Уряд хоче запровадити окремий облік готівки та банківських металів
Уряд планує посилити контроль за переміщенням валютних цінностей та банківських металів через державний кордон шляхом їх декларування в окремому порядку. Це передбачає проект постанови Кабінету міністрів, розроблений Міністерством фінансів. Необхідність такої міри розробники проекту пояснюють тим, що на сьогоднішній день відсутня статистична інформація про переміщення валютних цінностей.
В даний час інформація про валютні цінності та інше майно, яким володіють громадяни, що перетинають кордон України, вказується в митній декларації. Однак у Мінфіні вважають, що цього недостатньо для ведення обліку та пропонують фізособам, які перевозять за кордон банківські метали, платіжні документи та цінні папери, готівку та дорожні чеки на суму € 10 тис. і вище, заповнювати нову декларацію.
Окрема форма декларації валютних цінностей потрібна для отримання повної інформації про рух валюти - а саме обсяги, походження, цілі, призначення - і збору відомостей для подальшого використання, йдеться в пояснювальній записці до проекту постанови. Передбачається, що нові декларації будуть введені через 90 днів після набрання постановою чинності.
Як сказав голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Віталій Хомутинник, пропонована проектом постанови практика декларування валютних цінностей вже рік застосовується в Європейському союзі.
У Міністерстві фінансів рекомендують збирати цю інформацію в спеціальній базі Міністерства доходів і зборів, якою зможе користуватися сам Мінфін, а також Держслужба фінансового моніторингу.
У Міндоходів поки не знають, що робитимуть із зібраною інформацією. У міністерстві повідомили, що їхні фахівці ще не встигли ознайомитися з документом. "Оскільки проект постанови був оприлюднений для узгодження тільки 27 січня, Міндоходів ще не направляло до Мінфін свої висновки щодо цього документа", - пояснили в прес-службі міністерства.
Нагадаємо також, що Міндоходів спростить визначення митної вартості товару. Як зазначив керуючий партнер Baker Tilly Олександр Почкун, зараз громадяни також зобов’язані декларувати цінності і валюту, проте інформація про їх походження і призначення надається тільки за запитом митного органу. Тепер же все фізособи, майно яких потрапляє під дію постанови, в обов’язковому порядку повинні будуть вказувати джерело його отримання.
"Таким чином, нова декларація може стати додатковим інструментом контролю рівня і походження доходів населення", - припускає експерт. З ним погоджується і голова комісії з питань економічної політики Українського союзу промисловців і підприємців Юлія Дроговоз. На її думку, така міра є необхідною в боротьбі з тіньовою економікою.
"З урахуванням максимальної вартості зазначених товарів в € 10 тис., дія документа торкнеться середнього класу", - вважає Дроговоз. Це цілком логічний крок, відповідний концепції загального декларування і раніше прийнятими документами, що стосуються контролю за переміщенням валюти в країні та за її межами.
Мінфін
До цієї новини немає коментарів