На Закарпатті правоохоронці ..."пресують" бізнес?
Закарпатський бізнес не може розвиватися через… правоохоронні органи. Останнім часом кількість перевірок підприємців збільшується, через що місцеві бізнесмени починають бити на сполох. Навіть не так – кричати на весь голос. Дійшло до того, що один із найбільших платників податків краю – завод "Єврокар" – через постійні перевірки збирається згортати свою діяльність у нашому краї. Словом, стосунки бізнесменів та правоохоронців зайшли у глухий кут…
Цього тижня в стінах облдержадміністрації пролунала резонансна заява: завод "Єврокар" збирається припинити виробництво автомобілів на Закарпатті. Принаймні таке рішення можуть прийняти акціонери товариства. Про це повідомив генеральний директор ПрАТ "Єврокар" Олексій Ягічев. У великому залі в ОДА на спеціальній нараді, присвяченій цій темі, він заявив, що останнім часом керівництво заводу не може спокійно працювати в зв’язку з постійними перевірками правоохоронців. Через численні кримінальні справи за неперевіреними фактами, як-от контрабанда 10 авто "Фольксваген", виробництво компанії в регіоні зменшилося на 30%.
Це спричинило збитки і скоротило надходження в обласний бюджет і в прибуток компанії. "Ці справи вивчали, але винних так і не знайшли", – заявив директор. У зв’язку з цим акціонери компанії готові до радикальних заходів – припинення діяльності "Єврокару" на Закарпатті.
Про те, що стосунки бізнесу та правоохоронних органів зайшли в глухий кут, свідчить чимало фактів. Зокрема власник фермерського господарства "Озеро" на Виноградівщині Василь Довжанин вирощує помідори та перець уже 10 років. І зізнається, що через правоохоронні органи натерпівся чимало. Одне тільки "цільове використання землі" перевіряли декілька раз. А ось директор Рахівського деревообробного підприємства Ірина Мацапура стверджує, що правоохоронці її "штурмують" навіть за те, що не виявили на фірмі жодного злочину. "То хіба я правоохоронний орган, щоб займатися цим?" – дивується директор. Страждають підприємці і в обласному центрі. Як повідомляє керівник Закарпатського регіонального відділення Української спілки приватних підприємців Маргарита Мощак, минулого року тільки її бізнес правоохоронці перевіряли 32 рази. "Ми не вороги своєї держави, – прокоментувала вона. – Але розмовляємо з органами державної влади останнім часом лише мовою суддів".
І така ситуація практично в усій країні. Тому проблему тепер вирішують на державному рівні. Президент Віктор Янукович на останній нараді вирішив розібратися, чому бізнес страждає від правоохоронців і дав слушні вказівки в регіони. Провели відповідне засідання і в нашій області за участі керівників краю та головних правоохоронців. До речі, голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида виступив на стороні підприємців. "Часто буваю у районах області і чую про подібні проблеми. До прикладу, фермери та приватні землевласники єдині в думці, що надто часті перевірки заважають робочому процесу. Ми всі маємо розуміти, що подібний тиск із боку правоохоронних органів б’є по іміджу країни в цілому. Від бізнесу багато чого залежить: це і робочі місця, і податки, тому необґрунтовані перевірки – неприпустимі". І додав: "Сьогодні експерти інвестиційному клімату Закарпаття ставлять оцінку 4… із 10. Якщо обласний бізнес розвиватиметься у такому ж напрямку, нам годі чекати додаткових капіталовкладень, а, відповідно, й успішного розвитку". Крім того, О. Ледида зазначив, що від перевірок потерпають також органи місцевого самоврядування. "Тільки до мене доходять десятки запитів від прокуратури щодо надання певної інформації, хоча всі вони автоматично прибувають в правоохоронні органи, – розповів голова ОДА. – Оця вся робота забирає чимало часу та бюджетних коштів".
Які ж аргументи у ревізорів? Присутні на нараді представники правоохоронних та контролюючих органів запевнили, що жодних безпідставних перевірок не проводять і працюють у межах чинного законодавства. Проте пообіцяли губернатору делікатніше ставитися до таких питань. Зокрема голова Державної податкової служби у Закарпатській області Василь Іванчо заявив, що цього року перевірок і так менше, ніж раніше. Порівняно з 2009-м кількість перевірок скоротилася у 4 рази. Те саме стверджував і головний прокурор області Анатолій Петруня. За його словами, в його відомстві створять підрозділ по захисту прав підприємств, як у Росії, що полегшить життя закарпатським бізнесменам. А ще з 19 листопада вступить у силу новий Кримінально-процесуальний кодекс, який значно краще регулює відносини бізнесмена-правоохоронця. Що стосується міліції, то її очільник, генерал Віктор Русин взагалі вибачився перед усіма присутніми на нараді підприємцями та заявив, що за всіма вищезгаданими перевірками проведе додаткове слідство і притягне винних міліціонерів до відповідальності. Проте чи надовго вистачить таких заходів?..
Як би не було, але керівник краю О. Ледида наприкінці зустрічі з підприємцями та правоохоронцями висловив побажання: контролюючі органи повинні зменшити перевірки бізнесу та органів самоврядування. "Бізнес має заробляти гроші, а не думати, як налагодити стосунки з правоохоронцями. Без підприємців ми державу не витягнемо", – запевнив він. Чи послухають його генерали міліції та прокурори – покаже час. Відомо лише одне: бізнесменів перевірятимуть не так посилено, як раніше. Адже за цим тепер пильно слідкуватимуть зверху…
Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів