Ярослав Шафарь: «Головне, щоб громадськість проявляла інтерес, не була байдужою і брала активну участь і житті свого міста і краю»

Що собою представляє оновлена Громадська рада при Ужгородській мерії, її принцип роботи, хто її представляє, і на скільки правдиво вона захищатиме інтереси мешканців міста – в інтерв’ю із заступником міського голови Ужгорода Ярославом Шафарьом.

 

  • Що таке громадська рада і що стало першопричиною її виникнення?
  • Громадська рада – це необхідний орган, який має на меті співпрацю з виконавчими органами влади і створюється для того, аби робота влади була прозорішою. До створення громадської ради при Ужгородській міськраді ми йшли довгих три роки, оскільки попередня влада усіляко блокувала діяльність такого органу (посилаючись на непотрібність існування громадської ради). водночас, постанова Кабінету міністрів чітко прописує на папері необхідність її створення. Так, громадська рада, створена при Закарпатській ОДА, існує вже другу каденцію, четвертий рік.
  • Ви член громадської ради при ОДА, чи можете провести паралелі між діяльністю міської і обласної громадської рад? Що відмінного?
  • Громадська рада при обласній адміністрації, навіть у дуже скрутні часи, коли влада не пропускала вагомі рішення, було прийнято і підписано низку меморандумів…
  • …наприклад?
  • Ще минулого року (13 грудня 2013р.) ми збирали керівників «Закарпаттяобленерго», «Закарпатгазу». З ініціативою виступила громадська рада при ОДА, де ми наполягали на зниженні ціни на підключення, зробити так, щоб малий бізнес не відключали від енергопостачання, якщо вони не мають змоги сплатити авансовий двомісячний платіж, ми вимагаємо оптимізувати ціни для населення, особливо в тих районах, де відсутнє газопостачання. На наші запити навіть відгукнулися НКРЕ, антимонопольний комітет. Ми продовжуємо лобіювати ці питання. І сьогодні активно і предметно співпрацюємо із обласною владою, зокрема головою облдержадміністрації.
  • Які юридичні підстави рішень громадської ради?
  • Це, здебільшого, дорадчий орган, але кожен проект рішення, який виноситься на громадську раду, може бути розповсюджений у громадськість. Відтак, після ознайомлення, громадська рада може винести рішення про відміну або доопрацювання певного документу.
  • Який принцип роботи громадської ради?
  • Члени громадської ради мають визначитися з комісіями, які працюватимуть за направленнями (бізнес, архітектура, правоохоронні акти і т.д.) і після установчих зборів відповідні комісії розподілятимуть між собою певний обсяг роботи. До прикладу, на засідання міської ради готуються проекти рішень, то саме завдання громадської ради – вчасно отримати, добре вивчити ці документи, і зробити висновок. Це для того, щоб було зрозуміло, яка позиція громади з відповідного питання. При цьому, висновки можуть бути як задовільні, так і незадовільні. Однозначно, вони мають бути враховані міською радою. На мою думку, якщо такого висновку немає, або не буде, то громадськість має право у судовому порядку відміняти такі рішення. Така практика працює у Європі (Німеччина, Швейцарія), де громадські ради працюють на регіональному рівні, так і на державному.
  • На вашу думку, наскільки легко членам громадської ради буде отримати необхідні матеріали: чи підуть на це депутати, чи погодиться виконком?
  • Це чітко прописано у положенні, де йдеться, що громадська рада отримує документи за 9 днів до проведення засідання міської ради. Навіть більше. з лютого ми публікуємо і рішення міських депутатів.
  • Хто буде представляти громадську раду? Кількість членів.
  • Як член громадської ради при ОДА, я б хотів розповісти про відмінності між цими двома органами (міською і обласною громадською радою). Завдяки активності громади, до громадської ради можуть входити не лише представники інститутів громадянського суспільства, громадських об’єднань, організацій, а й також активісти. Вони мають бути готові жертвувати власним вільним часом. Щоб стати членом громадської ради, треба написати заяву (у довільній формі) до ініціативного комітету і надати підписи 20 мешканців Ужгорода, які пропонують представляти їх інтереси. Треба вказувати паспортні дані, номер телефону, електронну адресу, щоб одна людина могла дати рекомендації лише одному члену громадської ради. Це відмінність від громадської ради при облдержадміністрації (тут можуть входити лише організації). Нагадаємо, якщо ви бажаєте стати членом громадської ради, пакет документів необхідно надати до 9 травня. Більше інформації можна знайти у соціальній мережі «Фейсбук», де створена спеціальна група. Також можна звернутися до ініціативної групи, або до представників виконавчої влади (2-й пов. Ужгородської міськради).
  • Чи достатньо рекомендацій 20 людей? Члени громадської ради зможуть представити справді інтереси всієї громади?
  • У громадській раді введено обмеження, щодо осіб, які не можуть бути членами органу. Мова йде про міського голову, депутатів місцевої ради, керівника або члена виконкому, також чиновників міської ради. На мою думку, це дуже правильно, інакше був би конфлікт інтересів. Безпосередній регламент роботи громадська рада прийме на установчих зборах, які заплановано на 19 травня. Вже після того буде чітко визначено, як працюватиме дорадчий орган. Головне завдання сьогодні, щоб громадськість проявляла інтерес, не була байдужою і брала активну участь і житті свого міста і краю. Тому, звертаюсь до всіх свідомих закарпатців, не будьте пасивними: пишіть листи на ім’я ініціативної групи громадської ради, у соціальних мережах, виявляйте порушення і ми разом змінимо наше майбутнє на краще.
  • Дякую за розмову, на все добре.

Розмовляла Євгенія Фанта для Ужгород.net

 

03 травня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів