Яким був і чим запам’ятався 2012-й рік для Закарпаття?
Чемпіонат Євро з футболу, вибори до Верховної Ради України та "кінець світу" за календарем майя, який не відбувся – кого не спитай, саме таким запам’ятався цей рік для переважної більшості закарпатців. Певна річ, про дрібниці на кшталт відкриття нових спортивних майданчиків чи лідерства Закарпаття у різних проектах на загальнодержавному рівні мало хто пам’ятає. Проте газета для того й існує, щоб вести літопис усім подіям. Сьогодні оглядаємося на них і пропонуємо читачам долучитися до перегляду коротенького фільму-статті про події року, що минув…
Парламентські баталії
Оскільки проведення чемпіонату з футболу Закарпаття майже не торкнулося (крім того, що чекали туристичного буму на кордонах, а його не сталося), то й особливих підсумків року тут не проглядається. Тож беремося за топ-новину 2012-го – вибори до Верховної Ради України.
Вибори були гарячими й неоднозначними. Принаймні з точки зору противників партії влади. Останні ж навпаки – провели вибори на високому рівні, і це визнала світова спільнота, зуміли внести низку новацій у сам процес (як-от відеоспостереження й тому подібне), і найголовніше – утвердитися на своїх позиціях. Так сталося і на Закарпатті: тут уже традиційно Партія регіонів довела, що вміє працювати, бо ефективною є насамперед система влади. Хоча боротьба була запеклою і, на відміну від інших регіонів України, за голос виборця регіонали боролися не з опозицією, а з власне закарпатською політичною силою. Остання "взяла" три мандати, але, як показали післявиборчі події, втратила набагато більше. Що ж – самі хотіли…
Як підсумував виборчий процес та його результати голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида, вибори дали найвагоміше – такого представництва депутатів у парламенті, яке сьогодні має наша область, за всю історію незалежності не було. Тож є сподівання, що всі разом вони забудуть про передвиборчі сварки, скандали та колізії й візьмуться спільними силами тягти вперед того воза, що зветься рідним краєм.
Освіта мінялася. В основному – вища
В освітній галузі основні зміни торкнулися в 2012-му вищої освіти. Нею колошматило так, що мало не здасться. Хвилі протестів проти об’єднання всіх вузів області в один підігрівалися політичними баталіями на рівні самої області, відтак бунтували проти зміни ректорів. Зрештою все вляглося і, так само як показав час, таки змінилося в ліпшу сторону. Найстаріший вуз краю Ужгородський національний університет очолив професор Федір Ващук, буквально за кілька тижнів він устиг розкласти стільки крапок над "і", що за нього віддала більшість голосів учена рада, а відтак керувати закладом на довгі сім років доручив Ващуку міністр освіти, уклавши відповідну угоду.
З-поміж досягнень вищої освіти краю варто ще назвати такі. У лютому ЗакДУ відзначили почесним званням "Лідер сучасної освіти", ще за якийсь час виш відзначено нагородою "Освітянський оскар" за напрямом "Інтеграція української освіти в європейський і світовий освітій простір". У травні студента ЗакДУ було призначено радником Прем’єр-міністра України.
Зміни відбулися і в УжНУ, щоправда, більш матеріальні, але не менш важливі: тут ввели мораторій на відрахування студентів, нарешті почали ремонти в корпусах та гуртожитках, погасили борги перед викладачами та студентами. Загалом, переконує новий ректор, реформи тільки стартували.
Середня шкода також мала чимало новацій та позитивів. Серед кардинальних речей такі: у Лукові на Іршавщині та Новоселиці на Тячівщині відкрили нові школи. Десятки мільйонів виділили на реконструкцію майже десятка ЗОШ і двох десятків садочків. Крім того, в області реалізуються інвестиційні проекти, пов’язані з виконанням зобов’язань Кіотського протоколу: роботи з енергозбереження здійснили у 5 школах краю, на утеплення навчальних закладів витратили 25 мільйонів гривень. Одинадцять навчальних закладів краю отримали новенькі шкільні автобуси, у результаті забезпеченість відповідним транспортом у краї сягнула 97%.
Працювали цьогоріч в області й над відкриттям нових груп у дитсадках. Подій було багато, всіх не назвати, але головне, що подбали обласні мужі й про майбутнє: у листопаді обласна рада затвердила Програму розвитку освіти Закарпаття на 2013 – 2022 роки. Також народні обранці рекомендували районним та міським радам прийняти відповідні програми та передбачити кошти на їх виконання. На обласну програму протягом наступних десяти років запропоновано виділити майже 188 мільйонів гривень.
Медицина, на щастя, вже традиційно – на рівні
Основним досягненням нашої влади, напевно, треба назвати її ставлення до охорони здоров’я закарпатців. Все ж таки левова частка бюджету спрямовується щороку на цю галузь. У підсумку в 2012-му, як і кілька останніх років поспіль, ми залишаємося єдиними в Україні, де в закладах обласного підпорядкування пацієнти повністю забезпечені ліками та якісними харчами.
Попри це, маємо суттєве поповнення нового обладнання. Так, Закарпатському онкоцентру подарували сучасний комп’ютерний томограф. Медики кажуть, що цей апарат на 50% наблизив нас до світових стандартів лікування раку. Новий томограф дозволяє проводити якісні діагностичні обстеження всього тіла, зокрема діагностувати первинні пухлини, уточнювати стадію, оцінювати ефективність лікування та багато іншого.
У Великому Березному з’явився новий рентгенологічний кабінет вартістю 1 мільйон 800 тисяч гривень. У Рахові цьогоріч запрацювало сучасне гемодіалізне відділення – сателітний підрозділ Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака. Тривало будівництво хірургічного корпусу обласної лікарні та протитуберкульозного відділення у с. Нижня Апша на Тячівщині.
Уперше за роки незалежності обласна влада почала укомплектовувати новим обладнанням автомобілі "швидкої", лікарів – забезпечувати формою. Найкращі установи НАМН України надали квоти для лікування закарпатських пацієнтів – усього приймуть майже 1,2 тис. краян, яким медична допомога необхідна найбільше.
Щоправда, це далеко не повний перелік – на все шпальт у газеті не вистачить.
Соціальній сфері – чимала увага
Цьогоріч в області плідно працювали й над вирішенням проблем дітей, особливо сиріт. Так, Закарпатська область є однією з лідерів в Україні за кількістю дитячих будинків сімейного типу: у 36 таких будинках виховуються 244 дитини. Протягом січня – жовтня 2012 року до ДБСТ та прийомних сімей влаштовано вже 39 дітей. За цей період в області було створено 3 будинки сімейного типу та 5 прийомних сімей.
Перепало щастя й 15 молодим родинам: восени відкрили третій будинок багатоквартирної житлової забудови по вул. Мальовничій поблизу головного корпусу УжНУ.
Крім того, цьогоріч інваліди війни та інваліди загального захворювання отримували ключі від спецавтомобілів. Малозабезпеченим закарпатцям безкоштовно видавали цифрові телетюнери, виплачували вклади Ощадбанку тощо.
Культурні здобутки
З-поміж культурних здобутків варто виділити такі. Закарпатець Петро Мідянка став лауреатом Шевченківської премії за збірку поезій "Луйтра в небо". Шестеро закарпатців опинилися у сотні кращих художників країни. В Ужгороді на Кошицькій відкрили сучасний мистецький центр, який, стверджують ініціатори, є аналогом "Пінчук Арт Центру" та Мистецького арсеналу в Києві, тільки в закарпатських масштабах. Закарпатську поетесу Софію Малильо вписали до "Золотого Фонду Бойківщини", Мирослав Дочинець отримав премію "Золотого письменника". Нагород насправді було багато, на всіх місця бракує. За це рік в області презентували низку видань: нові видання серії "Між Карпатами і Татрами", нову книгу Василя Кузана "12:12:12", "Світ Добра" Світлани Кедик, "Неколисану правду" Івана Пірова, побачила світ "Повість про Миколу Мушинку" тощо. На новий рівень вийшов закарпатський "Рокаш" – тепер він звучить ледь не в кожній хаті та автівці. Ну і, певна річ, відзначали цьогоріч ювілеї низка культурних закладів краю – їх гучно вітали, вони гучно показували, що вміють. Гарно, пишно, творчо.
Нововведення, будівництво, проекти
Чималі здобутки Закарпаття цьогоріч і в будівництві, розбудові інфраструктури тощо. Так, приміром, у 2012-му повністю завершено газифікацію Ужгородщини, і якщо не брати до уваги Рахівський район, який буде обігріватися за рахунок електроенергії, можна казати, що область газифіковано на 90%. Закарпатські мережі включили в європейську енергосистему. В Ужгороді запрацював оновлений "Буревісник". Капремонт басейну здійснювали в рамках обласної Програми розвитку фізичної культури та спорту, на ремонт витратили 3 млн. грн. На вулиці Добрянського в обласному центрі здали в експлуатацію новий будинок, у якому – 32 квартири. В Ужгороді та кількох районах відкрили сервісні центри для платників податків. Здавалося б, дрібничка, але приємно: Закарпаття виграло грант на чверть мільйона євро для облаштування велодоріжок.
Крім того, цьогоріч закарпатці й далі працювали над завершенням нового комплексу в Тереблі, який призначений для відселення солотвинців із небезпечної зони, відвойовували Боржавську вузькоколійку у приватних "інвесторів", реалізовували низку програм, проводжали отари на полонину, пили старе й нове вино, підписували угоди про співпрацю, вигравали й перемагали. Словом, жили й раділи життю, попри всі негаразди та прогнози кінця світу. Він не стався, тож є лише найкращі сподівання на майбутнє. З 2013-м!
Події року оглядали Ольга БЕЦА та Наталія ПЕТЕРВАРІ, "Закарпатська правда
До цієї новини немає коментарів