Наступного року у рамках програми "Доступне житло" ужгородців чекає 4 будинки на 96 квартир

Закарпаття - серед лідерів з виконання президентської програми "Доступне житло". За підсумками 2013 року наша область на 30% збільшила кількість сімей, яких забезпечила власним помешканням. Нагадаємо, за умовами державної програми, квартиру можна придбати в кредит на 15 років під 3% річних. Минулого року здешевленими кредитами скористались 35 сімей, а вже нині власників побільшало до 50.

 

Так, серед щасливчиків і родина Дмитруків, яка стала власником трикімнатної квартири майже рік тому. Як тільки-но вирішили стати учасниками програми, звернулись до Закарпатського регіонального фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Підготовка пакету документів тривала кілька тижнів. Далі справа перебувала на розгляді в банку.

Наступний крок – підписання договору. Сам документ із фінансовою установою Дмитруки заключили ще в лютому, а от забудовник здав будинок в експлуатацію влітку. До тих пір сім’я з двома маленькими дітьми проживала в орендованому будинку. І хоча умови були хорошими, зупиняло єдине "але" - це не приватна власність. Відтак, будь-які капіталовкладення не вигідні. Нині глава сім’ї каже, ремонт у новому помешканні – справа радше не часу, а грошей. "Всі вільні кошти сьогодні витрачаємо на облаштування квартири, - розповідає Микола Дмитрук, власник нового помешкання. - Моя дружина, як виявилось, хороший дизайнер У неї щоразу з’являються нові ідеї, як оформити інтер’єр. Відповідно, це коштує дорожче, ніж можна було б обійтись. Спочатку ми планували виділити на ремонт близько 10 тисяч доларів, але вже витратили вдвічі більше".

Квартира у новому мікрорайоні коштувала родині 482 тис грн. Аби стати її власником, родина Дмитруків сплатила перший внесок у розмірі 25-ти % від вартості житла. Такі умови банку. Нині щомісяця вони сплачують банку 2 800 грн. Саме стільки за формульними розрахунками становлять 3%, які родина платитиме найближчі 15 років. Решту – 13% за них погашає держава.

Це – не єдина популярна іпотека. Активно закарпатці користуються ще 4 програми, як державного, так і регіонального масштабу. Завдяки президентським ініціативам, область спрацювала на 30% краще, минулорічних показників, резюмує Галина Дудучук, директор Закарпатського регіонального фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. "На сьогоднішній день більше 50 сімей скористались програмою "Доступне житло". 16 сімей взяли під довготермінове пільгове кредитування. В основному, це молоді сім’ї та одинокі молоді громадяни. Програми є доцільні, ефективні, дієві. І кожна сім’я, яка є платоспроможною, може скористатись цими програмами".

2013-й виявився позитивним не лише для нових власників квартир. Плідно спрацювали цьогоріч і забудовники. У перших двох кварталах в експлуатацію здали 3 житлові будинки на 78 квартир. Наступного року за погодженням міністерства, ужгородцям запропонують ще 4 будинки на 96 квартир.

Серед нових забудовників – відомий підприємець Богдан Андріїв. Будівництво іде швидкими темпами, тож вже до нового року буде здано першу секцію квартир. Пан Богдан розповідає, що квадратні метри на Капушанській пропонують на різний смак, і на різний гаманець. "Ми вже продали 20% житла, до нового року здамо першу секцію. Вартість одного квадратного метру у нашому будинку – 5 тисяч гривень. Є в нас 33 однокімнатні квартири, 27 двокімнатних, 12 трикімнатних і 24 дворівневі квартири. Площа - від 40 до 150 кв.м. Це на останньому поверсі дворівневі квартири. У всіх квартирах проведено електрообладнання, опалення, внутрішня штукатурка, ну і звичайно, ставимо вікна і вхідні двері," - каже пан Богдан.

За офіційними даними, на квартирному обліку перебувають понад 8 тисяч закарпатців. Саме таку кількість внесли до єдиного державного реєстру осіб, що потребують поліпшення житлових умов. Ще понад 4 тисячі осіб - на кооперативній черзі. Утім, за законом, вони не можуть скористатись програмою доступне житло. Зрештою, посадовці кажуть, якщо родина або одинокі громадяни, бажають придбати будинок, а не квартиру, то з цього року така можливість є. "Вже 2 сім’ї такими кредитами скористались, третя справа на розгляді в банку, - коментує Галина Дудучук, директор Закарпатського регіонального фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. - Аби взяти здешевлений кредит для придбання будинку, потрібно мати весь пакет документів, який в себе включає проектно-кошторисну документацію, дозвіл на будівництво, доходи сім’ї. І якщо такі документи сім’я подала, на розгляді пройшла через кредитний комітет, то молода сім’я може добудувати цей будинок".

Ще минулого року управлінці бідкались через низьку платоспроможність закарпатців, а вже нині впевнені, що завдяки лояльності банківських установ та й підприємливості закарпатців - власників нових квартир стає більше. Кредит на 15 років вже не так сильно лякає, бюрократичні перепони майже відсутні, а головне – щомісячний платіж, в принципі, доступний середньостатистичній родини. До слова, міністерство дозволило брати здешевлені кредити і юридичним особам, як-от ЖРЕР чи ОСББ. В Україні вказану іпотеку взяли три організації. Утім, на Закарпатті, охочих скористатись такою програмою, не знайшлось.

Підсумовуючи реалізацію державної програми, варто зазначити, що на початках запровадження проекту, про його недосконалість майже не говорилося. А вже нині держава вирішує ще одну проблему всеукраїнського масштабу – довгобуди. Країна готова позбутися цього головного болю, тим самим завершуючи законсервовані будівництва. А їх, після економічної кризи у спадок зосталось чимало. Відтак, сьогодні президентська ініціатива доступного житла одночасно вирішує дві проблеми – забезпечення молодих сімей квартирами і здачу в експлуатацію недобудов. Більшість із будинків, які сьогодні беруть участь у програмі, почали зводити ще у 2008-2009 роках. Такі проекти готувалися під великі дво- та трикімнатні квартири. Однак сьогодні попит на житло із великою площею впав.

Натомість закарпатці частіше цікавляться квартирами на одну-дві кімнати. Відтак, у цьому році на Закарпатті для виконання програми "Доступне житло" залучатимуть нових забудовників, котрі зможуть забезпечити закарпатців відповідними квартирами.

Євгенія Фанта для Ужгород.net

 

18 грудня 2013р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів