Не забувайте: 2 липня стартує вступна кампанія до вузів
Обираючи вуз, обов’язково зверніть увагу, чи в порядку документи навчального закладу
Якісну вищу освіту можна здобути й на Закарпатті, не варто їхати до інших областей і витрачати зайві гроші. У цьому минулого тижня під час прес-конференції переконували журналістів закарпатські освітяни та представники вузів. Вони розповіли про особливості вишів, а також про нюанси цієї вступної кампанії, яка стартує вже 2 липня.
Отже, на прес-конференції завідувач сектора вищої освіти і науки управління освіти і науки облдержадміністрації Василь Телеп закликав абітурієнтів не виїжджати за межі області, а навчатися тут: "Я не розумію тих батьків, які планують вступ дитини у вузи Києва, Львова, Харкова. Хочу відповідально заявити, що якісну вищу освіту можна здобути тут, на Закарпатті. І потреби їхати за межі області нема. Звісно, якщо йдеться про спеціальності, які не представлені у наших закладах, тоді зрозуміло. А коли є пропозиції, які дублюються у нас, тоді змісту їхати немає".
Чиновник порадив батькам допомогти дітям із вибором професії. Зрозуміло, що навчатися за напрямком "міжнародні відносини" престижно. Звучить. Але варто задуматись: якщо ви мешкаєте в селі й не пла-нуєте переїжджати до міста, то з такою спеціальністю буде важко знайти роботу. Можливо і справді варто обирати професію, яка забезпечить роботою? Попри це, зазначив Василь Телеп, обов’язково батькам та абітурієнтам слід звертати увагу на ліцензію вузу, який обрали. Особливо це стосується приватних вишів. Бо якщо вуз не має ліцензії, але здійснює набір, то це може завершитися погано: буде проблемно закінчити навчання й отримати диплом.
Допустити до іспитів чи не допустити?
Держслужбовець також розповів, що сьогодні на Закарпатті працюють шість закладів 3-4 рівня акредитації (4 виші державної і 2 приватної форм власності) і 14 вузів – 1-2 рівня акредитації. Прийом документів до навчальних закладів триватиме від 2 до 31 липня, і це за умови, якщо на ту чи іншу спеціальність не потрібно проходити творчі конкурси. В іншому випадку прийом документів завершується раніше – 20 липня. Цьогоріч документи у ВНЗ можна подавати як особисто, так і через мережу Інтернет. Для цього під рукою потрібно мати паспорт і сертифікат про проходження ЗНО.
Одним із нововведень цьогорічної вступної кампанії є й таке правило: абітурієнт може вступати лише тоді, якщо він із профільного предмета набрав не менше 140 балів, а з інших – не менше 124. Якщо ж вступник із непрофільних предметів набрав менше, ніж 124 бали, однак кількість балів із профільного перевищує 170, то його ще можуть допустити до складання іспитів. Також цього року можна вступати одночасно до 5 навчальних закладів на три спеціальності в кожному. Після оголошення результатів вступник має 5 днів на те, аби принести оригінали документів, які свідчитимуть про бажання навчатися саме у цьому вузі, і тоді вже відбувається процес зарахування до лав студентів. До закладів, які проводять набір студентів, у свою чергу також є чітка вимога: рейтингові списки мають бути оголошені 1 серпня до 12 години. Списки повинні оприлюднити на дошці оголошень і завантажити на сайт університету.
За творчою роботою – "до Ерделі"
Проректор з навчальної роботи і член приймальної комісії Закарпатського художнього інституту Марина КІЯК розповіла про навчальний заклад, який представляла. Закарпатський художній інститут має у структурі коледж мистецтв імені Ерделі. Так, готують в інституті спеціалістів за трьома напрямками: дизайн (спеціалізації: графічний дизайн, дизайн інтер’єру, дизайн середовища), образотворче мистецтво (живопис) і декоративно-прикладне мистецтво (художня обробка дерева, металу і кераміки). Це мистецький навчальний заклад. Звісно, специфіка підготовки у ньому відрізняється від звичних вузів. Вирізняється і кількістю студентів у групах: максимальна – 7-10 осіб. За словами М.Кіяк, дипломні роботи студентів можна побачити по всьому місту, наприклад, у Художньому музеї ім. Бокшая. Більшість випускників інституту можуть знайти роботу за спеціальністю як у державних, так і в приватних установах. Прийом документів у даний вуз завершується 17 липня у зв’язку з проведенням творчих конкурсів. А вже 25 червня в інституті триватимуть тритижневі підготовчі курси для вступників. Відповідаючи на запитання, яка спеціальність є найпопулярнішою, пані Марина відповіла: "Були роки, коли усіх приваблювало чарівне слово "дизайн". І на сьогодні спеціальність є популярною. Особливо абітурієнтам подобається "дизайн середовища", оскільки в уяві батьків це асоціюється з альпійськими гірками, однак упродовж останніх років тримає марку "метал".
МДУ – єдиний виш в області, який готує спеціалістів у легкій промисловості
Про унікальність Мукачівського державного університету під час прес-конференції розповідав журналістам проректор закладу Василь Кабацій. "Із 16 напрямків підготовки, які є в нашому вузі, 13 не співпадають із спеціальностями в інших ВНЗ регіону. МДУ – єдиний виш в області, який готує спеціалістів у легкій промисловості", – зазначив проректор. Цього року в Мукачівському державному університеті відкрито спеціальність "інженерна механіка". Крім того, В.Кабацій підкреслив, що у складі університету є 6 факультетів (педагогічний, гуманітарний, менеджмент і підприємництво, туризм та готельно-ресторанний бізнес, технологічний) і 2 структурні підрозділи (Виноградівський державний технологічний коледж і Мукачівський гуманітарно-педагогічний коледж). За його словами, сьогодні в МДУ навчаються 3900 студентів, разом із структурними підрозділами – більше 6 тисяч. До їхніх послуг шість навчальних корпусів, два гуртожитки, кафе, спортивні секції. Значну увагу в університеті приділяють науковій роботі, – стверджує Василь Миколайович. І щороку 5-10 студентів цього університету стають призерами олімпіад, конкурсів.
Ольга Беца, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів