Земля - в Інтернеті й у вільному доступі!
З нового року запрацювали нові закони щодо землі, в он-лайн режимі з’явився Державний земельний кадастр. Чи стане завдяки цьому землеволодіння прозорішим?
"Закарпатка" продовжує серію публікацій про новації в законодавстві, які набули чинності з 1 січня 2012-го. Цього разу розмова про землю та все, що відбувається довкола неї. Слід сказати, що в цьому контексті з нового року запрацював Єдиний земельний реєстр, нові правила реєстрації та оформлення прав на земельні ділянки. Про все це наша нинішня розмова з начальником головного управління Держкомзему у Закарпатській області Олександром Анталом.
Отже, з 1 січня цього року в Україні набули чинності Закони України "Про Державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Нові закони вводять нові терміни, фактично відміняють поняття державного акту на земельну ділянку. Крім того, відтепер право власності на земельну ділянку буде посвідчуватися витягом з реєстру прав на нерухоме майно, що видаватимуть органи юстиції на місцях. Але про все це – детальніше.
"Державний земельний кадастр" - що воно таке?
Нове поняття в нашій термінології – "Державний земельний кадастр". Фактично, зі слів О. Антала, це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України. У цьому кадастрі чітко прописано цільове призначення кожної ділянки (під будівництво, сільське господарство тощо), обмеження у її використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їхню оцінку, розподіл земель між власниками і користувачами.
Фактично головна мета нового Закону - гарантування прав власників і землекористувачів, здійснення землеустрою, контролю за використанням та охороною земель, встановлення обґрунтованих розмірів плати за землю та збільшення їх надходжень до бюджетів усіх рівнів. Зараз усі ці питання є актуальними як ніколи. Тобто, говоримо про те, що постійно вяк в області, так і загалом по державі, фіксують тисячі порушень в земельній сфері. Нові закони покликані усунути такі поняття, як самовільно захоплені ділянки, використання ділянок не за призначенням, зняття шарів родючого грунту тощо. Фактично є сподівання, що новий Закон про земельний кадастр допоможе персоналізувати відповідальність за земельні порушення – тобто, щоб більше не було варіантів "і я – не я, і хата – не моя". Є також надія, що введення нової системи доступу до кадастру за допомогою засобів електронного зв’язку дозволить позбутися черг.
Земельними переконують, фахівці землевпорядної сфери розробили та запровадили суперсучасну, повністю автоматизовану і високотехнологічну Національну кадастрову систему. Сьогодні ця система функціонує у штатному режимі. Кожен вхід та внесення змін в дані чітко регулюються, а будь-яка зміна інформації фіксується і миттєво відображається на центральному сервері в Києві.
"Закон впроваджує відкритість даних Державного земельного кадастру. Світова практика свідчить, що для реалізації прав фізичних та юридичних осіб, надходження інвестицій у економіку суттєве значення має прозорість інформації про земельні ділянки. Натомість її "закритість" в нинішніх умовах є однією з основних причин корупції у земельній сфері. Тому законом передбачена обов’язкове фіксування відомостей земельного кадастру на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Але крім відомостей, вільне поширення яких заборонене законом (до прикладу, про особу власника чи користувача). Таким чином, кожен зможе довідатись, наприклад, про наявність чи відсутність вільних ділянок у своєму місті для приватизації", - коментує Олександр Антал.
Що ж конкретно можна знайти у земельному кадастрі?
Так, на підставі ст.15, до кадастру включаються такі відомості про конкретні земельні ділянки: кадастровий номер, місце розташування, опис меж, площа, дані про прив’язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі, цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв, відомості про обмеження у використанні земельних ділянок, про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки, нормативна грошова оцінка, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зареєстровані речові права відповідно до даних Держреєстру речових прав на нерухоме майно. Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер ділянки є її ідентифікатором у кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.
Земельний кадастр - у вільному доступі
Земельними обіцяють, це не з галузі фантастики, а таки реальність. І матимемо все, як в штатах: за допомогою мережі Інтернет зайшов на сайт кадастру і передивився, що на твоїй ділянці. "Тобто, говоримо про те, що Держземагентство України з початку 2013 року відкрило вільний доступ до публічної кадастрової карти, - коментує начальник обласного Держкомзему. - Вперше в історії України всі ділянки зібрані разом в електронному вигляді на публічній кадастровій карті у вільному доступі в он-лайн режимі. Кожен українець через Інтернет зможе потрапити на цифрову карту України, побачити межі областей, районів, населених пунктів, окремих земельних ділянок, кадастрові номери, форму власності, цільове призначення, а також карту з характеристиками ґрунтів українських земель".
При цьому, попереджають земельними, не лякайтеся, якщо раптово не знайдете свого будинку чи землі на цій карті. "Якщо громадяни не знайшли своєї земельної ділянки на публічній карті або виявили якусь помилку (таке можливо, адже система тільки-но почала працювати), вони можуть звернутись до Держземагентства України у режимі зворотного зв’язку та повідомити про виявлені недоліки. Це дозволить майже автоматично їх виправити", - уточнює О. Антал.
До теми (на плашку)
Як з нового року закарпатці зможуть оформити права власності на земельні ділянки?
Відповіді на найактуальніші питання
- Як віднині можна оформляти права власності на земельні ділянки?
- Повноваження терорганів Держземагентства у частині державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування нею, договорів оренди (суборенди), земельного сервітуту, користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) та користування нею для забудови (суперфіцій) припинились. Іншими словами, з січня 2013 року державні акти на землю не видаватимуться. Крім того, закон не тільки створює єдиний на території України земельний кадастр, але й запроваджує принципово нові правила реєстрації та оформлення прав на земельні ділянки.
Відтепер фактично реєстрація землі та прав власності на неї розділена між двома відомствами – органами Держземагенства та юстиції. До Укрдержреєстру з 1 січня відійшли функції реєстрації прав власності на земельні ділянки та постійного користування земельними ділянками, а також договорів оренди земельних наділів. Замість державних актів Укрдержреєстр буде видавати свідоцтва на право власності на нерухоме майно. Нотаріуси ж відтепер здійснюватимуть відчуження прав власності на земельні ділянки.
Територіальні органи земельних ресурсів за місцем розташування земельної ділянки, реєструють земельні ділянки у Державному земельному кадастрі, присвоюють унікальні кадастрові номери, відкривають Поземельну книгу та видають витяги з Державного земельного кадастру. Крім того, державні кадастрові реєстратори здійснюють реєстрацію обмежень у використанні земельних ділянок (водоохоронні зони, лінії електропередач, газопроводи) і видають безоплатно виписки з кадастру.
Разом з цим запроваджується можливість подачі документів для держреєстрації прав в електронній формі шляхом їх подання державним кадастровим реєстратором за заявою набувача земельної ділянки до державного реєстратора прав. Такий механізм виключає необхідність звернення до кількох органів влади при набутті прав на земельну ділянку та дозволяє зменшити строки розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав.
- У скільки обійдеться реєстрація прав власності на земельну ділянку?
- Завдяки автоматизації відтепер люди платитимуть менше. Адмінпослуги подешевшали майже на 30 %. Відповідна постанова уряду набрала чинність з 10 січня цього року. Якщо раніше за повну реєстрацію платили 255 грн., то тепер – всього 184 грн. (65 грн. за реєстрацію в кадастрі та 119 грн. за реєстрацію права власності).
"Закарпатська Правда"
До цієї новини немає коментарів