Закарпаття "нарізали": інтрига зберігається?

Минулого тижня Центральна виборча комісія оприлюднила затверджені межі виборчих округів. Закарпаття традиційно матиме шість – з більш-менш рівною кількістю виборців. І хоча ще лише фактично вчора відбувся розподіл, кандидати-мажоритарники від різних політичних сил уже вимальовуються. Попри це, кожна з політсил має свій погляд на "нарізку": комусь вона здається невигідною, для когось – трамплін для випробування сил.

 

Як "понарізали"

Отже, "нарізка" відбулася. Закарпаття традиційно має шість округів – з 68 по 73. Перший, кажуть політологи, і найважчий (про це нижче) – з центром у місті Ужгороді, до нього приєднаний район та місто Чоп. №69 має центр у Мукачеві, до нього ж належать частини Мукачівського, Іршавського та Берегівського районів. №70 має центром Сваляву, до нього ж приєднані район, частина Мукачівщини, Великоберезнянщина, Перечинщина, Воловеччина та Міжгірщина. №71 має "столицею" Хуст, навколишній район, частково Іршавський і Тячівський. №72 має у своєму підпорядкуванні Тячів, частину Тячівського та Рахівського районів. Одномандатний виборчий округ №73 розмістився навколо Виноградова і включає в себе, крім райцентру, місто Берегово, частину Берегівського, Іршавського та Виноградівський район.

Парламентські вибори будуть… оригінальними!

Власне кажучи, навколо нарізки й точиться нині чимало розмов. У понеділок у прес-центрі "Закарпаття" навіть відбулася прес-конференція з цього приводу. Почав її соціолог Федір Шандор, який одразу заявив: соціологи вже проаналізували округи й дійшли висновків, що розподіл … дуже дивний! Округи, зі слів Ф. Шандора, сформовані таким чином, що досі ніхто достеменно не знає, яким принципом керувалися люди, котрі "нарізали" і затверджували саме ці межі. Один із основних недоліків, мовляв, "пошматовані" на дві, а то й три частини райони (Хоча чого дивуватися? Добре знаємо, що окремим частинам окремих же районів ближче до чужого райцентру, ніж до "рідного". – Авт.). Так, як каже соціолог, згідно з розподілом, Мукачівський район у підсумку матиме двох народних депутатів, у той час як Іршавський – трьох.

Обурює соціологів і те, що ЦВК цього року матиме дуже багато повноважень. Інша проблема – відсутність угорського округу, розмитість угорськомовного населення (Знову ж таки: говоримо про повагу до нацменшин чи про чітку позицію держави щодо недопущення сепаратистських настроїв? – питали журналісти. – Авт.).

Загалом, Ф. Шандор каже, соціологи так і не розуміють, кому був вигідний такий розподіл: "Коли дивимося на округ 69, від якого відділили чинадіївську зону, то в мене виникає питання, хто реально управляє навіть у політичній площині тут, на Закарпатті: така "нарізка" не підходить ні угорцям, ні регіоналам, ні єдиноцентристам, – зазначив соціолог. – Це або бардак, або якісь незрозумілі позиції".

З огляду на такий розподіл, припускають соціологи, виникатиме низка проблем під час виборів. "Саме такий поділ округів, у першу чергу, викликатиме запізнення звітності при підрахунку голосів, а також призведе до здорожчання виборів, враховуючи транспортні затрати, доставку виборців тощо", – сказав Ф. Шандор і додав: "…парламентські вибори в Україні будуть хоча й оригінальними, та брудними".

Кому – добре, кому – погано

Власне подаємо цитати інших учасників прес-конференції. Валерій Лунченко, депутат Закарпатської обласної ради від "Фронту змін", так само, як і соціологи, вважає, що вибори будуть "оригінальними", а ще – "…до нас повертаються часи кучмізму". "Як нарізалися округи? Робили соціологічні опитування й, ураховуючи рейтинг того чи іншого кандидата, відповідно "нарізали" округ. Тому ми бачимо відмінність від виборів 2002 року". В. Лунченко нарікає, що при розподілі округів не була врахована жодна з пропозицій опозиційних партій. При цьому "фронтовик" упевнений, що на Закарпатті переможуть і кандидати від об’єднаної опозиції: "Ми готувалися до виборів і будемо йти до людей незалежно від того, як нарізаний округ".

