Субвенції, дотації треба скасувати і перейти до самофінансування регіонів, підприємств, галузей
Як розповів президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий, у нас є дві головні проблеми: перша - це технологічне оновлення усіх галузей економіки. Для цього треба зробити зміни реформаторського характеру. Друга - перехід від централізованого фінансування і адміністрування економіки до ринкового самоврядування і самофінансування економіки.
"Те, що нам зараз пропонує Росія - повернення до соціалістичної моделі централізованого фінансування і розподілу капіталовкладень. Це ми вже пережили, але воно нас і пригальмовує, - зауважує пан Лановий. - Нам треба перейти до ринкових механізмів: конкуренція, вільному підприємництву і всьому, що з цим пов’язане. Потрібна перебудова економічного і соціального характеру".
"Починаючи з 50-го року, в Німеччині замінили націонал-соціалістичну модель, що базувалася на великих підприємствах, державних замовленнях і бюджетному фінансуванні, моделлю розвитку малого середнього бізнесу, свобод, конкуренції і самоврядування, - продовжує екс-міністр економіки. - За 20 років вони обігнали Радянський Союз. У нас, на жаль, навіть в суспільстві немає усвідомлення такої потреби. Звичайно, 70 років нас "бомбили" тим, що держава усе зробить-побудує. Та і донині люди чекають: нам дадуть мільярди, ми побудуємо якісь нові заводи, транспортні шляхопроводи і тому подібне. Але скільки це може тривати? Це - корупційна централізована модель. А олігархів влаштовує те, що гроші йдуть прямо в кишеню декількох десятків чоловік".
"Є, зрозуміло, цілий набір різних інструментів правового і слідчого характеру у боротьбі корупції при розподілі бюджету. Але вони можуть запрацювати лише в умовах вільної економіки, при громадянському контролі, при децентралізації фінансових потоків, при зменшенні бюджетного фінансування самої економіки: субвенції, дотації, для різних галузей економіки по-різному, - констатує Володимир Лановий. А далі радить - Усе це треба скасувати і перейти до самофінансування регіонів, підприємств, галузей. Тільки так можна вибити з-під ніг корупціонерів землю. Ми залишимо їх без ресурсів, які вони могли б розкрадати. А друга складова - відношення до бізнесу в принципі".
"Є багато позицій відносно прозорості бюджету, зміни розподілу засобів і контролю за правомірністю витрат. Вони є частиною угоди з Європейським Союзом про Зону вільної торгівлі. Ось якби це ввели, контроль за розподілом бюджету, державних закупівель, що є великим державним пропуском, - вже б допомогли у боротьбі з корупцією", - резюмує президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.
[a href="http://www.day.kiev.ua"]Газета "День"[/a]
До цієї новини немає коментарів