Коли в Закарпатті буде достатньо місць у дитсадках?
Із кожним роком на Закарпатті все більше й більше діток, і це дається взнаки: якщо на січень 2009 року дошкільнят у краї нараховували 91970, то на січень минулого року – 104889. Тенденції позитивні, виводять область у лідери за природним приростом, але водночас ставлять низку завдань. Найперше – треба забезпечити малюків місцями в дитячих садочках. Саме такі завдання – охопити малюків дошкільною освітою не менше як на 70% та стовідсотково дітей 5-річного віку – досі ставив Президент України. Чи вдалося це зробити і яким чином?
Із кожним роком на Закарпатті все більше й більше діток, і це дається взнаки: якщо на січень 2009 року дошкільнят у краї нараховували 91970, то на січень минулого року – 104889. Тенденції позитивні, виводять область у лідери за природним приростом, але водночас ставлять низку завдань. Найперше – треба забезпечити малюків місцями в дитячих садочках. Саме такі завдання – охопити малюків дошкільною освітою не менше як на 70% та стовідсотково дітей 5-річного віку – досі ставив Президент України. Чи вдалося це зробити і яким чином, а також які перспективи чекають на дошкільну освіту нашого краю у найближчому майбутньому – наша нинішня розмова із заступником голови Закарпатської ОДА Іваном КАЧУРОМ
Мовою цифр – про зроблене
– Іване Івановичу, завдання, з огляду на постійні розмови про нестачу місць у дитсадках, були складними. Як їх виконували?
– На виконання завдань Президента України, центральних органів виконавчої влади щодо забезпечення охоплення дітей дошкільною освітою протягом останніх років вживали вичерпні заходи реагування. Але, напевно, це загальні фрази, які нічого не скажуть читачам, тож говоритиму конкретними фактами й цифрами. Передусім, ще в серпні 2011-го затверджено "Програму розвитку дошкільної освіти у Закарпатській області на період до 2017 року", обсяг фінансування якої – 212 млн. грн.
– Гроші чималі, на що їх спрямовують?
– Однозначно на введення в дію новобудов дошкільних навчальних закладів, відновлення роботи дитсадків, відкриття додаткових груп та груп із короткотривалим терміном перебування дітей у школах та ДНЗ, створення навчально-виховних комплексів та груп із сезонним перебуванням дітей. Крім того, в рамках програми передбачене охоплення соціально-педагогічним патронатом дітей, які не можуть відвідувати дитсадки.
– Є вже результати?
– Певна річ: у 2011–2012 роках забезпечено виконання поставлених урядом завдань у галузі розширення мережі ДНЗ та збільшення відсотка охоплення дошкільнят такою освітою. Так, станом на 1 січня 2013 року в області вдалося збільшити відсоток охоплення дітей від 3 до 6 (7) років усіма формами дошкільної освіти із 40 відсотків у 2009 році до нинішніх 76,5% , а дітей п’ятирічного віку – до 100 %. Зросла й кількість дошкільних навчальних закладів за вказаний період: порівняно з 2009 роком мережа збільшилася на 25 закладів і становить 557. Упродовж трьох останніх років кількість дітей у дитсадках зросла з 35,5 до 45 тисяч. Тому якщо на перший погляд здається, що в області мало що робиться для вирішення проблеми, то конкретні цифри говорять про протилежне, робота виконана титанічна.
– Яка ситуація по районах? Є лідери, аутсайдери?
– На сьогодні найвищі показники охоплення дошкільною освітою дітей 3 – 5 років мають м. Ужгород (106,9 відсотків), при цьому охоплено частину дітей із районів), м. Мукачево (98,3%), м. Хуст та Міжгірщина (понад 91%), Воловецький район (80,2%). Найнижчі показники охоплення в Рахівському районі – всього 42,9%, Великоберезнянському – 57,3%. Тячівщина, Перечинщина, Хустщина – понад 60%.
Якщо добре пошукати, то місця знаходяться…
– Знаю, що вже цьогоріч маєте нові завдання від керівництва держави з приводу дошкільної освіти. Не пригадую, аби на рівні області їх уже оприлюднювали. Нагадаєте?
– Президент України дав доручення щодо розширення протягом 2013 – 2014 років мережі ДНЗ для забезпечення охоплення дошкільною освітою не менше 85% дітей відповідного віку та створення умов для стовідсоткового охоплення дошкільною освітою дітей п’ятирічного віку.
– Як будете виконувати? Є резерви?