Володимир Чубірко, депутат Закарпатської обласної ради від "Єдиного Центру", вважає, що "…депутатів уже, швидше за все, вибрали, тепер лишилося їх тільки провести через вибори". "Напевно, компактніше виглядало б, якби Мукачево та Мукачівський район були разом, логічно було б мати окремий угорський округ, який би мав свого представника. Бо з огляду на такий розподіл, як працювати депутату, який представлятиме 5 районів? Як об’єднувати їх? Ми маємо розуміти, що обираємо представників громади, а не парламентську більшість. Але, попри все, сподіваюся, що закарпатці виберуть достойних", – додав депутат.

Василь Брензович, голова обласної організації партії КМКС, каже: "Ми просили, щоб був "угорський" округ, як у 1998 та 2002 роках, аби угорці були об’єднані. Сталося навпаки – у жодному окрузі угорців немає навіть третини. Це було зроблено непрофесійно і свідчить про те, що наші закарпатські нюанси з Києва не видно".

Оскільки на прес-конференцію запросили чомусь усіх, окрім Партії регіонів, "Закарпатка" вирішила звернутися й до останніх, аби почути їхню позицію щодо розподілу округів.

Так, депутат Закарпатської обласної ради від Партії регіонів Іван Бушко вважає, що великих проблем у питанні розподілу округів не бачить. "Географічно, логістично округи розташовані, розподілені більш-менш логічно. Те, що окремі політичні сили говорять про неправильний розподіл – можна зрозуміти: напевно, він їм просто невигідний. Але ж і догодити всім, напевно, неможливо. Як визначила Центральна виборча комісія, такі округи є, і за такими округами нам потрібно працювати".

Також І. Бушко висловив свою позицію щодо "закидів" закарпатських політиків і соціологів про ігнорування інтересів угорської громади краю. "Попередньо, наскільки мені відомо, є домовленість, що представник угорської громади буде включений до прохідного списку Партії регіонів, бо така велика національна меншина, як угорці, має право мати свого представника в українському парламенті. Це європейська практика".

Деякі думки з приводу на закінчення

Власне кажучи, після прес-конференції у більшості журналістів навіть не виникло сумнівів, хто і для чого її організовував, – оскільки провладної партії не було, то й метою, напевно, було облаяти владу, виставити її в негативному ракурсі.

З усього ж сказаного можна вивести кілька акцентів (чи висновків?).

Перший. Наприкінці прес-конференції (і чи не найлогічнішою з усього сказаного) прозвучала фраза, висловлена єдиноцентристом: "Ті, хто ділив округи, знали, що роблять".

Другий: скільки б не говорили про вплив родини з Мукачева на процеси в стольному граді, з розподілу округів випливає, що аж такого впливу немає – бо ж хіба тоді роз’єднали б Мукачівський район на окремі частини?

Ще один висновок, що випливає з прес-конференції та з огляду на ситуацію: очевидно, що принаймні по кількох округах вибори вже виграні конкретними особами. Так, можна говорити, що в Тячеві, напевно, переможе Михайло Шелевер, адже в районі він має неабиякий авторитет, та й на попередніх виборах показав результат – три депутати до облради від правлячої партії, перемога цієї ж політсили. Так само ймовірно, що Свалявщина віддасть свої голоси за Михайла Ланьо. І тут теж цілком логічною видається перевага – мером Сваляви є рідний брат кандидата, який має добре реноме в очолюваному місті. А всім відомо, що закарпатці звикли довіряти прізвищам, які добре знають і поважають.

У принципі, по решті округів зберігається інтрига, хоча так само можна припустити, що не мало б виникнути проблем у кандидата від Партії регіонів у Виноградові Івана Бушка, бо ж це його рідне місто. Але, зрештою, час розкладе всі крапки над "і". Нам же, простим закарпатцям, найважливіше, що майже всі вихідці з рідного краю добре захищали його інте¬реси на рівні Києва, і, сподіватимемося, так буде і в майбутньому.

Наталія Петерварі, "Закарпатська правда"

 

13 травня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів