Українські політологи: переговори, відставка чи нові вибори?
Українські політологи, соціологи та політтехнологи прогнозують різні можливі сценарії розвитку політичних подій в Україні. Своїми думками вони поділилися у Національній спілці журналістів.
Андрій Биченко (фонд Разумкова) вважає: якби мітинги продовжувалися лише як протести проти не підписання асоціації з ЄС, то вони б досить скоро згасли б, адже уряд продовжує проєвропейську риторику. Але протести стали масштабними із гаслами проти влади через свавілля міліції та звіряче побиття людей. Соціолог навів дані досліджень: ще влітку не вважали міліцію своїми захисниками –38% громадян, як гарантію безпеки визнавали 17% опитаних. Однак після розгону Євромайдану ще менше людей сприйматимуть міліцію як своїх захисників. Окрім того, наклалася ситуація в Київраді, повноваження якої завершилося, містом керує Попов, за якого не голосував ніхто з киян, а рішення київської влади приймаються не в інтересах киян.
Прогноз:
- Я бачу абсолютно патову ситуацію. Людям не можна йти з Майдану, бо інакше треба буде у будь-якій ситуації ховатися від міліції по кущах. З іншого боку, виключаю можливість, що влада відправить у відставку Захарченка і почне кримінальні справи проти беркутівців, які били студентів. Якщо влада здасть своїх, у 2015 році вона не зможе розраховувати на підтримку міліції. Можливо, найкращим варіантом було б якби ЄС ввів адресні санкції, особливо матеріальні, до тих, хто дав команду розгону Майдану, що змусило б піти на переговори, а не на силовий розвиток подій.
Дмитро КРИКУН (Рух "Ми – європейці) головним надбанням Євромайдану назвав дуже серйозні зміни в думках і настроях людей. Він відзначив, що ще півроку тому дискусія про цивілізований вибір українців цікавила дуже мало. Але після подій на Євромайдані українці будуть ставитися до негативних явищ довкола себе – хабарництво, кумівство, не дотримання закону – вже інакше.
Прогноз:
- Ми стоїмо однією ногою над економічною прірвою. Дискусія щодо стану розвитку економіки буде важливою. Єдиним шансом для порятунку країни у більш-менш стабільному стану є відкриття України до євроінтеграції та якнайшвидше підписання угоди про асоціацію. Олександр ПАЛІЙ вважає, що українська влада може продовжувати політику на повну здачу інтересів України під російський вплив і застосувувати російські методів придушення політичної опозиції. У такому випадку невідомо чим все це закінчиться. На його погляд, розвиток подій поглиблюватиметься економічною ситуацією. Росія сама перебуває у складному стані, тому не зможе надати значну фінансову допомогу і вимагатиме здачі багатьох інтересів безкоштовно.
Прогноз:
- Інший варіант розвитку подій, окрім конфліктного, - відправити у відставку уряд, міністра внутрішніх справ і голову РНБО. Запропонувати Януковичу новий уряд технократів і підписувати угоду про асоціацію, отримувати кредити від МВФ і ЄС, а головне – припинити бути іноземною маріонеткою.
Олексій ГАРАНЬ висловив думку, що події в Україні розвиваються за російським сценарієм. На його погляд, відбувся перехід протесту в якісно новий рівень. Позитивною політолог вважає заяву першого віце-прем’єра Сергія Арбузова, що починаються переговори, в ході яких можуть обговорюватися вимоги про дострокові президентські і парламентські вибори.
Прогноз:
- Ситуація визначатиметься залежно від динаміки протесту. Опозиція має ставити вимогу формування уряду національного порятунку, уряду національної згоди, до якого можна включити думаючих людей із іншого табору, щоб долучити представників інших сил. Цей уряд має розпочати підготовку до нових виборів, і треба йти на конституційну реформу, зменшувати повноваження Президента і паралельно приймати закони та зміни до Конституції щодо місцевого самоврядування. Можна йти на переговори, але вони мають бути відкриті, з чітко озвученими вимогами.
Кость БОНДАРЕНКО відзначив, що першого грудня відбулися зміни в природі Євромайдану, - розуміння того, що кожному загрожує небезпека, що живемо в небезпечному суспільстві. Більшість людей виходили на Євромайдан не на захист євроінтеграції, а на захист свого майбутнього і своїх дітей. На його думку, міністра МВС потрібно було відправити у відставку ще в суботу зранку, 30 листопада, а також відправити у відставку весь уряд. А владі продемонструвати справедливість, а не силу.
Прогноз:
- Є чотири сценарії поведінки влади. Перший – пошук компромісу і переговори за круглим столом, за яким мають зібратися не лише опозиція і влада, а три учасники – влада, парламентська опозиція і представники громадськості, щоб не було потім підозр, начебто хтось кого обманув. Переговори мають проходити з мінімумом камер, диктофонів і журналістів. Бо коли політики бачать камери, вони одразу починають думати на камери, а не на результативність. Круглий стіл повинен бути не показовим, а дієвим. Третє – ми повинні домовитися від практики іноземних посередників. Якщо політикам потрібні посередники, нехай це будуть авторитетні постаті, які можуть виступити в ролі громадських авторитетів, третейських суддів. Другий варіант – силовий сценарій. Третій – варіант затягування, що фактично бачимо зараз, мовляв, усе вирішиться само собою, розпочнуться свята і люди розійдуться готувати олів’є. Четвертий – варіант внутрішнього перевороту, коли у ВР відбувається перегрупування, утворюється нова парламентська більшість, яка ініціює новий уряд, але при цьому у більшості має бути вплив на КС і його підтримка. Ці сценарії можуть бути комбіновані, перехідні.
Анна Шевченко, "Голос України"
До цієї новини немає коментарів