А ви знаєте, де в Ужгороді знаходиться "Серце Ісуса"?

Дерев’яний особняк та будинок принцеси, або Які будівлі обласного центру Закарпаття вдалося врятувати.

 

Де знаходиться один із найбільших приватних особняків? В обласному центрі є чимало місць із цікавою історією, про які городяни навіть не здогадуються. А варто б. Адже знаючи цінність тої чи іншої будівлі, ужгородці набагато уважніше ставилися б до них. Розуміючи це, "Закарпатка" вирішила публікувати цикл матеріалів під рубрикою "Ужгород, який ми не знаємо" і трохи виправити пробіли в знаннях ужгородців.



Особняк "олігарха" в центрі Ужгорода

Мабуть, багато хто звернув увагу, що на площі Ш. Петефі над магазином "Євротек" активно реставрують будівлю. Це не звичайний ремонт, а відтворення пам’ятки, за яку дов¬гий час боролися ентузіасти та архітектори. Чому? Та тому, що це давній історичний фасад палацу Фріда – один із найвеличніших приватних будинків Ужгорода. Його звів місцевий багатій Фрід Іґнац ще в 1910 році. До 1944-го будинок належав єврейській громаді. Нині площа не має єдиного архітектурного ряду – зовнішнє оздоблення магазинів, закладів різнокольорове. Історична будівля оздоблена і склом, і плиткою. "Це надзвичайно цінна в архітектурному плані споруда, – розповів головний архітектор міста, начальник міського управління архітектури та містобудування Олександр ШЕБА. – Були намагання її відреставрувати сучасним алюкобондом. На щастя, ми відмовили власника й зараз розробляють проект із дерева". Вже скоро фасад має бути готовий, і цілком можливо, це стане революційною подією в плані відновлення історичного Ужгорода.

Будинок із баварською принцесою

Що ще вдалося врятувати в обласному центрі, так це будинок Гізелли. Як розповідає історик та відомий дослідник життя міста Йосип КОБАЛЬ, ця двоповерхова будівля, зведена в 1859 році, – перший навчальний заклад для жінок в Ужгороді. Тут була розташована початкова школа, дитячий садок, школа-інтернат на 30 студентів, курси музики та рукоділля. На 2 поверсі з боку вулиці знаходилася каплиця "Серце Ісуса". Покрівлю увінчав купол із масивним хрестом, а у верхній частині фасаду в ніші була встановлена скульптура святої Гізелли. Мова йде про дочку баварського графа, дружину угорського короля Іштвана. В історії вона відома тим, що стала першою християнською королевою Угорщини. Після смерті чоловіка її переслідували, тож мусила повернутися до Баварії й пішла в монастир. За радянських часів скульптуру замурували, хрест зняли, школу передали музичному училищу. В 1996-му скульптура знову побачила світ. Уже в наш час будівлю не раз намагалися знищити, проте цього вдалося уникнути. "У приміщення зараз два власники, які хотіли перетворити його в казна-що, – зізнався О. Шеба, – проте ми переконали їх не робити цього, і зараз фасад виглядає прийнятно".

"Закарпатська правда"

 

01 травня 2013р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів