В Ужгороді показали світознану оперету "Сільва"

"Сільва", або ж в оригіналі "Королева Чардашу" - безсмертний шедевр угорського композитора Імре Кальмана.

 

Ось вже скоро століття як ця оперета радує і дивує глядача. На неї йдуть навіть ті, хто вже всі тексти і танцювальні па постановки знає напам’ять, не кажучи про перебіг сюжету.

Цього разу "Сільву" побачив і почув ужгородський глядач. Як і багато попередніх культурних видовищних заходів із участю угорських артистів, до цієї постановки причетне Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді. Саме силами консульства було запрошено Будапештський театр оперети, який у наступні кілька днів покаже "Королеву чардашу" й у інших містах Західної України. Вже 5 квітня її побачить Львів (театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької), 7- квітня – Івано-Франківськ (Обласний музично-драматичний театр ім. Івана Франка), а 9 квітня – Чернівці (Обласний музично-драматичний театр ім. Соломії Крушельницької).

Хочеться заохотити наших сусідів обов’язково відвідати цю оперету. Блискуча постановка, вишукані костюми, віртуозний супровід оркестру, казкові декорації і виключна гра акторів роблять цей твір шедевром. Недарма зал Закарпатського облмуздрамтеатру імені братів Шерегіїв був переповненим, незважаючи на коштовні квитки. Постановка тривала близько трьох годин, багаторазово зривала овації і стала справжньою культурною подією весни 2013.

До речі, для тих, хто не розуміє угорської – над сценою повісили електронне табло з синхронними титрами.

Трохи історії:

Прем’єра оперети "Сільва" відбулася у 1915 році у м. Відень. Ця вистава тривала щовечора, 533 рази поспіль. Опісля її показували у кількох країнах Європи: у Швеції, Фінляндії, Польщі, Росії та в Італії. У Будапешті прем’єра відбулася у листопаді 1916 року, а вже через рік і американський глядач мав можливість аплодувати Королеві чардашу у Нью-йоркському Бродвеї.

Перекладач Королеви чардашу на англійську мову Р. О. Wodehouse сказав наступне: "Королева чардашу є не лише найзначнішим твором цього талановитого угорця, але і найкращою музикою всіх часів!".

Твір описує безнадійну любов. Герцог Едвін обожнює Сільву, зірку пештського "Орфею", але його аристократична сім’я заперечує морганатичні стосунки. Його батьки роблять все можливе задля того, щоб аби син повернувся у Відень, і одружився на контессі Стассі. Для того, щоб відірвати закохану пару один від одного, батьки молодого сприяють в підписанні угоди шансонетці Верецкі Сільвії у Нью-Йорку.

Але закохані також мають своїх помічників: милий, жартівливий граф Боні, головний офіціант Орфею, Мішель та його брат-близнюк, Альфонс, головний камердинер сім’ї Ліпперт-Велерсхейм, а також дядько Феррі, друг Боні з Орфею. Переважно дядько Феррі смикає за ниточки: в інтересах щастя закоханих Він готовий викрити навіть своє колишнє кохання, матір Едвіна, яка заперечує відносини між своїм сином та Сільвою, але про яку стане відомо, що вона у свій час також виступала в "Орфеї"...

Теперішня вистава Будапештського оперного театру — так як і серія успішних вистав після прем’єри у 1915р. - після угорської столиці об’їздила весь світ. Глядачі Токіо, Риму, в Мюнхену та Амстердаму аплодували стоячи, а в Зальбурзі, Празі та Бухаресті публіку підкорила історія Сільви та Едвіна, поставлена у копродукції, режисером якої був також режисер КЕRО®.

Олександр Попович, Мукачево.net

 

05 квітня 2013р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів