Очистити Ужгород зможуть лише ...іноземці?

Обласний центр Закарпаття потребує нової техніки, свідомості громадян та інвестицій, щоб нарешті навести лад зі сміттям.

 

В обласному центрі Закарпаття розцвіли сакури, а це означає, що в Ужгород приїде не одна тисяча туристів, аби помилуватися "японським дивом". Та крім квітучих дерев, гості оцінять і сміття навколо. Про забрудненість Ужгорода говорять із року в рік усі – від двірника до мера. Та віз і досі там. Цього тижня знову з’явився шанс щось змінити – австрійці таки хочуть працювати на нашому "сміттєвому ринку". Ось тільки чи прийме Ужгород пропозицію? Чи сакури й далі цвістимуть на тлі розкиданих пластикових пляшок та паперу?

Чому Ужгород настільки брудний?

Міська влада своїми силами виправити ситуацію зі сміттям не в змозі. Чому? Заступник Ужгородського міського голови з комунальних питань Віталій СЕМАЛЬ назвав "Закарпатці" кілька причин.

По-перше, з його слів, лише 60% ужгородців платять за вивіз відходів. Таким чином, бюджет недоотримує щомісяця півмільйона гривень. І зробити щось зі злісними боржниками мерія не в змозі (навіщо тоді існують юристи, адмінкодекс і подібне – питання. – Авт.). По-друге, в Ужгороді бракує техніки для вивезення сміття, а та, що є, – вже застаріла.

"Місто лише на 60% укомплектоване спецтехнікою. Не вистачає сміттєвозів, пилососів", – зазначив заступник мера. – Ми знаємо, скільки грошей треба на сучасні машини, але нині такої суми в бюджеті нема". Третя причина – мала кількість двірників. "Щоб прибирати Ужгород, треба 120 чоловік, а є всього 60, – каже В. Семаль. – Причому переважна більшість із них – роми, які не надто добросовісно ставляться до роботи. Інші люди просто не хочуть цим займатися, хоча платня – 1700 гривень".

Дається взнаки й відсутність урн та контейнерів, причому йдеться про звичайні, а не для роздільного сортування сміття, як, скажімо, в Мукачеві.

Останні дві проблеми невдовзі мають вирішити. "Зараз управління архітектури розробляє й затверджує єдиний взірець урни для центральної частини міста та його околиць. Ці урни скоро встановлять. Закуповують і контейнери для сортування ТПВ", – каже В. Семаль.

Але існує ще інша глобальна проблема – куди те сміття вивозити? Цього тижня міський голова та його вищезгаданий заступник зібрали журналістів і повезли в Барвінок на міське звалище, аби продемонст-рувати його нинішній стан. 60% полігону, а саме 7 га землі, вже рекультивували – штучно відновили родючість ґрунтів та рослинний покрив. Закінчили роботу і по відведенню газів із сміттєвого полігону. Скільки грошей на це витратили – В. Семаль "не знає", мовляв, проект ще не завершений (дивна позиція – як це чиновник не знає, скільки вкладено грошей? Якщо всім іншим це відомо? Цікаво, як тоді він контролює питання і нащо такий службовець? – Авт.). Причому, як добре відомо, рекультивували це звалище не за міські кошти, а за обласні. І, виявляється, його можна експлуатувати ще всього 2 роки. А що далі? Куди подіти сміття потім – теж питання поки що відкрите.

Чи скористається місто "австрійським" шансом?

То ж як вирішити всі проблеми, якщо грошей на них нема? В Ужгороді кажуть: слід залучити інвестора, який знає, як на смітті заробити. Так, як говорить В.Семаль, є охочі будувати в нас сміттєпереробний завод. Проте, виявляється, в Ужгороді для нього …мало сміття! "Треба, щоб місто продукувало 800 куб. м відходів на день, – повідомив заступник мера. – Робимо розрахунки з двома підприємствами. Цілком можливо, що будемо використовувати сміття Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського та частини Берегівського районів, щоб мати відповідну кількість сировини".

Попри це, інший претендент на "золоте" ужгородське сміття уже стукає в двері – "АВЕ-груп" з Австрії. Ця фірма працює в Німеччині, Чехії, Угорщині, Румунії, Молдові, Словаччині й Україні (в Мукачеві та Виноградові). Як розповів міський голова Віктор ПОГОРЄЛОВ, цього тижня він зустрівся із керівником "АВЕ-груп" Гельмутом Бургером та директором "АВЕ Умвельт Україна" Єнсом Вітенбергом. Мер розповів, що іноземці провели комплексний аналіз ситуації з поводженням із ТПВ в Ужгороді й із четвертого кварталу цього року готові розпочати свою діяльність у місті, а згодом і в районі. "Кажуть, що інвестори вже замовили для обласного центру спецтехніку та контейнери, – зізнався міський голова. – Скоро вони почнуть працювати, і тоді проблем зі сміттям не буде". До речі, ситуацію з вивезенням відходів в Ужгороді В. Погорєлов оцінив на "задовільно".

Усе б нічого, але при цьому чомусь ніхто не говорить про те, що "АВЕ" хоче тільки сортувати й вивозити. Але куди? Якщо й досі немає переробного заводу. Тож фактично з приходом австрійців проблема кардинально не вирішиться – вивозити й ми могли б, та якраз питання в тому, що полігон у Барвінку переповнений. Тому справу треба вирішувати кардинально – з переробкою. Інакше... Інакше сакури й далі ростимуть біля пластикових пляшок та паперу…

Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"

 

30 квітня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів