"Закарпатський народний хор у теплому верхньому одязі", - Іван Качур. Заступник голови обласної адміністрації звітує про роботу у 2013 році.
- Іване Івановичу, добігає кінця 2013 рік. Традиційно, в грудні підсумовуємо роботу за увесь рік. Багато якісних змін відбулося цьогоріч у регіональній освіті?
- Іване Івановичу, добігає кінця 2013 рік. Традиційно, в грудні підсумовуємо роботу за увесь рік. Багато якісних змін відбулося цьогоріч у регіональній освіті?
- Хочу відзначити, що фінансування освітньої галузі у 2013 році передбачало кошти в сумі 2, 3 млрд. грн., що на 300 млн. більше, ніж минулого року. Саме завдяки збільшенню цифр, нам вдається ефективніше впроваджувати й реалізовувати 11 освітніх програм у регіоні. В першу чергу це стосується покращення матеріально-технічної бази. В цьому році, завдяки обласним проектам, ми закупили, а відтак і розподілили по районах і містах 20 комп’ютерних та 16 інтерактивних комплексів, 50 комплектів спортінвентарю та 26 сучасних комплектів для кабінетів фізики, математики, біології і хімії. Також ми приділяли увагу обдарованій молоді, тобто організовували та забезпечували проведення різних заходів, водночас стимулюючи переможців преміями та стипендіями.
Чимала увага питанню впровадження енергозберігаючих технологій. Ми проводили капітальні та поточні ремонти дахів, замінили вікна та двері на сучасні герметичні. Модернізували котельні і внутрішні системи опалення. Окреме питання, яке цього року було серед пріоритетів – це питання внутрішніх вбиралень. До речі, із 674 загальноосвітніх навчальних закладів, станом на 1 січня 2012 року у 318 були відсутні внутрішні вбиральні. Вирішення цього питання ми розділили на 2 етапи, тобто частину внутрішніх вбиралень ми запланували облаштувати у 2013 році, а це 117 вбиралень. Інші плануємо завершити наступного року. До речі, хочу відзначити, що цей план на сьогодні виконаний на 85%. Сподіваємось, до кінця року виконаємо на всі 100%. Ще одне вагоме питання – розвиток фізичного виховання і пропаганда здорового способу життя. Сьогодні значно покращені умови для проведення уроків фізкультури. Неабияк у цьому нам допомогла і обласна програма. У її рамках ми закупили 50 комплектів спортивного інвентарю. До слова, купували все необхідне з консультативною допомогою вчителів, які у подальшому й будуть проводити уроки. Також, хотів би додати, що одна із найкращих регіональних програм – облаштування спортивних майданчиків. Впродовж 4 років ми встановили 70 відповідних комплексів із штучним покриттям. Цього року закупили 14 таких майданчиків, до речі – серед них і нової і форми, з поліуретановим та акриловим покриттям. Відтак, діти матимуть можливість займатись різними видами спорту.
- Стосовно дошкільної освіти. Це теж цьогорічний пріоритет. Скажіть чи вдалося виконати поставлені завдання?
- Якщо брати специфіку нашого регіону, а це тенденція позитивного приросту населення, то саме цей напрямок потребує додаткових зусиль. Одним із найбільших резервів, у плані охоплення дошкільною освітою у Закарпатській області, є створення навчально-виховних комплексів на базі загальноосвітніх навчальних закладів. Ми вивчили питання про ефективність використання приміщень загальноосвітніх закладів, і зробили висновки, що їх можна використовувати більш ефективно. Відповідно, це вилилося у створення цілісних навчально-виховних центрів. У цьому році ми створили 14 таких закладів. В продовження роботи, на базі дошкільних навчальних закладів, відкрили додатково 64 групи. Таким чином, на сьогоднішній день, 80% дітей віком від 3 до 6 років забезпечені дошкільною освітою.
- 2013-й був проголошений роком дитячої творчості. Наскільки добре спрацювала область у цьому напрямку, чи вдалося змінити ситуацію у позашкільній освіті краю ?
- В цьому році, можливо як ніколи, ми звернули увагу на те, чим займаються діти у позашкільний час. На базі загальноосвітніх навчальних закладів відкриті нові гуртки, секції, покращуена ситуацію у позашкільних навчальних закладах. Тобто, мова йде про зміцнення матеріально-технічної бази: проведення поточних і капітальних ремонтів, забезпечення новим і сучасним обладнанням, - все для того, щоб дитина могла добре розвиватись і йти в ногу з часом. Таким чином, із 40% охоплення різними формами дошкільної освіти, ми підняли цифру до 90%. Зрозуміло, що подальша наша робота буде спрямована на якість.
Що стосується року дитячої творчості, то в цьому напрямку відпрацювали відповідний план заходів. Ми провели надзвичайно яскраві заходи, до прикладу, фестиваль "Воскресни писанко", "Сузір’я талановитих дошкільнят" і багато інших, завдяки яким обдаровані діти мали можливість розкрити власні таланти, продемонструвати вміння та інше. До речі, ми маємо на меті проаналізувати дитячі уміння за специфікою району. Тобто, у подальшому можна зосередити увагу на робтах прикладного мистецтва за тим чи іншим напрямком, відповідно до географічного розташування. Впевнений, що проголошення року дитячої творчості – це дійсно вагомий поштовх у розвитку позашкільної освіти.
- Насамкінець, пропоную поговорити про діяльність у культурній сфері. Зокрема, які знакові події відбулись на регіональному, державному і, зрештою, на міжнародному рівнях?
Приємно відзначити, що культура, як й інші сфери гуманітарної галузі, забезпечена належним фінансуванням. Мова навіть і де про збільшення. В цьому році ми виділили на культурну галузь 236,5 млн. грн., що на 10% більше торішніх показників. Чи не вперше за останні роки в полі зору аматорські колективи. В цьому році ми придбали сценічні костюми та музичні інструменти саме для них. Інший напрямок - мистецька освіта. Кошти були розподілені між коледжами, школами, інститутами, де здобувають мистецьку освіту. Також не могли ми оминути професійні колективи. Закарпатський народний хор за обласні кошти отримав сценічні костюми на суму 320 тис. грн. Вперше ми придбали теплий верхній одяг для проведення заходів на вулиці. Концертно-видовищні заклади, обласна філармонія, обласний драмтеатр, ляльковий театр, вони всі потребують постійної посиленої уваги. Цього року ми виготовили проектно-кошторисну документацію на реконструкцію приміщення лялькового театру. Наступного, сподіваємось, проведемо відповідні роботи. Без ремонту не залишаться й філармонія, і муздрамтеатр. Також підтримку заслуговують музеї, бібліотеки, культурні пам’ятки. Окрему увагу ми зосередили на культурній спадщині Закарпаття. З обласного бюджету виділили 2 млн. 300 тис. грн. на зміцнення стану об’єктів, що мають відповідний статус. До речі, за рішенням ЮНЕСКО цього року дві дерев’яні церкви зарахували до переліку культурної спадщини. Це у Великоберезнянському районі, село Ужок і Ясіня на Рахівщині.
-Дякую за розмову. Успіхів вам.
Розмовляла Євгенія Фанта
До цієї новини немає коментарів