– Так, на сьогодні вже провели моніторинг ефективного та раціонального використання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів області та виявили, що після здійснення реконструкції й капремонтів у будівлях є можливість додатково охопити дошкільною освітою 1265 дітей. Найбільш ефективний спосіб у цьому напрямку – відкриття навчально-виховних комплексів (НВК) шляхом реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів. Чим це доцільно? Ось, приміром, якщо прорахувати, що побудова нових двогрупових дитсадків складала б у середньому 5,5 млн грн., то, натомість, вартість утримання одно-двогрупового ДНЗ за рік складатиме 280–380 тис. грн. при нормі харчування 5 –7 грн. на добу на малюка. При відкритті НВК кількість ставок збільшується тільки на 4–5 штатних одиниць. Економія вже за перший рік діяльності становитиме близько 4 млн. грн. по кожному НВК, наступні роки – по 250 тис. гривень.
– Ідея дуже навіть хороша. Вже маєте плани з реформування на цей рік?
– Так, цьогоріч заплановано додатково відкрити 15 НВК. На кінець 2012–2013 навчального року в області було 42 такі заклади, а в 2008-му – лише 18. Зазначене дає можливість зберегти матеріальну базу навчальних закладів, які використовуються не на повну потужність, а також збільшити охоплення дітей дошкільною освітою. До початку 2013 – 2014 навчального року запланували відкрити шість НВК в Ужгородському, чотири – у Міжгірському, два – у Великоберезнянському та один – у Перечинському районах. Уже наразі створений НВК у Галочі на Ужгородщині, додатково відкриті 16 груп у діючих дитсадках, одна – в пристосованому приміщенні. Це дало змогу додатково охопити дошкільною освітою 381 дитину.
Крім того, з метою охоплення більшої кількості дітей дошкільною освітою запланували до кінця 2013 року відкрити дитсадок у Міжгірському районі, відновити роботу двох ДНЗ у селах Забрідь Хустського та Кальник Мукачівського районів, додатково організувати 58 груп. Відтак передбачене подальше охоплення соціально-педагогічним патронатом дітей, які з різних причин не можуть відвідувати дитсадки. У 6 районах і містах області виділяють земельні ділянки для будівництва нових ДНЗ загалом на понад 2 тисячі дітей дошкільного віку.
– А як бути з тими закладами, котрі в різні роки перепрофілювали, віддали під інші потреби. Їх можна повернути?
– За оперативними даними, станом на 15 червня 2013 року використовується не за цільовим призначенням 20 об’єктів дошкільної освіти, а саме: чотири ДНЗ використовують як загальноосвітні школи (три – як ЗОШ І ступеня, одна – як гімназія), п’ять – для потреб соціальної сфери, два непридатні до цільового використання та 9 потребують капремонту. Наразі розглядається можливість повернення зазначених закладів до мережі дошкілля.
Про матеріальну базу та реєстри дошкільнят
– Іване Івановичу, ми говоримо про нові дитсадки, але забуваємо, що й старі потребують ремонтів, нових меблів тощо…
– Ми не забуваємо (Посміхається. – Авт.). Паралельно з будівництвом, відкриттям у області триває активна робота з покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів, створення належних умов для здобуття якісної освіти. Зокрема в травні 2013-го з обласного бюджету додатково виділили районам та містам області 17,4 млн. грн., у т. ч. на розвиток ДНЗ – 6,1 млн. грн., облаштування закладів освіти внутрішніми вбиральнями – 4 млн. грн., забезпечення закладів освіти сучасним обладнанням, предметами довгострокового користування, меблями, інвентарем – 2 млн. грн. Завдяки цьому продовжиться будівництво ДНЗ сіл Велика Копаня, Дюла, Фанчиково Виноградівського району, завершиться реконструкція дитсадків, які не працювали та перебували на капремонті, у селах Забрідь Хустського та Кальник Мукачівського районів.
– Як ідуть справи зі створення Єдиного реєстру дошкільнят?
– З метою забезпечення права дитини на здобуття дошкільної освіти, спрощення процедури та вільного доступу до інформації з 1 липня 2013 року реєстрація дітей на чергу в дошкільні навчальні заклади області, що знаходяться у комунальній власності, буде проводитися через мережу Інтернет самостійно – на освітньому порталі Закарпатської області (zakosvita.com.ua), а також на сайтах ДНЗ. Ми сподіваємося, що функціонування такої системи забезпечить прозорість та відкритість у формуванні черговості влаштування дітей у дитсадки (на що сьогодні чимало нарікань), а також дасть змогу батькам дошкільнят ознайомитися з умовами та досвідом роботи закладу, до якого вони планують записати дитину. В області пілотним регіоном щодо запровадження такої системи обрано місто Берегово, де вже нині батьки мають можливість проводити запис дітей через мережу Інтернет.
І ще одна цікавинка: з 1 вересня 2013 року запис до дошкільного навчального закладу буде здійснюватися виключно з допомогою електронного реєстру. Разом із тим, дошкільні заклади матимуть змогу створити власні веб-сайти (безкоштовно), а батьки – здійснювати віртуальні (3-D) подорожі по навчальному закладу.
Галина СОЛОДКА, "Закарпатська правда"
До цієї новини немає коментарів