Торік у 36 заробітчан із Закарпаття лікарі виявили ВІЛ-інфекцію
Як захистити себе та своїх рідних від цієї та інших страшних недуг, як позбутися шкідливих звичок та, як вести здоровий спосіб життя - у матеріалі розповідають кваліфіковані фахівці.
Духовна рівновага та фізична активність збільшує працездатність. Роботодавці дедалі частіше звертають увагу на відсутність шкідливих звичок у потенційних шукачів роботи. Пояснюють: люди, які витрачають час на паління та тривалі обідні перерви - уповільнюють свою працездатність.
На актуальності цієї проблеми наголошують і фахівці центрів зайнятості. Відтак, для безробітних проводять практичні семінари із залученням медиків та роботодавців. Під час яких дають практичні рекомендації - як позбутися шкідливих звичок.
Чотири роки поспіль в Ужгородському центрі зайнятості проходять навчальні семінари, де учасники разом з фахівцями розглядають питання здорового способу життя та його вплив на професійний успіх. Фахівці установи кажуть, теми семінарів – найактуальніші. Серед них – шкідливі звички: паління, зловживання алкоголем та наркотиками. Також у рамках цих зустрічей проводять інформаційно-просвітницьку роботу щодо протидії поширенню ВІЛ-інфекції.
Христина Воробець, заступник начальника відділу активної підтримки безробітних Ужгородського центру зайнятості, розповідає: "Учасники семінарів – безробітні, які шукають роботу. Це не лише молодь, а й ужгородці старшого віку. Ми бачимо що є зворотній зв’язок між нашими фахівцями та слухачами: після зустрічей присутні спільно обговорюють ту чи іншу тему".
Навчальні семінари відбуваються щомісяця. Протягом року більше двохсот безробітних беруть участь у цих заходах. Долучаються до проведення семінарів й медики та фахівці інших сфер. Мета всіх спеціалістів – пропагувати здоровий спосіб життя. Соціальний працівник обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Іванна Гоцул повідомляє: "Чимало безробітних краян виїжджають на заробітки. У 2013-му в 36-ти трудових мігрантів із Закарпаття лікарі виявили інфекцію. Відтак, наразі заробітчани – найбільш уразлива група населення у поширенні інфекції. Щодо семінарів, то вони дають свій результат. Дуже часто учасники заходу запитують про шляхи зараження ВІЛ, та як захиститися від цієї інфекції. Нерідко люди, яких я бачу на семінарах приходять до нас на обстеження. Звичайно, все відбувається в конфіденційному порядку". Іванна Гоцул переконана, такі семінари варто проводити не лише в обласному центрі, а й в кожному районі Закарпаття.
У ефективності таких заходів переконані й медики. Кажуть, ті, хто веде активний спосіб життя без шкідливих звичок – не лише бережуть власне здоров’я, а й мають більші перспективи у реалізації професійних планів. Лікар обласного центру здоров’я Людмила Ганчин стверджує: "Задля того аби бути здоровим та успішним варто дотримуватись та виконувати кілька простих правил. Одне із перших – відмовитись від шкідливих звичок. Відомо, що паління та надмірне вживання алкоголю вкорочує життя. Тож ми, під час зустрічей з шукачами роботи інформуємо їх про ризики захворювань від того чи іншого шкідливого фактору. Сподіваємось, учасники навчальних семінарів замисляться, і змінять своє життя на краще. Адже фізично здорова людина має більші шанси на ринку праці"
Щодо самих роботодавців, то більшість із них зізнаються, працівник повинен використовувати свій робочий час раціонально. Директор Ужгородської швейної фабрики Мирослава Каламуняк розповідає: "Такі звички як паління та тривалі обідні перерви варто чітко спланувати. Ми, звичайно, враховуємо потреби підлеглих, котрі палять. Для них ми створили спеціальне місце для куріння на території підприємства. Протягом дня курці мають дві перерви. Однак, роботодавцю економічно не вигідно брати на роботу працівників, які палять. Робочий час коштує дорого. Це гроші та витрати для будь-якого підприємства"
Правники кажуть, що нещодавно прийнятий Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення" зменшив кількість курців на підприємствах та у громадських місцях. А ще юрист Володимир Сільваші пояснює: "Працівник має право використовувати свою обідню перерву на власний розсуд, у тому числі на куріння в спеціально відведених для цього місцях. Трудовим законодавством не регламентовано питання обмеження часу перекурів на роботі. Однак роботодавець має можливість встановлювати в правилах внутрішнього трудового розпорядку умови і порядок організації трудового процесу на підприємстві".
Психологи вважають що професійний успіх залежить й від внутрішнього стану людини. "Духовне або ж психічне здоров’я працівника відіграє не менш важливу роль у досягненні професійного успіху", - переконана психолог Ольга Карабіньош. І додає: "За соціально-психологічний клімат відповідає керівник. Саме роботодавець повинен створити належні умови для своїх підлеглих, та налагодити сприятливу атмосферу у колективі. Будь-які непорозуміння негативно впливають, як на працівників, так і на результат їхньої роботи".
Самі ж ужгородці переконані - успішним та корисним суспільству може стати кожен. Адже психічне та фізичне здоров’я залежить не лише від робочих буднів. Вміння поєднувати роботу та відпочинок - і є запорукою успіху.
Мирослава Куруц для Ужгород.net.ua
До цієї новини немає коментарів