депутати Верховної Ради, за яким українцям до 30 років треба подумати про освіту, кар’єру, створити родину й народити дитину. Якщо не встигли – це битиме по вашій кишені.

При цьому тим, хто справився з планом-мінімумом, навпаки, податки зменшуватимуть. Мовляв, справедливий перерозподіл – сім’ї з дітьми мають більше витрат. Законотворці кажуть: таким чином хочуть поліпшити демографічну ситуацію в Україні та "прищемити хвоста" парам-егоїстам, які живуть тільки для себе. Щоправда, є в усьому цьому великий мінус – чомусь про те, щоб зробити безкоштовними репродуктивні технології, горе-законотворці не подумали, і, приміром, бездітній парі з Лютої чи з Жденієва, яка ледве знаходить гроші на хліб, виділити по 3-5 тисяч доларів США на штучне запліднення буде просто нереально! То що думають фахівці з цього приводу – розслідування "Закарпатки".

Ощасливити чи покарати?

Порушити тему запровадження податку на бездітність особисто мене наштовхнула сумна розповідь знайомої Ліки (ім’я з етичних міркувань змінене) про страшний діагноз, який почула днями від лікарів, – вона ніколи не зможе мати дітей. Жінка каже: звістка приголомшила ї її, і всю родину, але найбільше – чоловіка. "У нас і без того останнім часом були напружені стосунки, думали, коли народимо дитину, стане краще. А тут ще й такий страшний діагноз. Віктора наче головою у воду опустили… Не знаю, чи не стане це крахом нашої сім’ї". На моє питання, чи чула, що наші законодавці ще хочуть і податок на бездітність запровадити, Ліка жахнулася: "Та вони що, знущаються, мене й так невідомо за що покарано неможливістю виносити під серцем маля, а тут ще й держава каратиме?"

Але почнемо з ідеї. Існує вона давно, ще торік, приміром, Президенту Віктору Януковичу пропонували ввести відрахування з чоловіків, які при досягненні 25-річного віку не виховують дітей. Це, мовляв, мало б заохотити українців до народжування діток. Тоді ідея не прижилася, тож зараз "випливла" знову. Такий законопроект розробили двоє нардепів і серед них – що дивує! – жінка ("нашоукраїнка"!) Отже, 23 лютого 2012 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №10112 про збільшення податку на доходи для бездітних із 15% до 17%. Як випливає з пояснювальної записки, необхідність впровадження таких заходів зумовлена "тенденціями до зниження народжуваності", у зв’язку із якими "за два роки населення України зменшилося на 365,2 тисячі чоловік".

За проектом, осіб, які досягли 30-річного віку та не мають дітей, пропонують обкладати податком на дохід у розмірі 17% (діюча ставка 15%) незалежно від розміру зарплатні. Водночас у разі, якщо людина має 3 або 4 дітей, ставка зменшується до 10 відсотків. Тим часом для батьків п’ятьох і більше дітей, згідно з законопроектом, податок становитиме 5%. І тому подібне. "Тобто, як пише "Дзеркало тижня", автори цієї законодавчої ініціативи хочуть не тільки збільшити наповнення Держбюджету за рахунок бездітних молодих людей, розраховуючи на додаткові 800 млн. грн., а й (увага!) поліпшити демографічну ситуацію в країні! Іншими словами, замість того, щоб реально вплинути на ситуацію з дітонародженням в державі, запропонувавши фінансову допомогу сімейним парам у лікуванні безплідності, депутати вирішили попросту покарати тих, хто кілька років поспіль, вклавши чималі гроші у процедуру штучного запліднення, намагається народити дитину".

А пільг – жодних!

До речі, враховуючи досвід радянських часів, коли такий податок існував, тоді ж таки існували пільги для певних категорій бездітних – бодай тих, котрі не могли мати дитину за станом здоров’я. У законопроекті, розробленому цьогоріч, подібного немає. Єдині, про кого "подбали" сучасні українські законодавці, це бездітні інваліди I–III груп! При цьому в проекті не йдеться навіть близько про те, щоб зробити репродуктивні технології безкоштовними. А вартість останніх – далеко не копійчана. Так, за різними й узагальненими даними, вартість однієї спроби штучного запліднення в Україні сягає 1 тис. 200 доларів, а їх може бути кілька. У результаті за народження здорового "малюка з пробірки" українцям доводиться заплатити близько 4 тис. доларів. Звідки взяти такі гроші молодій сім’ї, якщо середня зарплата по Україні не перевищує 3 тис. гривень?

Покажіть мені нормальну жінку, яка не хоче мати дитину!?

Щоправда, у той час, поки на парламентському рівні в цьому питанні шукають політичні дивіденди, про своє говорить медична спільнота. На жаль, їхні дані дуже сумні. Так, лікарі вважають, що в світі на безплідність страждають близько 14% подружніх пар – 50–80 мільйонів людей, причому ця цифра зростає приблизно на два мільйони щорічно. На Закарпатті, за даними Центру планування сім’ї, ситуація теж невесела: нині офіційно в області зареєстровані близько 1300 неплідних пар, але ця цифра – тільки верхівка айсбергу. "Скільки таких родин, які навіть не звертаються, – розповідає керівник Закарпатського обласного Центру планування сім’ї Оксана ЧОБЕЙ. – І навіть попри те, що на Закарпатті нині народжуваність перевищує смертність (і за цим показником ми лідери в Україні), нам доводиться говорити про проблему непліддя". За словами керівника Центру, держава не мала б запроваджувати такий податок, поки в країні немає страхової медицини, поки не забезпечена державна допомога бездітним родинам на запліднення тощо. "Як на мене, запровадження подібного податку – це повний нонсенс! Покажіть мені нормальну жінку, яка не хоче мати дитину! Це одиниці, або ж хіба що хворі на алкоголізм чи щось подібне. Навпаки, нині для багатьох жінок є трагедією те, що вони не можуть завагітніти, виносити чи народити малятко. Так за це ще й карати? Повний нонсенс!"

Певна річ, не можна тільки огульно говорити про ідею, бо ж, напевно, ті, хто її розробляв, користувалися й якимись своїми аргументами. "Закарпатці" вдалося почути й іншу точку зору. Так, ужгородський соціолог Віктор СТАНКО просить замислитися над іншою стороною медалі: "Я гадаю, що розробники законопроекту в даному випадку користувалися тими мотивами, що чим далі, тим більше родин не хочуть мати дітей, прагнуть жити у своє задоволення. Тобто керуються свого роду егоїстичними мотивами. І такі тенденції відомі у всьому світі. Напевно, запровадженням податку на бездітність законотворці хочуть вплинути на свідомість саме таких пар".

Наталя ПЕТЕРВАРІ, "Закарпатська правда"

 

19 березня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів