Досліджувати космос та вирощувати штучні діаманти можна і в Ужгороді!
Унікальна лабораторія космічних досліджень, де відстежують штучні супутники Землі, лабораторія з вирощування штучних діамантів, прискорювальний комплекс та навчання передовим ІТ-технологіям – усе це не десь там, у столиці чи провідних науково-дослідних інститутах закордоння, а тут, у рідному Ужгороді. З потужною базою накопиченого десятиліттями досвіду та з новими спеціальностями, що затребувані на ринку праці, виступає сьогодні фізичний факультет УжНУ. Що він пропонує студентам, чи потужною є наукова та навчальна база, чи реально по закінченні знайти роботу – про все це сьогоднішня розмова з деканом факультету, професором, доктором фізико-математичних наук Володимиром Юрійовичем Лазуром
– Володимире Юрійовичу, фізичний факультет – один із найстаріших в УжНУ?
– Фізичний факультет – один із найпотужніших за науковим потенціалом в УжНУ. Його історію започаткувала в 50-х роках минулого століття когорта талановитих педагогів-науковців, які пройшли наукову школу провідних вузів та академічних науково-дослідних установ колишнього Союзу. Це В.О. Шкода-Ульянов, І.П. Запісочний, Ю.М. Ломсадзе, Д.В. Чепур, С.М. Кишко, М.В. Братійчук, Є.Л. Жукова. Саме ці вчені стояли біля витоків молодої регіональної фізичної науки, внесли вагомий вклад у формування її головних і перспективних напрямків, створення осередків академічних та вузівських наукових підрозділів.
– Що собою нині являє фізичний факультет?
– У структурі факультету 6 випускових кафедр, до складу факультету входять Науково-дослідний інститут фізики і хімії твердого тіла, Проблемна науково-дослідна лабораторія фізелектроніки, Лабораторія космічних досліджень. Тісно співпрацює з факультетом Інститут електронної фізики НАН України. Наскільки потужною є наукова база та кадровий потенціал факультету, можна оцінити бодай з того, що на фізфаці УжНУ в різні роки працювали, працюють чи мали пряме відношення до нього один академік та три члени-кореспонденти НАН України, два члени-кореспонденти РАН, 7 академіків галузевих академій, 9 заслужених діячів науки і техніки, десятки лауреатів Державної премії, заслужених працівників освіти України, лауреатів премії НАН України та заслужених винахідників.
– Напевно, чимало закарпатських фізиків домоглися світового визнання?
– За свою 63-річну історію фізичний факультет підготував понад 6,5 тисячі висококваліфікованих спеціалістів. Серед них багато відомих і титулованих учених, які своїми науковими здобутками прославили рідний університет, нашу державу. Так, Інститут електронної фізики НАН України з перших днів його створення очолює академік НАН України, член Угорської академії наук, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, доктор фіз.-мат. наук, професор Отто Шпеник. Науково-дослідним інститутом фізики і хімії твердого тіла УжНУ керує член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, доктор фіз.-мат. наук, професор Юліан Височанський. Успішно працюють наші випускники й в інших галузях людської діяльності. Вони стали керівниками вищих навчальних закладів, директорами шкіл, видатними політиками, керівниками державних і приватних підприємств.
– Над якими завданнями нині працює фізичний факультет? Чи можна їх пояснити простою мовою читачам?
– Упродовж останніх років наукова діяльність факультету спрямована на виконання фундаментальних науково-дослідних робіт згідно з програмами Міносвіти з пріоритетних напрямків розвитку науки і техніки України. У рамках цих програм за останні 20 років виконано понад 200 наукових тем і технічних проектів з проблем керованого термоядерного синтезу, атомної та ядерної фізики, фізики напівпровідників та діелектриків, фізики високих енергій та астрофізики, оптики та лазерної фізики. Науковці факультету плідно працюють також у таких перспективних галузях сучасної фізики, як мікро- та наноелектроніка, квантова оптика, взаємодія випромінювання з речовиною, квантова криптографія та квантова телепортація, теорія інформації та програмування.
Наукові досягнення факультету засвідчуються також кількістю й особливо якістю наукових статей, опублікованих у провідних вітчизняних і зарубіжних фахових журналах. Загалом за 20 років співробітники факультету опублікували понад 2400 наукових статей, з яких близько половини – в найпрестижніших наукових журналах світу. Завдяки цим працям Ужгородський національний університет за даними міжнародної наукометричної бази даних Scopus входить у десятку провідних наукових центрів України.
– Складним питанням для низки навчальних закладів є сучасна матеріально-технічна база. Як вирішується ця проблема на вашому факультеті?
