Нація спивається! Поверніть витверезники - вимагають закарпатські медики
В Ужгородській міській лікарні медперсонал скаржиться: більшість пацієнтів, які потрапляють у медзаклад через алкогольне сп’яніння - порушують спокій, ведуть себе агресивно та влаштовують бійки. До кінця 90-х у лікарів таких проблем не виникало. Адже тоді функціонували витверезники, "наповненням" яких опікувались правоохоронні органи.
"Не хвилюйся, ми знаходимось у медвитверезнику!! Щоправда, я не знаю в якому районі! Хто знає в якому ми районі?" - Районі??? Я навіть не знаю в якому місті…" - ця цитата з відомого кінофільму уже давно стала історією.
Сьогодні про значення та особливість витверезників сучасне суспільство дізнається хіба що з кінофільмів. В Україні такі заклади недалекоглядні чиновники ліквідували наприкінці 90-х. У радянський період та в часи незалежності притулками для витвереження опікувалися правоохоронні органи. Зараз ці обов’язки лягли на плечі медиків. В Ужгородській міській лікарні до пацієнтів напідпитку - чимало претензій. Завідувач приймальним відділенням Ужгородської міської лікарні Маріанна Кіш розповідає: "Ми, звичайно, розміщаємо їх в окрему палату, але п’яні пацієнти агресивні, буйні, кричать. Тож, подумайте самі, чи добре впливає така поведінка на інших хворих та їх родичів?"
Лікарі просять повернути притулки для нетверезих. Або ж створити у місті альтернативу таким закладам. Щодо останнього, то фахівці обласного наркодиспансера підтримують таку ініціативу. Й наголошують: замінити колишні витверезники можуть спеціалізовані центри на базі багатопрофільних лікарень.
Головний лікар Закарпатського обласного наркологічного диспансеру Василь Кручаниця згадує: "Витверезники були у підпорядкуванні МВС. Однак, на мою думку, це не властиво для міліції утримувати людей, які перебувають у стані сп’яніння. Більше того, нерідко траплялися й летальні випадки у цих спецзакладах. Позаяк, люди, які потребували першої медичної допомоги – її не отримували. У постанові Кабінету Міністрів України прописано: на місці витверезників, за кошти місцевих громад, мають бути створені детоксикаційні центри. На жаль, перших вже давно немає, а других так і не відкрили. На сьогодні це проблема".
Водночас, Василь Кручаниця зауважує: "Примусова госпіталізація у зв’язку з алкогольним сп’янінням – неприпустима. Якщо людина не хоче лікуватися – ми не маємо права примушувати. Рішення щодо лікування приймає виключно пацієнт".
Правозахисники вважають, що держава повинна кожному забезпечити права й свободу. Утім, в окремих випадках до нетверезого громадянина можуть застосовувати й певний примус. Юрист Богдан Бойко переконаний, що як правило, людина в такому стані порушує багато правил, зокрема обов’язок дотримуватись існуючих законів, існуючих правил поведінки, в тому числі і відносно інших.
Мешканці обласного центру сподіваються, якщо і відкриють притулки для витвереження, то з благородною метою – аби врятувати від холоду чи від смерті. "У радянську добу був зовсім інший устрій та інше відношення до всього. На мою думку, заклади для витвереження п’яних потрібні, але не такі як у радянські часи", - вважає ужгородка Марія.
"Витверезники потрібні для того, щоб люди не валялись на дорозі. Це не естетично, коли громадяни у такому стані знаходяться посеред міста", - вважає пенсіонерка пані Марта.
"Я думаю, що не витверезники варто відновити, а продаж алкоголю треба припинити. Адже всі розуміють, що відкриття витверезників не усуне причину. Тому відновлення цих закладів нічого не змінить", - вважає студент Павло.
Розмов багато, а результату - кіт наплакав. Тож, питання витверезників залишається відкрите. На законодавчому рівні, як кажуть правники, воно досі не врегульоване.
Мирослава Куруц для Ужгород.net
[youtube]Hm0yNUmUP3E[/youtube]
До цієї новини немає коментарів