На Закарпатті гіпертонічні хвороби – лідери з-поміж усіх, що призводять до летальних наслідків
Гіпертонічні захворювання доволі підступні. Щороку 60% смертей пов’язують із ускладненнями, які виникають внаслідок серцевих хвороб. Медики б’ють на сполох, нагадуючи – інфаркти та інсульти можна попередити. Страшний не так підвищений тиск, як ускладнення внаслідок нього.
В Європі кількість населення, що лікується систематично, складає 30%. В Україні: в сільській місцевості 8%, у містах 14%. Більше того, зі слів спеціалістів, майже половина українців взагалі не знають, що у них підвищений тиск.
Артеріальний тиск радять вимірювати хоча б раз на місяць, якщо він вище 140/90, без медикаментозного лікування вже не обійтись. "Коли потрібно лікувати наслідки таких хвороб, коли потрібно запроваджувати інтервенційні високотехнологічні заходи лікування, це дуже дорого. Оскільки галузь медицини не з дешевих, то захворювання краще попередити, аніж його лікувати", - каже начальник відділу охорони здоров’я Іршавської РДА Антон Горзов.
На Іршавщині проживає близько 100 тисяч. Із них п’ята частина – гіпертоніки. До соціального проекту залучено 15 тисяч мешканців. Медики зобов’язані проводити роз’яснювальну роботу серед населення. "Оскільки самотужки охопити всіх складно, на допомогу нам приходять священнослужителі і соціальні працівники. Особливо потрібні вони у помешканнях, де хворі лежачі. Соціальні працівники допомагають односельцям реалізувати рецепти, виписані лікарями", - розповідає Іван Фельцан, який працює завідувачем АЗПСМ у селі Сільце на Іршавщині.
На території села є дві аптеки, одна з яких відпускає гіпотензивні препарати за референтними, тобто зниженими цінами. Єдина вимога – рецепт лікаря.
Берегівщина теж один із лідерів серед районів області, де успішно реалізували пілотний проект здешевлення вартості ліків для гіпертоніків. У районі мешкає понад 76 тисяч осіб. Третина з них має підвищений артеріальний тиск. Лікарі вкотре нагадують, на першій стадії хворобу можна вилікувати без медикаментів. А вже друга стадія потребує щоденного прийому препаратів. "Особливу увагу ми приділяємо хворим, у яких комбінація артеріальної гіпертензії з цукровим діабетом, комбінація артеріальної гіпертензії із зайвою вагою (ожирінням). Тому, що всі поєднання двох-трьох хвороб, дають найбільш трагічні і непередбачувані результати", зазначає берегівський районний терапевт Василь Головачко.
Чимало пацієнтів не одразу ймуть словам лікарів. Серед них і берегівчанин Адальберт Браун. Каже, допоки не опинився у критичному стані, до лікарів не звертався, а вже нині завдячує їм життям. "Я переніс три інфаркти, операцію на серці, і вже 6 років щоденно приймаю ліки. Інакше, без медикаментів, я просто не можу жити!".
До дисциплінованих хворих належить і пані Мальвіна Овчиннікова. Вже понад 14 років вона вимірює тиск щодня. Зважаючи, що прийом ліків для неї теж щоденна справа, жінка особливо тішиться соціальній програмі здешевлення вартості гіпотензивних препаратів. "Ліки дорогі, а такий проект, на мою думку, дуже вдалий. Тому що людина має можливість із відшкодуванням придбати ті засоби, які їй підходять. До прикладу, я щомісячно купую два препарати, економлю до 40 гривень", - розповідає жінка.
Усього ж до списку медики внесли 250 препаратів. Лікар, виписуючи рецепт має вказувати не товарну назву, а хімічний склад засобу. У Берегівському районі із відповідними рецептами працюють 25 аптек.
"Особи, які мають підвищений артеріальний тиск, внесені у районний реєстр. Кожен хворий, який звертається до свого сімейного лікаря, або до терапевта, або до кардіолога - може отримати рецепт з відшкодуванням на зазначені препарати", - інформує Марія Полоі, кардіолог Берегівської ЦРЛ.
Гіпертонічні хвороби – лідери з-поміж усіх, що призводять до летальних наслідків. Попри все, лікарі не залякують, а лише рекомендують більше уваги приділяти власному здоров’ю. Завідувач амбулаторією №1 м.Берегово Гейза Гаал наголошує: "Щойно хворому вперше діагностують гіпертонічне захворювання, лікар роз’яснює, що він пожиттєво має отримувати гіпотензивну терапію. І, часто-густо так буває, що хворий кілька днів приймав ліки, йому полегшало. А потім припиняє медикаментозне лікування. Внаслідок чого, на жаль, маємо гіпертонічні кризи, судинні катастрофи, а потім – інфаркт, інсульт та інші небажані наслідки гіпертонічної хвороби".
Дія пілотного проекту в Україні закінчилась у 2013р. Відтак, наприкінці січня у столиці затвердили постанову здешевлення препаратів для гіпертоніків. Документ розробили із урахуванням попередньо напрацьованих результатів. Минулого року було виписано майже 25 мільйонів рецептів. Половину з них хворі реалізували за зниженими цінами. До аптек звернулись понад 9 мільйонів українців. Кількість фармацій, залучених до проекту зросла втричі (з 3 662 до 12 123). За здешевленими цінами гіпотензивні препарати придбали 74% з числа всіх хворих в Україні. Усього ж, за підсумками медиків, кількість інсультів зменшилась на 6,5%. На 16% менше швидку викликали через гіпертонічні кризи. Окрім продовження дії програми державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків, цьогорічною постановою передбачено відшкодування вартості аптекам за ліки, відпущені в грудні 2013р., а також переміщення лікарського засобу з ІІ у І групу часткового відшкодування його вартості. Медики переконують, це сприятиме зниженню цін на ліки і, водночас, підвищить рівень доступності та забезпеченості ними хворих. На реалізацію проекту у 2014 році із державного бюджету планують виділити 191,6 млн. грн.
Євгенія Фанта для [a href="http://uzhgorod.net.ua"]uzhgorod.net.ua[/a]
До цієї новини немає коментарів