– Наша матеріально-технічна база складна, високотехнологічна і дороговартісна. Це обладнані сучасною експериментальною та комп’ютерною технікою наукові лабораторії електронної мікроскопії, рентгеноструктурного аналізу, фізики високих тисків, низьких температур, лазерної фізики тощо. У розпорядженні фізиків комплекс прискорювачів електронів, унікальна експериментальна установка "Карпати", комплекс зі спостереження за штучними супутниками Землі, супутникові фотографічні камери SBG, телескоп, мас-спектрометри та ін. За сприяння ректора УжНУ, професора Ф.Г. Ващука фізичний факультет нещодавно отримав від голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди сертифікат на демонстраційне обладнання для фізичного кабінету на суму 400 тис. грн. Щира подяка за це.
Випускники фізфаку – провідні вчені світу
– Володимире Юрійовичу, найважливіше питання: як із працевлаштуванням випускників вашого факультету?
– Певна річ, наші кращі випускники мають можливість продовжувати навчання в аспірантурі, яка діє на всіх шести кафедрах факультету й є найбільшою в УжНУ. Підготовці кадрів вищої кваліфікації сприяє також функціонування на факультеті докторантури та Спеціалізованої ради по захисту докторських дисертацій. Цілком закономірно, що за останні двадцять років понад 110 випускників факультету стали кандидатами, а 23 – докторами фізико-математичних наук.
У міжнародному плані фізичний факультет тісно співпрацює з більш ніж 40 університетами та провідними науковими центрами світу. У рамках міжнародних наукових програм підтримки фундаментальних досліджень (МАГАТЕ, ЄВРОАТОМ) та колективних грантів від INTAS, SCOPES, NATO, COPERNICUS науковці факультету разом зі своїми зарубіжними колегами виконали 17 наукових та понад 30 спільних міждержавних наукових проектів. Для фізиків, які отримали освіту на фізичному факультеті УжНУ, відкриті двері найпрестижніших зарубіжних дослідницьких центрів, провідних університетів, проектно-конструкторських бюро.
– А конкретніше?
– Без проблем: у німецькому ядерному центрі ведуть наукові дослідження випускники фізфаку УжНУ – кандидати фіз.-мат. наук К. Рущанський та І. Сліпухіна. На Великому адронному колайдері в ЦЕРНі (Женева) проводить наукові дослідження випускник кафедри теоретичної фізики УжНУ Д. Симочко. В Аргонській національній лабораторії (Ілінойс, США) працює випускник фізфаку УжНУ, лауреат престижної міжнародної премії ім. Гумбольдта, проф. Юлій Єлінек. Викладацький колектив двох кафедр фізичного факультету Карлового університету (м. Прага, Чехія) майже повністю укомплектований випускниками фізфаку УжНУ. Торік заступник міністра освіти України Є.М. Суліма відвідав Міжнародний центр теоретичної фізики ім. А. Салама в італійському м. Трієcт. На його питання: "Скільки українських учених працюють у центрі?" директор відповів, що шість, і всі вони, як виявилося під час знайомства, випускники фізфаку УжНУ. Перелік славетних випускників факультету, які творять фізичну науку в провідних дослідницьких та освітніх міжнародних установах, можна продовжувати й далі. Проте більш важливим є те, що наші спеціалісти, які працюють у зарубіжних наукових центрах, як правило, обіймають там відповідальні посади, і від наших іноземних колег надходять тільки схвальні відгуки про їхню роботу. Нерідко студентів нашого факультету ще до завершення навчання запрошують в аспірантуру й на роботу в відомі університети України, Європи, США та Канади.
– Як фізичний факультет адаптовується до вимог сьогодення, ринку праці?
– Відповідно до потреб сьогодення у 2007 році на фізфаці вперше було проведено набір студентів на спеціальність "Системи технічного захисту інформації", яка в 2012 році успішно пройшла акредитацію, а з 2010 року фізичний факультет готує фахівців ще з однієї новітньої спеціальності – "Безпека інформаційних і комунікаційних систем". Фактично, спеціалісти цих напрямків нині працюють над новими інструментальними методами обробки та захисту величезних об’ємів інформації, які принципово недоступні існуючим класичним комп’ютерам.
По суті, ми стоїмо на порозі третьої науково-технічної революції, завдяки якій людина зможе конструювати матеріальний світ, маніпулюючи окремими атомами та молекулами. Здійснювати таке таїнство творення сучасної фізики належить людям талановитим, рішучим і безмежно відданим своїй справі. Молодим людям, які вирішили навчатися на фізичному факультеті УжНУ, я б хотів сказати, що вони обирають собі складну, але чудову дорогу, пов’язану з розкриттям дивовижних таємниць Природи.
Галина СОЛОДКА, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів