Чому ужгородців масово від’єднують від газопостачання?
"В Ужгороді на такій-то вулиці два багатоквартирні будинки відключені від газопостачання", "Другий тиждень сорок родин сидять без газу" – подібні повідомлення постійно надходять до журналістів різних видань. Люди питають, що відбувається? Газовики дають пояснення, які логічно звести до одного: "Готуй сани влітку", і це стосується тепла в наших оселях. Наше видання розпитувало в спеціалістів "Закарпатгазу" про котли, "автономки" й подібне.
Як відомо, населення Закарпаття, а здебільшого великих міст, майже повністю відмовилося від центрального й перейшло на автономне опалення. Вигідно: не платиш шалені кошти за холодні радіатори, натомість тепло можна ввімкнути в будь-яку мить, не чекаючи розпорядження мера. Але ця ситуація додала роботи газовикам. Так, час від часу взимку, а останні кілька місяців чи не щотижня, в ЗМІ з’являється інформація про проведення планово-технічного обслуговування (далі ПТО) в містах та селах краю. Часто це призводить до тимчасового відключення від газової мережі цілих будинків. Трапляється, мешканці скаржаться на незручності, проте здебільшого вже розуміють, що без періодичного контролю газових мереж та обладнання в будинках їхня безпека може опинитися під загрозою.
Нагадаємо, упродовж останніх років у області було кілька НП, у тому числі з загибеллю людей, пов’язаних із вибухами газу. Спеціалісти розслідували такі випадки й завжди доходили висновків: причиною нещастя ставали дії мешканців будинків щодо газового обладнання. Це й самовільне приєднання до газової мережі, і встановлення котлів без відповідних погоджень, і несправність вентиляційних систем тощо.
Доки триватимуть ПТО?
"Закарпатка" звернулася до ПАТ "Закарпатгаз" із низкою питань, що нині турбують наших читачів. У першу чергу нас цікавило, на якому етапі нині процес проведення ПТО і коли він буде завершений?
"ПТО абонентів Закарпаття й Ужгорода зокрема здійснюється відповідно до Положення про технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, – розповідає заступник головного інженера ПАТ "Закарпатгаз" Юрій Гаврильцьо. – ПТО виконують за затвердженим річним графіком із періодичністю, передбаченою законодавством: внутрішньобудинкові газопроводи та газові плити житлових будинків – не рідше 1 разу на три роки; газові печі, проточні, ємнісні водонагрівачі, в т.ч. опалювальні котли та інші прилади з відводом продуктів згоряння газу в димові канали, а також газове обладнання в комунальних квартирах – не рідше 1 разу на рік".
Станом на 1 червня 2013 року в цілому по ПАТ "Закарпатгаз" роботи з проведення ПТО виконано 88799 абонентам (залишилося – удвічі більшій кількості), по Ужгороду виконано 13 400 абонентам (так само залишилося обслужити майже удвічі більше). Завершити ПТО планують до кінця цього року, а з наступного, відповідно, знову розпочати його.
Гофровані металеві патрубки до димоходів: чи міняти?
Отже, хто б там що не казав, а саме від роботи газовиків залежить безпека в оселях закарпатців. Однак люди й самі мають подбати про неї. Річ у тім, що останнім часом серед ужгородців ширяться чутки про необхідність заміни гофрованих металевих патрубків, що приєднані до димоходів, на з’єднувальні труби, виготовлені з оцинкованої сталі. Чи так це?
Як пояснили газовики, насправді, згідно з вимогами Держбуднорм, "приєднання газового обладнання димоходів слід передбачати з’єднувальними трубами, виготовленими з покрівельної або оцинкованої сталі товщиною не менше 1 мм, гнучкими металевими гофрованими патрубками або уніфікованими елементами, що поставляються у комплекті з устаткуванням". Оскільки на практиці устаткування постачається некомплектно, труби, патрубки та інші елементи повинні купуватися з відповідними сертифікатами.
Кореспондент газети відвідав кілька магазинів, де продають подібну продукцію, і виявив, що далеко не всі мають сертифікати. А покупці не знають про необхідність установлення сертифікованої продукції, не вимагають документ, а тому до них і виникають питання у газовиків. "За виявлення під час ПТО несертифікованих труб, патрубків та уніфікованих елементів абонентів від’єднують від газопостачання, бо використання невідповідного обладнання може обернутися ризиком для життя споживачів. Торік при користуванні газом у побуті сталося 9 нещасних випадків, потерпіло 15 абонентів, із них 9 загинули. Працівники ПАТ "Закарпатгазу" не несуть відповідальність за те, у кого і в який спосіб споживачі купували устаткування, проте переконатися в його безпеці при проведенні ПТО ми зобов’язані", – зазначив Юрій Гаврильцьо. Він додав, що під час проведення планового обслуговування співробітники ПАТ "Закарпатгаз" загалом часто фіксують самовільне проведення робіт із реконструкції системи газопостачання. "За виявлення таких фактів до порушників застосовуються санкції з відключення від газопостачання з механічним від’єднанням, як того вимагають Правила безпеки газопостачання України. Ситуації, коли через недбалість власника однієї квартири потерпає під’їзд, а то й цілий будинок, на жаль, не рідкість. У таких випадках на шальки терезів кладуться, відповідно, тимчасові незручності мешканців та безпека для їхнього здоров’я й життя. Останнє, без сумніву, переважає", – зазначив Юрій Гаврильцьо.
Слід додати, що з початку року працівники ПАТ "Закарпатгаз" в Ужгороді виявили 1482 випадки самовільного встановлення газових приладів. У цих випадках абонентів-порушників від’єднували від газопостачання, відтак, після усунення порушень, подачу палива їм відновлювали.
Не хотілося б – як співробітнику ЗМІ – згодом висвітлювати новини про нещасні випадки, пов’язані з газом, тому звертаюся до всіх закарпатців: для нас, споживачів, є вкрай важливим і самим піклуватися про свою безпеку. Нарікаючи на те, що, мовляв, "нам ніхто нічого не робить", ми не досягнемо головного – безпеки в оселі.
Віктор ЛАЗОРИК, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів