Пора відпусток - "спекотні" жнива для закарпатських "домушників"
Хтось улітку відпочиває, а хтось цим користується й "обчищує" квартири та будинки, залишені господарями напризволяще: для злодіїв пора відпусток – своєрідні жнива. Подбайте про захист помешкань і не афішуйте в соцмережах свої поїздки.
І щоб не було неприємних сюрпризів після повернення додому, варто наперед подбати про захист свого помешкання. Як це зробити й чого можна очікувати від "домушників"?
Забула зачинити двері – позбулася 15 тисяч доларів
Начальник управління карного розшуку УМВС України в Закарпатській області Василь Лешко каже: цього року в краї вже зареєстровано 95 квартирних крадіжок (торік за відповідний період – 91), із них 42 розкриті. І це в нас іще непоганий відсоток розкриття – 46 проти 28% у середньому по Україні. Ну а влітку, в період відпусток, традиційно кількість квартирних крадіжок зростає, причому приблизно третина з них припадає на "гастролерів". Такі злочини розкривати важко. Чому? "Бо беруть переважно готівку й золото, якісь малогабаритні речі. А з грошима навіть якщо спіймали – нелегко довести, що це саме вкрадені купюри, адже вони не марковані. Золото ж через знайомих і підставних осіб крадії здають у ломбарди, а там його за короткий час переплавляють, – пояснює Василь Іванович. – Та ми все ж вираховуємо злодіїв – маємо списки раніше судимих, підозрюваних, і з ними працюємо в першу чергу. Цього року один такий дует із кримінальним "хвостом" на гарячому затримали – була інформація, що вони готуються до злочину, тож коли вовтузилися з відмичками біля дверей – їх і пов’язали".
До речі, за словами Василя Лешка, професійний "домушник" навіть зі складним замком може впоратися за 30 секунд – хвилину. Утім, були випадки, що дерев’яні двері просто руками- ногами видавлювали чи відкривали за допомогою фомки. Та перш ніж іти на справу, злодії зазвичай проводять хоча б мінімальну розвідку, і чим вища кваліфікація зловмисника – тим вона ретельніша. А найелементарніше – продзвонити двері в під’їздах. "Нещодавно ми затримали двох квартирних злодіїв, за якими тягнеться десь 5 крадіжок. Вони "працювали" в дообідній час, коли люди на роботі. А торік аж у Львові спіймали гастролерів із Умані, які в нас за липень-серпень обібрали 15 помешкань, господарі яких були на морі чи в горах", – каже правоохоронець. Та інколи люди позбавляються цінностей, навіть будучи дома, – бо забули зачинити вхідні двері. Так орудують переважно цигани або діти: йдуть по цілому під’їзду й тихенько натискають на клямку. Якщо відчинено – хапають, що близько лежить. Здебільшого в коридорі залишають мобільні телефони, сумки з гаманцями, і часом улов крадіїв дуже вагомий – бувало, й 5 тисяч гривень так зникало, а торік жінка – приватний підприємець взагалі 15 тисяч доларів у прихожій залишила і, звісно, ніколи більше їх не побачила.
Не заощаджуйте на дверях і замках та не афішуйте власні статки
Як бачимо, люди часто самі мимохіть стають посібниками злодіїв. Що ж потрібно зробити, аби максимально убезпечити своє помешкання від непроханих гостей? Поради можна розбити на 2 блоки: технічний і інформаційний захист. До першого насамперед відноситься укріплення дверей. "Тут не варто заощаджувати, ставте броньовані з дорогими замками, краще навіть двома-трьома. Ідеальний варіант – подвійні двері, причому зовнішні повинні виглядати скромно, аби не викликати інтерес у злодіїв, що ж за ними можуть ховати, – радить Василь Лешко. – Укріпляти решітками треба й вікна-лоджії, особ¬ливо на перших і останніх поверхах, над козирками тощо. Бо в такі квартири проникають приблизно в рівних пропорціях як через двері, так і через вікна". Щодо елітних новобудов, то там доцільно відразу наймати консьєржок. А в старих багатоповерхівках можна просто домовитися з бабцями, котрі сидять надворі на лавочках, аби звертали увагу на незнайомих людей і цікавилися, до кого вони йдуть.
Тепер щодо інформаційного захисту. Виїжджаючи в відпустку, попросіть близьких знайомих або сусідів наглядати за помешканням – забирати кореспонденцію з поштової скриньки, відкривати двері, ввечері включати світло на кілька годин, радіо. Бо іноді злодії, спостерігаючи за квартирою, бачать, що лічильник не крутиться, і ставлять на дверях мітки: сірник, навіть волосину. Якщо вони протягом кількох днів залишаються на місці – зрозуміло, що дома нікого нема. Непогано б придбати сигнальний імітатор собаки – хтось наближається – і вони "гавкають". А ще на сторінках соцмереж не хваліться, що завтра нарешті їдете на море. Бо іноді в "Однокласниках" пишуть усі свої дані з адресою й телефоном включно, а злодії ідуть в ногу з часом – користуються і цим каналом. Не розповідайте нікому, що вдома маєте якісь значні грошові кошти, цінності, картини, що хочете придбати авто чи нерухомість. І дітей попередьте, щоб не балакали на ці теми й не хвалилися дорогим комп’ютером, мобільним телефоном тощо. Недарма кажуть: "Язик мій – ворог мій". Така інформація також може дійти через знайомих до злодіїв.
"І не тримайте ключів під килимками або в поштових скриньках, – наголошує Василь Іванович. – Ви смієтеся, але буквально вчора в Ракошині саме таким чином обікрали будинок – забрали 2 тисячі гривень. А на час відпустки гроші й золоті вироби найкраще здати для збереження в банківський сейф. Злодіям можна лишити конверт із 100 гривнями й запискою, що все цінне – в фінустанові. Це я, звісно, жартую, але були випадки, коли нічого не знайшовши, "гості" порізали спересердя м’які меблі. Взагалі ж квартирні злодії – добрі психологи й у 90% випадків знаходять сховані цінності. Я спілкувався з одним затриманим: квартира не перевернута догори дригом, а він безпомильно знайшов гроші. Вентиляційні люки, кишені курток і навіть найвидніше місце – абсолютно прогнозовані схованки. Телевізори-магнітофони теж ненадійні – їх можуть винести разом із цінностями.
Охоронні структури – найнадійніший захист
Та найнадійніший захист – поставити об’єкт під охорону. З державних структур у тісній співпраці з міліцією цим займається ВДСО. За словами начальника відділу технічної служби та ресурсного забезпечення УДСО при УМВС України в Закарпатській області Андрія Хлівецького, їхні працівники за сигналу тривоги доїжджають до об’єкта за 3-5 хвилин, а проникнень у квартири, які охороняють, ні цього, ні минулого року не було. Мабуть, наклейки "об’єкт під охороною" слугують своєрідним захистом. Правда, дехто їх просто купує на базарі й самостійно встановлює ревун, але злодії теж хитрі: іноді спеціально провокують спрацювання сигналізації й дивляться на відстані – приїде хтось на виклик чи це імітація без підключення до центрального пульту.
Охороною житлових і комерційних об’єктів займається й низка приватних структур. Наприклад, ТОВ "СП "Сенк" може похвалитися тим, що забезпечує клієнтів найсучаснішою технікою – новинками систем охорони, відеонагляду та контролю доступу. "Послуги охорони слід вибирати так само, як інші товари – ретельно порівнюючи через Інтернет ціни, обладнання, потужності фірм, відгуки, – каже директор спільного підприємства "Сенк" Костянтин Лесик. – Наше ТОВ на закарпатському ринку з 1992-го й є одним із лідерів постачання імпортного охоронного устаткування всесвітньо відомих виробників на український ринок. В охороні в нас працює близько 180 чоловік, причому виїжджають вони не тільки, якщо спрацює сигналізація, а й коли в "наших" закладах – переважно це кафе, ресторани, банки – хтось бешкетує. А за гучні затримання наші працівники отримують премію в розмірі зарплати. До речі, цінова політика в нас дуже гнучка, комерційні об’єкти обслуговуємо навіть дешевше, ніж ВДСО. Оплата послуг, залежно від складності об’єкта, починається від 360 грн. на місяць, а вартість обладнання – від 1200. Тісно співпрацює "Сенк" і з міліцією, в 2011-му при підприємстві навіть створили громадське формування "Сенк-захист", яке допомагає правоохоронцям у забезпеченні громадського порядку.
Мирослава ГАЛАС,
"Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів