Фонтан, ліфт та доріжки з мармуру...
Саме так незабаром може виглядати центр закарпатської "столиці" міста Ужгорода.
Серце обласного центру – площа Театральна та вулиця Корзо – невдовзі зміниться до невпізнання. Мерія вирішила реконструювати цю частину міста. Зрештою, привід є – Ужгороду в 2013-му виповнюється 1120 років. Під таку дату міська влада акумулювала всі зусилля – знайшла гроші в бюджеті та підключила зв’язки в Києві. І вже навіть придумали план реконструкції – в майбутньому в центрі може з’явитися ліфт до Ужа, доріжки з мармуру та фонтан.
Подарунок зі Львова
Щоб центр міста в честь 1120-річчя постав у новій красі, мерія провела конкурс на проект облаштування пішохідної частини. У лютому виконком Ужгородської міської ради оголосив конкурс ескізних проектів, а пізніше для цього виділили кошти – близько 45 тисяч гривень. Цього літа стали відомі результати – переміг архітектор зі Львова Роман Данилевич. Його проект виявився кращим за роботи інших… 2 конкурсантів. Журі, котре приймало рішення, розглядало всього три проекти – від двох львівських авторів і одного з Солотвина Тячівського району. Характерно, що жоден із ужгородських архітекторів участі в конкурсі не брав. Як зазначив мер Ужгорода Віктор Погорелов, робота львівського архітектора – це справді цікавий проект.
То яку реконструкцію пропонує фахівець із-за Карпат? Ескізи робіт уже стали відомі ужгородцям із місцевих ЗМІ. Щоб уточнити деталі, "Закарпатка" вийшла на зв’язок із Романом Данилевичем, щоб він вніс ясність у майбутнє площі. Як розповів сам архітектор, на ескізний проект він витратив близько 2-х тижнів. А про конкурс дізнався від свого товариша-однокурсника. Загалом вийшло доволі цікаво.
Скляний ліфт біля філармонії
У першу чергу, реконструкція обов’язково передбачає оновлення комунікацій – зокрема заміну каналізації. По-друге, центральним об’єктом Театральної площі знову постане фонтан. "Я так зрозумів, що він має неабияке значення для мешканців міста, тому відновити його потрібно обов’язково", – розповів архітектор. Ще одна родзинка проекту – для його реалізації фахівець хоче використовувати виключно природні матеріали: багато мармуру, граніту та каменю. "Найкраще працювати саме з цим матеріалом", – зауважив Роман. Правда, не факт, що він отримає на це дозвіл міської влади. Тому як "резервний" існує варіант брукування площі шашкою. А ще підходящим, кажуть спеціалісти, в цьому разі буде пісковик: на відміну від холодного й "скляного" граніту або вишуканого, але коштовного мармуру, пісковик – більш доступний і разом із тим благородний матеріал, що мусить вдало підкреслювати обриси й штрихи історичного центру. Загалом питання матеріалу для брукування площі обговорюватимуть дещо пізніше: найперше потребує вирішення проблема оновлення комунікацій.
Досить цікаву будівлю планують встановити біля філармонії. Мова йде про скляну споруду – щось на зразок ліфта, який би забезпечував спуск для ужгородців та гостей міста до нижньої набережної. За ескізом архітектора це нагадує торгову будку або добудову з підвалом. Щоправда, чи дозволять втілити Данилевичу цю ідею біля пам’ятки архітектури – так само під питанням. Між іншим, одразу після оголошення переможця були внесені деякі зміни, але, за словами фахівця, цей проект є лише реалізацією ідеї, тому в майбутньому коригувань не уникнути.
Роман Данилевич зауважив, що хотів, аби реконструкція центральної частини Ужгорода була комплексною. І якщо йому надійде пропозиція створити ескізи для інших вулиць міста (в перспективі після площі Театральної та вулиць Корзо і Волошина розпочнеться реконструкція вулиць Духновича, Капітульної та Баконія), то він не відмовиться.
Наступна стадія – проект, що йде через архітектурну раду, далі – робочі креслення. Коли розпочнуть реконструкцію – поки невідомо. "Скоріш за все, це залежатиме від бюджету проекту, – зізнався архітектор. – Цілком можливо, що роботи розпочнуться з наступного року. Але хочеться чимшвидше".
Звідки гроші?
З яких грошей це буде фінансуватися? Як уже писала "Закарпатка", з міського бюджету на ці роботи виділять 1,5 мільйона гривень. Окрім того, влада шукає додаткові джерела фінансування. Так, як стало відомо з мерії, хочуть залучити ще таку ж суму завдяки продажу "Корони" – виявляється, у власників є зобов’язання вкласти в Театральну ще близько мільйона. Окрім того, грошима мають допомогти в Києві. На початку липня Верховна Рада проголосувала за постанову "Про відзначення 1120-річчя заснування міста Ужгорода", автором якої є народний депутат з обласного центру Василь Ковач. Постановою передбачено рекомендувати уряду створити оргкомітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 1120-річчя. Також слід розробити й затвердити сам план заходів, пов’язаних із цим днем, та вирішити питання щодо їхнього фінансового та матеріально-технічного забезпечення. Що важливо, у постанові сказано і про допомогу в реставрації пам’яток архітектури, історії та культури.
Коли розпочнеться масштабна реконструкція – наразі невідомо. Справа надходження коштів та їхнє освоєння – процес довготривалий. Головне, щоб він був прозорий та ефективний. І щоб проект не залишився просто гарною мрією. Адже всім дуже хочеться, щоб як не 1120-й, то хоч 1121 день народження Ужгород зустрів із оновленим обличчям.
Петро МИНАЙ, "Закарпатська правда"
Чого фото таке неякісне?