Як нові закони змінять наше життя в 2013 році?

З 1 січня "швидкі" зобов’язані приїжджати за 10 хвилин, українці повинні платити податок на нерухомість, по-новому реєструвати майно, оформляти біометричні паспорти, підприємці - за спрощеними процедурами отримувати ліцензії, дозволи тощо. Спеціалісти по-різному оцінюють новації, лунає чимало критики, в основному від опозиції, проте більшість таки сходиться на одному – бізнесу полегшає, окремі моменти в житті українців нарешті впорядкуються.

 

Загалом з 1 січня 2013 року в Україні набрали чинність положення 2 кодексів, 52 законів, 39 актів Кабміну та 1 указу Президента України, згідно даних Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, утримувачем якого є Міністерство юстиції. Про це повідомив провідний спеціаліст Головного управління юстиції у Закарпатській області Владислав Товтин. Так, зокрема, з його слів, у перший день нового року набрали чинність десять базових законів, і серед них чи не найвагоміший "Про Державний бюджет України на 2013". Крім того, набули чинності такі фундаментальні та надзвичайно важливі для розвитку країни нормативні документи, як закон про зайнятість населення, про екстрену медичну допомогу, про громадські об’єднання, про Державний земельний кадастр тощо. Крім того, набувають чинності окремі положення двох кодексів - Бюджетного і Податкового, а також шести базових законів, зокрема, про регулювання містобудівної діяльності, про безоплатну правову допомогу та про адміністративні послуги.
Усі ці документи, як наголосив на засіданні уряду прем’єр-міністр України Микола Азаров, "визначають послідовне продовження реформ, спрямованих на дерегуляцію і створення сприятливих умов ведення бізнесу, на забезпечення прав громадян".
За допомогою мережі Інтернет та з використанням публікацій видання "Комсомольская правда в Украине" "Закарпатка" також подає своїм читачам огляд основних документів, які найбільше впливатимуть на наше життя.

Нерухомість оформлюємо по-новому

З 1 січня буде створено Єдиний державний реєстр, а реєстрацією майна зможе займатися нотаріус, що дозволить українцям більше не стояти в черзі до БТІ.
Досі продавцям і покупцям нерухомості на вторинному ринку доводилося відвідувати бюро двічі. Схема оформлення прав на житло виглядала так: БТІ проводило технічну інвентаризацію (30 днів) і видавало витяги з Реєстру прав власності на нерухоме майно, нотаріуси посвідчували угоду і реєстрували її, а потім БТІ за 14 днів реєструвало право власності на квартиру.
З нового року за БТІ залишаються тільки функції із проведення техінвентарізаціі, а засвідчувати угоди, реєструвати право власності на квартиру будуть нотаріуси – як державні, так і приватні. Вони стануть самі вносити записи до Держреєстру. Причому реєстрація права власності на житло буде проходити одночасно з посвідченням угоди та видачею документів.
Якщо квартира купується в новобудові, забудовник, перед тим як продати об’єкт, повинен зареєструвати його за собою в органах Укрдержреєстру. А далі повторюється процедура реєстрації квартири на “вторинці”.
Крім того, з нового року запроваджена плата за квадратний метр. Детальніше про це читайте в інтерв’ю з головним податківцем Закарпаття Василем Іванчо на стор. 5.

Бізнесу полегшає
В Податковий кодекс України вносять зміни близько 10 законів.
Зменшується розмір податку на прибуток до 19%, до цього часу розмір податку становив 23%.
Спрощенцям додали ще 2 групи - 5 і 6-та. До 5 групи належать ФОП, в яких оборот до 20 млн грн. та до 20 найманих працівників, до 6 групи належать юр особи, у яких оборот до 20 млн грн. та до 50 працівників. Ставка податку становить 7% плюс ПДВ або 10% без ПДВ. Цим самим законом вводяться авансові платежі податку на прибуток.
Зменшується розмір податку на прибуток до 19%, до цього часу розмір податку становив 23%.
Відбудеться повернення в дію фінансового векселя, який буде застосовуватись для оплати податку та відшкодування ПДВ.
Збільшуються акциз на спирт, сигарети та автомобілі.
Для підприємств в ІТ-сфері вводиться ставка податку на прибуток у розмірі 5% (замість звичайних 19%), а для підприємств, які реалізують інвестпроекти у пріоритетних галузях права ставка податку на прибуток у розмірі від 0-8% до 2023 року.
У сфері законів, що регулюють реєстрацію бізнесу, проводяться зміни, що спрямовані на спрощення реєстрації бізнесу за принципом "єдиного вікна". Закон №5410 вносить зміни, до діючих законів України за яким не потрібно суб’єктам господарювання подавати паперові виписки таабо витяги із Єдиного дереєстру юросіб та фізосіб-підприємців. Віднині нотаріус, банк, бюро кредитних історій, державні органи та органи місцевого самоврядування самостійно будуть отримувати через мережу Інтернет із офіційного сайту ЄДР необхідну інформацію про суб’єкта господарювання. Загалом цей закон вносить зміни до двох десятків законів та спрощує процедури, щодо отримання ліцензій, дозволів.

Автомобілістам – до душі
Новий рік принесе гарні новини тим, хто часто міняє машини. За новим законодавством дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, і/або мопеда, не підлягає оподаткуванню …тобто в разі продажу власником автівки (або мопеда, або мотоцикла) один раз на рік – він звільнений від сплати податку.
Якщо ж ви продаєте більше одного транспортного засобу на рік, продавець зобов’язаний буде сплатити податок у розмірі 5% від вартості авто.
Також скасували 3%-ний збір на обов’язкове пенсійне страхування при перереєстрації автомобілів, мотоциклів і мопедів, якщо це відбувається не частіше одного разу на рік. А ось для нових автомобілів при первинній реєстрації ставка пенсійного збору буде залежати від вартості транспортного засобу і становитиме 3%, якщо вона не перевищує 165 прожиткових мінімумів для працездатних громадян (з 1 жовтня 2012 один ПМ – 1118 грн.), і 4% – якщо вартість авто еквівалентна 165-290 таких мінімумів. А 5% доведеться платити при перевищенні розміру 290 ПМ. Тобто вартість оформлення автомобілів до 184 470 грн. не зміниться. Якщо вартість авто становить від 184 470 до 324 220 грн., то перша реєстрація подорожчає на 1%, більше 324 220 грн. – виросте на 2%.

І на додачу…

Крім того, з 1 січня починаємо переходити на електронні документи ("За карпатка" про це писала в попередніх номерах і, в разі виникнення питань у читачів, писатиме в майбутньому). Ще одним законом передбачені державні гарантії у виконавчому провадженні. Також окремим нормативним документом збільшуються розміри штрафних санкцій за правопорушення у сфері містобудування. З початку року "швидкі" приїжджатимуть швидше, урядовою постановою затверджені такі нормативи: на екстрений виклик у межах населеного пункту медики зобов’язані прибути за 10 хвилин, якщо допомога потрібна за межами міста, то час прибуття становить 20 хвилин (про це ми писали). Також у зв’язку зі збільшенням прожиткових мінімумів зросте низка допомог, у тому числі по догляду за дитиною (22 прожиткові мінімуми — на першу дитину, 45 ПМ — на другу, 90 розмірів ПМ — на третю і кожну наступну дитину), передбачене підвищення посадових окладів працівникам окремих галузей тощо.

"Закарпатська Правда"

 

15 січня 2013р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів