Граблі під назвою МММ, або Чому люди знову масово несуть туди гроші?

Історія нас не вчить нічому. У 1994-му мільйони людей із колишніх республік СРСР залишилися з дулею в кишені після краху МММ. Пройшло 17 років – і в МММ-2011 знову мільйони вкладників. Пошесть дійшла і до Закарпаття: на вулицях поступово почали з’являтися білборди, а в Інтернеті – агітатори

 

Хто "ведеться" на старі-нові обіцянки, що собою являє це "new-МММ" і чи бувають взагалі "халявні гроші" – у спеціальному розслідуванні "Закарпатки".

Навіть якщо МММ – "ідеальний соціальний проект", його майбутнє все одно сумне…

"Як найлегше відібрати у людей кровно зароблені?" Це питання головне для афериста. Найпоширеніша відповідь – "Пообіцяйте їм мрію". У 2011-му вийшов художній фільм про МММ. Картина хороша, але ідеологам треба руки повідривати, адже за задумом авторів Мавроді вийшов таким собі Робін Гудом, дітище якого прикрили у 1994 році спецслужби. Складається враження, що комусь дуже потрібно було озвучити подібну думку, адже тоді й почав розкручуватися МММ №2.

"У більшості людей, особливо тих, котрі бачать сенс життя в матеріальному збагаченні, одна із на-в’язливих ідей – отримати легкий прибуток. – ділиться думками психолог Олег Боровський. – Інша верства населення, яка вірить у казку, – пенсіонери та працівники нижчої ланки.

Підприємці та успішні люди швидше самі стануть зачинателями якоїсь піраміди, адже знають, що гроші треба заробити власними зусиллями, навіть якщо це не зовсім легально чи етично".

Психолог слушно стверджує, що коли нам важко, коли наступають непрості часи – дуже хочеться повірити у щось або в когось, у месію, який би вивів із незгод. Саме тому на тлі беззаконня та відчаю початку 90-х з’явився Сергій Мавроді з його пірамідою. Вона завалилася, хоча виглядала, як вавилонська вежа – міцна й велична. Тепер же Мавроді намагається знову втілити власну ідею-фікс, спекулюючи на відголосках світової кризи та загальному зубожінні пострадянських людей. Він підкреслює: мета МММ – збагачення вкладників та глобальна зміна фінансової системи світу. За гаслом виходить, що Мавроді – сплав Діда Мороза із економічним фюрером…

Які ж його виправдання щодо краху в 90-х? Мовляв, російська влада та ФСБ побоялися, що МММ буде основним фінансовим гравцем і Мавроді стане ледь не диктатором. Дивна думка. До того ж, за логікою, якщо це такий успішний, але "невигідний владі проект" – спецслужби знайдуть вихід, аби знову довести МММ до краху! Тобто будь МММ аферою або геніальним соціальним проектом – все одно у нього (і в його вкладників) сумнівне майбутнє…

Тепер все по-іншому – у Інтернеті легше обходити закон…

Мавроді каже (на офіційному сайті), що тепер все по-іншому. Колись гроші йшли у його центральний офіс, і влада легко їх відібрала. А тепер проект крутиться в Інтернет-мережі й кошти надходять на тисячі рахунків.

Може, логіка в такому підході і є, але при цьому виникає низка питань. Бо ж чому "сиплються" всі піраміди та навіть банки? Люди в паніці (через певні "подразники") масово починають забирати свої кошти. Так сталося з МММ у 1994 році. На Мавроді влаштували полювання, арештували, й віра людей у те, що йому дозволять діяти далі, пропала. Те ж трапилося і тепер, у 2012-му, коли Мавроді арештували за несплачені адміністративні штрафи: почався масовий відтік грошей з проекту. Помічники "комбінатора" мусили припинити на день видавати кошти, годуючи людей твердженням, що до Мавроді прискіпуються ще за "кримінал" 17-річної давності. Але 9 квітня сходить строк давності справи, заведеної на нього. Тож опісля "геніальному економісту" нічого не загрожуватиме.

Єдиний вагомий аргумент у нових організаторів МММ – в Інтернеті легше обходити закон. Справді, як зазначає юрист Богдан Михалків, у нашому (як і російському) законодавстві немає чітко визначених пунктів щодо фінансових пірамід. Окремі застереження щодо таких аферистів існують на Заході (там держава вимагає певні гарантії від "будівничих"). Втім МММ-2011 навіть не існує у правовому полі. В просторі ж Інтернету взагалі майже неможливо якось контролювати людей, які навіть не зареєстровані як громадська чи благодійна організація! Це просто така собі община, як кілька друзів у "Вконтакте", котрі обмінюються коштами…"

Дійсно, на офіційному сайті МММ-2011 в Україні чорним по білому цинічно зазначено: "В МММ-2011 нет ни гарантий, ни обещаний – ни юридических, ни каких-либо ещё, что лишь повышает уровень ее прозрачности и эффективности". Гарантій дійсно ніяких. А ось обіцянок – хоч відбавляй.

Як воно працює?

Як же діє МММ-2011? За різними оцінками, в проекті зареєстровано від 15 до 25 млн. людей, переважно з пострадянського простору. Вони вносять певні суми на вказані рахунки. Називають це "каса взаємодопомоги". Пірамідальна суть МММ тепер помітна краще: ви вносите кошти на загальні рахунки групки людей (десятка). У кожної групи є керівник, котрий щодня здає звіти вищому начальству про те, скільки грошей прийшло та скільки людей захотіло свої кошти назад. "Десятників" контролюють "сотники", "сотників" – "тисячники" і так далі.

Цікаво, що вносите на рахунки ви реальні гроші, а вони конвертуються у віртуальні "мавро". Оці "маврики" ніби ростуть у ціні не по днях, а по годинах. Але щодо процентів, то там, як у банках, є свої нюанси: аби отримувати справді великі відсотки, слід вкладати немалі суми й тримати їх бодай кілька місяців. Є різні види рахунків та депозитів – у кожного своя специфіка. Крім того, забрати свої гривні чи доляри ви не зможете: треба контактувати з вашим "десятником" і просити його. А той вже конвертує "мавро" з рахунка вашої десятки, або посилає запит і зичить у інших десятках. Ніби й простенька система. Але що буде, коли тисячники (вище начальство, у ЯКИХ НА РАХУНКАХ ОСІЛИ РЕАЛЬНІ ГРОШІ, а не міфічне "мавро"), в один прекрасний день пропадуть чи сядуть за грати?

"Прибутковість "мавро" ілюзорно створюється лише завдяки грошам нових вкладників

Чому ця схема досі працює? Економісти стверджують, що через кілька причин. Перша – МММ не виплачує традиційно проценти. Лише "за бажанням учасника конвертує наявне у нього "мавро" у тверду валюту за наявним курсом. Спрацьовує людська жадібність: чекаємо, аби отримати побільший курс – він же постійно росте, за словами Мавроді!

Курс же у примітивній піраміді, яка нічого не виробляє, ні у що не вкладає і не грає на біржі, номінально росте лише коли у неї вливаються нові члени! Тобто Вася вклав 500 грн. вчора: цього вистачить, аби віддати гроші Петі, котрий вклав місяць тому і захотів їх назад. А якщо Вася захоче через кілька місяців прибутки (не раніше – адже тоді навару взагалі ніякого) – отримає з грошей якогось Івана, який вкладеться за день чи два до бажання Васі. Третя хитрість: спершу гроші з процентами повертають усім, аби довести – схема діє. Тоді довірливий люд вкладає ще більші суми. Перший МММ протримався майже 2 роки. Скільки встоїть новий проект?

У такій схемі поки що крутяться кілька десятків мільйонів громадян та кілька мільярдів доларів. Щодо України, то справа не йде так добре, як би цього хотілося організаторам. Тому й почали бомбардувати рекламою на білбордах, сіті-лайтах і навіть у поїздах. На Закарпатті ж, яке традиційно з недовірою ставиться до більшості новомодних пошестей, зареєстровано, за словами керівника обласного "МММ" (студента, до речі!) близько 200 людей. До речі, в інтерв’ю одному з обласних сайтів "керівник" не зміг навіть приблизно роз’яснити схему роботи програми…

І ще одне. Щодо безкарності, то як і в Росії, Антимонопольний комітет України (після офіційного запиту від нашої газети) зазначив: "З метою захисту пересічних громадян від шахрайства, комітет намагається з’ясувати особу, що причетна до виготовлення та розміщення реклами фінансової піраміди МММ-2011. На даний момент всі власники рекламних площ відмовляються від причетності до реклами фінансової піраміди МММ-2011, й досі не відомі особи, відповідальні за розповсюдження небезпечної реклами". На Закарпатті таких реклам близько 20. Тож антимонопольники перевірятимуть і їх.

Роман ТИМЧИШИН, "Закарпатська правда"

 

09 квітня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів