Де і як влітку оздоровити дитину?
Традиційний щорічний головний біль для батьків школярів – куди влітку подіти дитину? Як допомогти їй добре відпочити й набратися сил на новий навчальний рік? Ще добре, коли є в селі дідусі-бабусі, де можна безтурботно цілими днями ганяти м’яча, пити домашнє молоко. А що робити тим міським діт-лахам, котрим "світить" одна перспектива – спека, асфальт, чотири стіни й комп’ютер? Про те, які влітку працюватимуть на Закарпатті санаторії й табори відпочинку, куди можна відправити дитину, аби вона якісно провела дозвілля?
Власне у четвер відбулася селекторна нарада за участі міністерств України та всіх її регіонів щодо готовності до літнього оздоровлення школярів. На засіданні урядовці говорили про те, хто і скільки коштів виділив для відпочинку дітей влітку, хто й як підготувався до кампанії, багатьох сварили, вказували на негативи. Найбільше претензій до санітарного стану таборів по Україні – частина без гарячої води, 30% без належного каналізування (інформація для батьків – перевіряйте! – Авт.). Це загрожує здоров’ю, уже маємо перший негатив у Обухові – там зафіксовано серед дітей спалах кишкової інфекції.
Діток цьогоріч на Закарпатті оздоровлять більше
Як розповів "Закарпатці" заступник голови Закарпатської ОДА Іван КАЧУР, у Закарпатській області цього року роблять ставку на якість літнього відпочинку та оздоровлення. "Але "якість" не означає "за рахунок меншої кількості", – каже Іван Іванович. – Навпаки, згідно з розпорядженням керівника області Олександра Ледиди, показник оздоровлення діток не має бути нижчим за 55 відсотків. За нашими підрахунками і з огляду на наявні фінансові ресурси (25 млн. грн., торік було менше на кілька мільйонів), заплановано охопити оздоровчими та відпочинковими послугами 84,9 тис. дітей області віком 7–16 років, що становить 56,7 відсотка від їх загальної чисельності (149 668)".
Загалом цьогоріч на Закарпатті протягом літнього оздоровчого періоду працюватимуть 574 дитячі заклади оздоровлення та відпочинку, і це на п’ять більше, ніж торік. "За кошти обласного бюджету будемо оздоровлювати 2,3 тис. дітей із пільгових категорій, за кошти Фонду соцстраху – 3,9 тис. дітей, – додав І. Качур. – Згідно з указом Президента України, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та діти, які постраждали від чорнобильської катастрофи, будуть оздоровлені на 100 відсотків. Так само на контролі відпочинок та оздоровлення школярів із багатодітних та малозабезпечених родин. І, безумовно, особливу увагу приділяємо дітям-інвалідам".
Традиційно долучаються до літнього відпочинку школярів благодійні, релігійні організації, зокрема угорські реформатські громади, а також спонсори (цьогоріч, згідно з оперативними даними, буде залучено 5 млн. грн.).
Міг би бути відсоток охоп-лення діток відпочинком і більшим, якби приєдналися до кампанії й приватні підприємства Закарпаття. "Ми вітали б, якщо б допомогли своїм працівникам оздоровити школярів такі потужні підприємства краю, як, приміром, "Єврокар" чи "Фішер", Перечинський лісохімкомбінат чи "Гроклін-Карпати". Коли б вони приєдналися співфінансуванням до наших ініціатив, до бажань батьків, це мало б тільки позитивний резонанс в області", – додав заступник голови ОДА.
Чимало закарпатських школярів, зі слів Івана Качура, поїдуть цьогоріч і на узбережжя Чорного та Азовського морів – в основному це діти з уразливих верств населення, а також обдаровані школярі.
Щодо готовності літніх оздоровчих таборів та санаторіїв, то, зі слів І. Качура, уже за тиждень до початку літньої оздоровчої кампанії у Закарпатській області готові приймати школярів 85-100 відсотків таборів із денним перебуванням, стаціонарів – 80-90%, і це хороший показник порівняно з готовністю по Україні.
Попри це, традиційно в області є аутсайдери. Щоправда, якщо досі постійно мав проблеми в цьому контексті обласний центр, то зараз чомусь катастрофічна ситуація виникла у Мукачеві: згідно з офіційними даними міської ради, у місті над Латорицею готовий приймати школярів на оздоровлення аж… 1 цілодобовий табір відпочинку, а роботу пришкільних таборів взагалі місто не запланувало! Тож куди подітися мукачівським дітям – питання складне…
Відпочинок активний і цікавий
"У принципі, жити на Закарпатті – це вже оздоровлюватися, бо, як би там не було, але у нас порівняно екологічно чистий регіон, зелений, багатий, попри все, на культурно-архітектурні цінності, прекрасні можливості для історично-пізнавальних екскурсій тощо, – коментує заступник голови ОДА Іван Качур. – З огляду на це, пріоритетом для літнього відпочинку школярів є не так оздоровлення, як насичене, цікаве, пізнавальне дозвілля. І це не просто слова – я назву конкретні приклади проведеної роботи: упродовж двох років влада будує по всій області спортивні майданчики. Облаштовуємо їх географічно так, аби під час літнього оздоровлення зручно збирати дітей, організовувати змагання тощо. Зараз закупили й вручаємо 36 школам краю (всі райони, всі міста) комплекти спортивного інвентарю, в кожен з яких входить тенісний стіл, шведська стінка, канат, волейбольна сітка, баскетбольні, футбольні, волейбольні м’ячі, гімнастичні мати й лави. Це обладнання вже на початку наступного тижня надійде до шкіл і діти зможуть його використовувати під час літнього відпочинку".
Попри це, каже Іван Іванович, оскільки Закарпаття – багатонаціональний туристично-рекреаційний край, наповнений природними багатствами, давньою історією, спортивними та культурними традиціями, то дітей максимально залучатимуть до участі в різноманітних спортивних заходах, організовуватимуть їхнє дозвілля на фестивалях тощо. Також принаймні один раз на тиждень юних відпочивальників вивозитимуть на екскурсії – в області є чимало замків, визначних культурних чи просто цікавих природних місць, які варто побачити, ознайомитися з самобутньою історією нашого краю. "Повірте мені, більшість дітей Великоберезнянщини не знає, де розташована Долина нарцисів, а діти з Виноградівщини погано уявляють, де розташована Лінія Арпада: показати їм ці унікальні речі, розказати історію – це вже велика справа", – коментує Іван Качур.
Контроль за станом здоров’я і… кором
Звітують про готовність і закарпатські медики – відповідні наради проведені, накази розіслані, на найпроблемніших питаннях акцентували. З таких на сьогодні, як розповіла "Закарпатці" заступник начальника обласного управління охорони здоров’я з питань материнства й дитинства Тетяна МІЦЬО, на особливому контролі стоїть кір, який досі все ще "гуляє" регіоном. З цього приводу лікарів по районах та тих, хто працюватиме в шкільних таборах, додатково проінструктували. Забезпечили усі табори мінімальними комплектами медикаментів. Попри підготовку до кампанії, значна робота, зі слів Т. Міцьо, триватиме і під час її проведення: приміром, спеціалісти управління проводитимуть раптові медичні обстеження працівників закладів оздоровлення та відпочинку, оглядатимуть діток із залученням профільних спеціалістів тощо. Загалом, зі слів заступниці управління, у двох обласних оздоровчих санаторних закладах – це "Човен" та "Малятко" – планують оздоровити за літо до півтори тисячі діток.
Санепідеміологи також звітують: порушення якщо й виявлені, то незначні, усунути їх до 1 червня цілком реально. Але на попередньому контролі не зупиняться – разом зі спеціалістами інших служб проводитимуть комісійні перевірки і під час усієї літньої кампанії.
Наталія ПЕТЕРВАРІ, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів